YAŞLILIK LEKELERİ NASIL YOK EDİLİRYaşlılık Lekeleri Nasıl Yok Edilir

Yaşlılığa bağlı olarak ciltte beliren noktalar genellikle boyun, eller ve yüz bölgesinde yoğun görülmektedir. Kahverengi, siyah veya sarı lekeler şeklindedir. Çoğunlukla güneş ışınlarına maruz kalındığında ve 40 yaşından sonra ortaya çıkmaktadırlar.

Sponsorlu Bağlantılar

Bu noktalar vücut sağlığı açısından herhangi bir tehlike teşkil etmediği için herhangi bir tıbbi tedavisi de yoktur. Ancak, yaşlanmayı ortaya çıkardığı için birçok kadın ve erkek estetik kaygılarla bu noktalardan kurtulmak istemektedir. Ev ilaçları kullanma, prefesyonel cilt bakımı yaptırma, reçeteli ve reçetesiz ilaçlar alma şeklinde bir dizi farklı yöntem ile can sıkan bu noktalardan kurtulabilirsiniz.

REÇETELİ VE REÇETESİZ SATILAN ÜRÜNLER

1/ Hidrokuinon kullanabilirsiniz. Hidrokinon, yaşlılık lekelerinin görünümünü azaltmada çok etkili bir beyazlatıcı kremdir.

 • % 2 konsantrasyonları reçetesiz, daha yüksek yüksek konsantrasyonları ise reçeteli olmaktadır.
 • Hidrokinon’in potansiyel kanserojen özelliklerinden dolayı, pek çok Avrupa ve Asya ülkesinde yasaklanmış olduğunun da farkında olunuz. Ancak, ABD’de hala yaygın şekilde kullanılmaktadır.

2/ Retin-A kullanabilirsiniz. Retin-A, ciltteki ince çizgiler ve kırışıklıklar ile mücadelede mükemmel etkileri olan bir anti-aging ürünüdür. Yaşlılık lekelerini yok etmesinin yanı sıra cilt dokusunu ve elastikiyetini artırır.

Sponsorlu Bağlantılar

 • Retinoik asit, krem ​​ya da jel biçiminde ve değişik etki aralıklarına sahio bir A vitamini türevidir. Sadece reçeteli olarak verildiği için öncelikle bir uzman doktora görünmeniz gerekecektir.
 • Peeling (soyma) şeklinde cildin dış hiperpigmente tabakasını kaldırarak altından taze ve yeni bir cildin ortaya çıkmasını sağlar. Bu şekilde yaşlılık lekelerini de ortadan kaldırmaya yardımcı olur.

3/ Glikolik asit içeren ürünler kullanabilirsiniz. Glikolik asit, sıklıkla kimyasal soyma işlemlerinde kullanılan bir alfa hidroksi asit tipidir. O da peeling ile ciltteki ince çizgiler, kırışıklıklar ve yaşlılık lekelerinin görünümünü azaltmaya çalışır.

 • Reçetesiz satılan formları krem veya losyon şeklindedir. Glikolik asit uygulandıktan sonra birkaç dakika bekletilir, daha sonra temizlenir.
 • Glikolik asit bazen ciltte kızarıklık ve rahatsızlık gibi yan etkiler de ortaya çıkarabilir. Bu nedenle glikolik asit ürünlerini kullandıktan sonra her zaman cildinizi nemlendirmeniz gerekir.

4/ Güneş kremi kullanın. Güneş kremi kullanmanız, cildinizdeki mevcut yaşlılık lekelerinin azalmasına bir katkısı olmayacaktır. Ancak en azından yeni lekelerin oluşmasını önleyecektir. Çünkü bu tür lekeler zaten güneş ışınlarına maruz kalmaktan kaynaklanmaktadır.

 • Ayrıca, güneş kremi mevcut lekelerin daha da koyulaşmasını ve daha belirgin hale gelmesini de önleyecektir.
 • Hava sıcak veya güneşli olmasa bile, çinko oksit bazlı ve SPF değeri en az 15 olan bir güneş kremini yine kullanınız.

EV YAPIMI DOĞAL ÇÖZÜMLERYaşlılık Lekeleri Nasıl Geçer

1/ Limon suyu kullanımı: Limon suyunun içindeki sitrik asit, yaşlılık lekelerinin renklerinin açılmasına yardımcı olur. Basit bir şekilde, taze limon suyunu lekenin olduğu bölgeye sürün ve yaklaşık 30 dakika bekleyin. Günde iki kez yaptığınız taktirde, bir ya da iki ay içinde sonuçlarını görmeye başlarsınız.

