YAŞILIKTA CİNSEL HAYAT
Yaşlılıkta CinsellikÖncelikle şunu belirtelim yaşlılık demek hayatın bitmiş olması anlamına gelmez. Sağlıklı bir yaşlılıkta kişi yaşantısını diğer insanlar gibi devam ettirebilir. Bu nedenle, insan yaşlılık için sağlığın temellerini genç iken iyi beslenerek, stresten uzak kalarak yani kendine iyi bakarak atmalıdır.

Cinselliğe gelince, her yaşın kendine özgü cinselliği bulunmaktadır. Yaşlılık demek cinselliğin bittiği anlamına gelmez. Cinsellik hayat boyu devam eder. Belki gençken olduğu kadar faal olunmayabilir ama cinsellik devam eder. Çünkü hayatın bazı dönemleri, eskisi gibi olamayacağı için, cinsel ilişki gerek fizyolojik gerekse psikolojik olarak daha sonraya ertelenebilmektedir.

Sponsorlu Bağlantılar

NEDEN SONRAYA ERTELENMEKTE?
Sizin de tahmin edebileceğiniz gibi bedenimiz gibi, cinsel fonksiyonlarda birtakım değişiklikler olur. Yaşlılıkla birlikte cinsel isteğin, hazzın ve orgazmın kademeli olarak azaldığı belirlenmiş bir gerçektir.  Mesela erkeklerde, yaşlılıkta uyarılma zamanı uzamaktadır. 60’ lı yaşlardan sonra ise doğrudan temas gerekebilir. Kadınlarda da durum bundan farklı değildir. Kadınlar da uyarılma ve kayganlaştırıcı sıvı akımı gecikebilir. İlişkili olarak orgazm süresi uzar.
İster kabul edelim, ister kabul etmeyelim yaşlılıkta durum böyle. Peki, bu neye benzer? Yaşlanınca, çoğu yaşlı kişide görme ve duymanın azalması gibi cinsel organlarda da yaşlanmaya ve testosteron azalmasına bağlı olarak cinselliğin azalması herkesin başına gelebilen bir durumdur.

CİNSEL İLİŞKİDE UMULANLAR
Yaşlandıkça cinsel isteksizlik olabilir, bu normal doğal olan bir şeydir. Yaşlılıkta her sevişmede orgazm veya boşalma olması zorunlu değildir. Olmayabilir de. Önemli olan iki tarafın da davranış biçimleri ile cinsel zevk alabilmesidir. Cinsellik bazen dokunma, bazen de öpüşme ve bazen de birlikte yatma olabilir.
Erkek eğer boşalmışsa, bunu müteakip diğer sertleşmenin ve boşalmanın olabilmesi için belki birkaç gün geçmesi gerekebilir. Yani uyarılara cevap verme süresi uzayabilir. Kadınlarda ıslanma kuruluğu nedeni ile ağrılı bir birleşme meydana gelebilir. Bu dönemde krem kullanılması sorunu çözebilir.

Sponsorlu Bağlantılar

YAŞLIKLIKTA DAHA İYİ BİR CİNSEL HAYAT İÇİN…

  • Zayıflamaya dikkat edin
  • Düzenli egzersiz yapın
  • Sağlıklı bir yaşlılık için, gençken temelleri sağlam atın
  • Sigara ve alkol içmeyin
  • Psikolojik olarak kendinizi yukarıdakilere ayarlayın, “yaşlandım, hayat bitti” psikolojisinden kurtulun
  • Stresten uzak durun
  • Eğer ciddi bir sorununuz varsa bir doktora görünün

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Soğuk Havalarda Eller Nasıl Korunmalıdır?
Kas Nedir
Ödem
Psikiyatrist
Kısırlık Tedavisi
Yaşlılıkta Cinsellik
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.