ERKEN YAŞLANMAK İSTEMİYORSANIZ BUNLARA DİKKAT!!!

Doğal döngünün normal bir parçasıdır yaşlanmak. Er yada geç meydana gelebilecek ve herkesin kabusu olan bu olayı geciktirebilmek sizin elinizde. Bu nedenle de her kişi yazılan çizilen her yolu deniyor ve her araca el atıyor. Bunların en başında ise bol bol kimyasal içeren kremler ve ürünler geliyor. Doğal ürünlerden yapılanlar ise göz ardı ediliyor. Nedense bir çok kişi ya bu doğal karışımların etkisi olduğuna inanmıyor yada hazırlamanın alacağı zaman hesaplanarak üşengeçlik ediliyor. Hangisi olursa olsun bu, sonucu fazla değiştirmez. Tercih her zaman doğal olandan yana olmalıdır.

Sponsorlu Bağlantılar

Yazımızda sizi erken yaşlandıran nedenleri sıralıyoruz. En azından bunlara dikkat ederek kendinize iyilik yapmaya bir adım atın.

1- Sigara:

Sigaranın sağlığa zarar olduğunu hepimiz biliyoruz. Peki, kaportanıza verdiği hasardan haberiniz var mı ? Sigara manada cildin esnekliğini kaybetmesine yol açar. Diğer nedenleri zaten bildiğinizi düşünerek buraya almıyoruz.

2- Kısa Süreli Diyet

Yaz tatili gibi önemli olan zamanlarda herkes 1-2 kilo vermek ister. Kısa sürede yapılacak olan ve kilo vermeye yönelik olan diyetler faydalı değildir. Aksine enerji seviyenizin düşmesine, kendinizi yaşlı hissetmenize, dikkatinizi kaybetmenize, depresyona girmenize ve sinirli olmanıza neden olabilir. Haftada 1 – 2 kilodan fazla kilo vermemeye özen gösterin ve perhizinizi buna göre ayarlayın.

Sponsorlu Bağlantılar

3- Uyumamak yada Uyuyamamak

Yaşlandıkça daha az uykuya ihtiyaç duyduğunuzu hissetseniz de uzmanlar ister yaşlı, isterse de genç olsun her yaştan kimsenin her gece 7-8 saat uyuması gerektiğini belirtmektedirler. Uykusuzluk bir sorundur ve hastalık boyutundaysa tedavi edilmesi gerekir. Uyuyamama gün içinde işlerinize engel olabilir, kazalara yol açabilir, sinirli olmanıza zemin hazırlayabilir ve hatta diğer vücut organlarına zarar verebilir. Uykunuzu doyasıya almanıza rağmen, yine de kendinizi bitkin, yorgun hissediyorsanız, doktora başvurmanız önerilir.

4- Meyve – Sebze Yememek

Sebze ve meyve gibi bitkisel ürünler topraktaki minerallerden vücudumuzun istifade etmesini sağlar. Sebzeler size ihtiyacınız olan lif, vitamin, mineral, mikroelementler, proteinler vb. çok önemli bileşenler sağlar. Ayrıca içerdikleri antioksidanlar sayesinde toksik maddelerin uzaklaştırılmasına da zemin hazırlarlar. Bu ise yaşlanmanın geciktirilmesi demek.

5- Kin Tutmak

Hayat kin tutulmayacak kadar kısadır. Yaşlı kimselerden yada çevrenizden duyduğunuz  “ne de çabuk geçti” sözünü hatırlayınız. Hiçbir şeye önem vermeyip affetmeyi başarırsanız, ömrünüz uzayacaktır. Affetmek fiziksel, ruhsal, psikolojik sağlık sağlar. Depresyonu ve stresi azaltır.

6- Stres

Çok önemli ve dikkat edilecek bir husus ise strestir. Yıkıcı, yıpratıcı ve harap edici. Stres kendinizi yaşlı hissetmenize ve o türlü davranmanıza yol açabilir. Her zaman stresten ve stresli şartlardan uzak durun.

7- Tembellik

Düzenli egzersizler size spor olarak yeter ve kendinizi iyi hissetmenizi sağlar, olumlu duygular geliştirir ve motive eder. Egzersiz stresi uzaklaştırır, kalp sağlığı ve sağlıklı yaşlanmak açısından önemlidir. Fakat bunu yaparken gelecekteki hayatınız etkileyebilecek derecedeki vurdulu- kırdılı yada tehlikeli sporlardan kaçınmalısınız. Haftada 3 kez gerçekleştirilen yarım saatlik yürüyüş, yaşlılıkta yıkılma riskini ve sakatlık riskini azaltır.

8- Ve Alkol…

Hücrelerimizin en tehlikeli düşmanı alkoldür. Tam bir terminatör… Yaşlı bir erkeğin günde 1 bardaktan, yaşlı kadının günde yarım bardaktan fazla alkollü içki içmesi aşırı sayılır. Alkol aynı zamanda düşünce kayıplarına da yol açar. Alkol yerine, bunun tam tersine, günde 2 litre su tüketerek sağlıklı ve uzun bir hayata merhaba diyebilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
NEFES KOKUNUZ HANGİ HASTALIKLARI HABER VERİYOR?
Kan Şekerini Korumanın 10 Yolu
Karpal Tünel Sendromu
Zoofili
YARALARIN GEÇ İYİLEŞMESİNİ HAFİFE ALMAYIN!!!
Kolon Polipleri Tedavisi Ve İlaçları Nelerdir?
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.