 • Limon suyu cildinizi güneş ışınlarına daha hassas hale getirir ve yaşlılık lekelerinin daha da kötüleşmesine bile neden olabilir. Bu yüzden dışarı çıkarken cildinizdeki limon suyunu mutlaka yıkayınız.
 • Eğer çok hassas bir cilde sahipseniz, limon suyunun tahriş edici etkisini azaltmak için uygulama yapmadan önce su veya gülsuyu ile yarı yarıya seyreltme yapabilirsiniz.

2/ Ayran kullanımı: Ayran laktik asit içerir. Limon suyunda bulunan sitrik asit ile benzer şekilde ağartıcı etkisi vardır. Yaşlılık lekelerinin olduğu bölgeye doğrudan uygulayıp 15-30 dakika bekletin ve daha sonra yıkayın. Günde iki kere uygulayınız.

 • Çok yağlı bir cilde sahipseniz, uygulamadan önce limon suyu ile yoğurdu karıştırmanız, cildinizin uygulama sonrası yağlı bir görünümde olmasını önleyecektir.
 • Daha fazla etki için, yoğurdun içine domates suyu da katabilirsiniz. Domatesin de içerdiği ağartıcı özellikler ile yaşlılık lekelerinin azaltılmasına katkı sağlar.

3/ Bal ve yoğurt kullanımı: Bal ve yoğurt karışımının yaşlılık lekelerinin azaltılmasında yararlı olduğu düşünülmektedir.

 • Eşit miktarda yoğurt ve balı basit bir şekilde karıştırarak ilgili bölgeye sürünüz.
 • Yıkama öncesi 15 ila 20 dakika bekletin ve günde iki kere yapmaya çalışın.

4/ Elma sirkesi kullanımı: Elma sirkesi birçok ev yapımı ilaçta kullanılan ve yaşlılık lekeleri de dahil olmak üzere faydası olan önemli bir üründür. Biraz elma sirkesini yaşlılık lekelerinin üzerine doğrudan uygulayın ve 30 dakika bekletin.

 • Elma sirkesi cilt üzerinde kurutma yapabileceğinden günde sadece bir kez bu tedaviyi kullanın. Yaklaşık altı hafta sonra yaşlılık lekelerinin görünümünde bir iyileşme görmeye başlarsınız.
 • Daha fazla fayda için, bir miktar elma sirkesi ile bir miktar soğan suyunu karıştırın ve o şekilde uygulayınız.

Yaşlılık Lekelerine Ne İyi Gelir5/ Aloe Vera kullanımı: Aloe vera, yaşlılık lekeleri de dahil olmak üzere cilt problemlerinde yaygın olarak kullanılmaktadır. Aloe vera bitkisinden bir dilim kesip içindeki jeli ilgili bölgeye sürün ve emilmesini bekleyin.

 • Aloe vera çok nazik bir bitkidir ve sürüldükten sonra yıkanmasına gerek yoktur. Ancak eğer yapışkan hissetmeye başlarsanız yıkıyabilirsiniz.
 • Eğer aloe vera bitkisi jeli bulamıyorsanız, mağazalardan alacağınız aloe vera suyunu da kullanabilirsiniz. Bu da aynı etkiyi gösterecektir.

6/ Hint yağı kullanımı: Hintyağı deriyi iyileştirici özellikleri ile bilinir ve yaşlılık lekelerinin tedavisinde de etkili olduğu kanıtlanmıştır. İlgili bölgeye az miktarda hintyağını masaj yaparak sürdükten sonra emilmesi için yaklaşık bir iki dakika bekleyiniz.

 • Bu uygulamayı akşamları ve sabahları birer kez yapın. Düzenli devam ettiğiniz taktirde yaklaşık bir ay içinde iyileşme görmeye başlanır.
 • Eğer cilt tipiniz kuru ise, nemliliği arttırmak için hint yağına az miktarda hindistan cevizi yağı da ekleyebilirsiniz. Zeytinyağı veya badem yağı da karıştırılabilir.

7/ Sandal ağacı kullanımı: Sandal ağacının etkili anti-aging özellikleri içerdiğine inanılmaktadır ve genellikle yaşlılık lekelerinin görünümünü azaltmak için de kullanılır.

 • Bir miktar sandal ağacı tozuna birkaç damla gül suyu, gliserin ve limon suyu da katıp karıştırın. Hazırladığınız karışımı yaşlılık lekelerinin olduğu bölgeye sürün ve soğuk su ile yıkamadan önce yaklaşık 20 dakika bekletin.
 • Alternatif olarak, yaşlılık lekelerinin üzerine bir damla saf sandal ağacı yağını da doğrudan uygulayabilirsiniz.

PROFESYONEL CİLT BAKIMI

1/ Yaşlılık lekelerini yok etmek için lazer teknolojisi kullanılabilir. Tedavi sırasında, yoğun bir lazer ışığı epidermise nüfuz eder ve cildin gençleştirilmesini sağlar. Işınların yoğunluğu deri pigmentlerindeki renk değişikliğini yok eder.

 • Lazer tedavisi ağrılı değildir. Ancak az miktarda rahatsızlığa neden olabilir. Rahatsızlığı hafifletmek için anestezik bir krem ​​ işlemden 30 ila 45 dakika önce uygulanır.
 • Kaç lazer seansı yapılacağı, lekelerin yer aldığı alanın genişliği ve lekelerin sayısına göre değişir. Genellikle 2 ya da 3 seans gerekli olmaktadır ve her bir seans 30 ila 45 dakika sürmektedir.
 • Lazer tedavisi ile elde edilen sonuçlar kalıcıdır. Ancak işlemle birlikte kızarıklık, şişlik ve hassasiyet gelişebilir.
 • Lazer tedavisi yaşlılık lekeleri ve diğer cilt problemlerinde son derece etkili bir tedavi seçeneği olmasına rağmen maliyet açısından dezavantajlıdır. Kullanılan lazerin tipine bağlı olarak (yakut, alexandrite veya Fraxel dual lazer Q-anahtarlı) ve tedavi edilecek lekelerin sayısına göre seans başına yaklaşık 400 -500$ alınabilmektedir.

Yaşlılık Lekeleri Nasıl Giderilir2/ Yaşlılık lekelerini yok etmek için mikrodermabrazyon tedavileri de denenebilir. Mikrodermabrazyon, hava basıncı ile bir çubuk kullanılarak gerçekleştirilen invaziv olmayan bir cilt tedavisidir. Kullanılan çubuk ile cilde çinko veya diğer aşındırıcı kristaller uygulanır. Cildin üst katmanı koyu renkli hiperpigmentli katmanı yok edilir.

 • Mikrodermabrazyon da kalıcı etki sağlar ve hiçbir yan etkisi yoktur.
 • Tedavi edilen bölgenin genişliğine bağlı olarak her bir seansı yarım saat ile bir saat arasında sürmektedir. Tedavi seansları 2-3 haftalık aralıklarla uygulanır.
 • Tipik olarak, 2 ila 3 seans yeterli olmaktadır. Fiyatları ise seans başına 100 $ civarı veya daha fazla olabilmektedir.

3/ Kimyasal peeling (cilt soyma) yaptırabilirsiniz. Bu yöntemde, cildin üst tarafındaki ölü cilt katmanının soyularak yerine daha parlak bir katmanın çıkması sağlanır. Kimyasal peeling sırasında, tedavi edilecek alanın iyice temizlenir ve jel gibi asitli bir madde tatbik edilir. Daha sonra kimyasal işlemi durdurmak için ilgili alan nötralize edilir.

 • Yan etkileri kızarıklık, soyulma ve hassasiyet içermektedir ve zamanla azalma gösterir.
 • Genellikle iki tedavi seansı gerekli olmaktadır. Seanslar 3-4 haftalık aralıklarla uygulanır. Fiyatlar seans başına 250 $ veya daha fazla olabilir.

ÖNEMLİ BİLGİLER

 • Yaşlılık lekeleri aynı zamanda karaciğer lekeleri, güneş lekeleri ya da lentijin olarak da adlandırılır.
 • Cildinizi güneşten korumak için düzenli olarak SPF değeri uygun olan bir güneş kremini kullanmanızın yanı sıra, dışarı çıktığınızda cildinizi güneşin zararlı ışınlarından koruyacak şekilde kollu giysiler giyiniz ve şapkalar takınız.

Uyarı

Yaşlılık lekelerinin boyut veya renk açısından zamanla değişikliğe uğradığını fark ederseniz, vakit kaybetmeden bir doktora görünmenizde fayda var. Çünkü cilt kanseri belirtisi olabilir.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Ayaklara Kuruluk ve Ağrı Nasıl Yatıştırılır
Soğuk Algınlığına Doğal Çözümler
Uyuşturucu Madde Bağımlılığı
Yaşlı Ciltler Nasıl Nemlendirilmeli
Hindistan Cevizi Yağı İle Saç Bakımı
Ciltteki İnce Çizgiler Nasıl Giderilir
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.