YASMİN DOĞUM KONTROL HAPI

Yasmin gebeliği önlemek, akneyi kontrol etmek ve adet dönemlerinin sağlıklı bir şekilde yürütülmesini sağlamaya yardımcı olmak için kullanılan bir doğum kontrol hapıdır. Yasmin kullanmadan önce önlem alınması, tehlikeli ve rahatsız edici olabilen istenmeyen yan etkilere maruz kalmamak için öenmlidir.

Öncelikli olarak bu hap, yumurtlamayı önleme amacı ile kullanılan doğum kontrol ilacıdır. Meydana gelen bu hormon akışı uterus içinde değişikliklere yol açar ve sperm ile yumurtanın birleşmesini güçleştirerek döllenme olmasına mani olur. Bu ilacın reçete edilmesindeki öncelikli neden gebeliği önlemektir fakat kadının regl dönemlerinin yönetilmesi ve hormon değişikliklerinin neden olduğu şiddetli akne oluşumunu kontrol etmeye yardımcı olmaktadır.

Sponsorlu Bağlantılar

YASMİN KULLANMADAN ÖNCE ALINACAK ÖNLEMLER

Son zamanlarda yeni doğum yapmışsanız yada halen gebelik durumundaysanız doğum kontrol hapı kullanmamalısınız. Dolaşım sistemi üzerine olan etkisi nedeniyle kalp hastalığı, yüksek tansiyon, kan pıhtılaşma bozuklukları, kötü yönetilen şeker hastalığı, olağandışı vajinal kanama, dolaşım problemleri, şiddetli migren, sigara içenler, uterus yada meme kanseri tedavi edilmiş olanların bu hapı kullanmaları mümkün olmayabilir. Eğer geçmişte diğer doğum kontrol hapları kullanmışsanız ve bu haplar sizde kalp krizi, inme, kan pıhtısı veya sarılığa neden olmuşsa Yasmin kullanmaya başlamayınız.

Yanı sıra antibiyotik, barbitürat sakinleştiriciler, HIV / AIDS, hepatit C veya nöbetleri kontrol etmek için tedavisi ilaçları kullanıyorsanız bu ilaçlar Yasmin dozlarının vücut tarafından emilebilmesini etkileyebilir.  Bu nedenle bu şekilde sağlık koşullarına sahipseniz kullanmadan önce doktorunuz ile konuşunuz.

Sponsorlu Bağlantılar

Yasmin düzenli olarak alınmalıdır. Eğer bir hap almayı unutmuşsanız yada kaçırmışsanız, bu durumla başa çıkmak için paket üzerindeki talimatları izleyin. Eğer bir doz kullanmamışsanız spermisit ya da prezervatif gibi diğer doğum kontrol yöntemlerini kullanınız.

YASMİN NASIL KULLANILIR?

Yasmin doğum kontrol hapı her 24 saatte bir tane kullanılmalıdır. Hap mümkün olduğu kadar aynı saatte 2 saate kadar esnetilebilir ) alınmaya çalışılmalıdır. Çünkü aynı zamanda alınması her zaman vücut sisteminizin ilacın miktarına karşı daha tutarlı olmasını sağlayacaktır. Paket içerisinde, sizin bir menstrüal döngünüz boyunca yetebilecek ölçüde ilaç bulunmaktadır. Bu haplar 3 haftalık süreç için kullanılacaktır ve 7 hatırlatıcı hapı ise adet döneminiz süresince alacaksınız. Bunlar kullanıldıktan sonra, 8. Gün (kanama bitmese dahi) paketi bırakın ve yeni bir pakete başlayın. Çoğu durumda Yasmin doğum kontrol hapından yeni birini reçete ettirmeden önce yılda bir kez doktorunuzu ziyaret ediniz. Yasmin 2 yıl aralıksız kullanıldıktan sonra 2 ay ara verilmelidir.

Doktorunuz ya döneminizin ilk günü ya da döneminiz bittikten sonraki ilk pazar günü hap kullanımınızı söyleyecektir. Bu büyük ölçüde, uygun zamanda ilacınızı alabileceğiniz ve takip edebileceğiniz şekle dayalı olacaktır. Dozunuzun miktarı ve ne zaman alacağınız konusunda doktorunuzun talimatlarını uygulayın. Eğer size özel verilmiş olan özel bir durum yoksa paket içindeki prospektüs talimatlarını takip edin.

TEK DOZ KAÇIRILIRSA YADA AŞIRI DOZ KULLANIMI

Eğer tek doz kullanmayı unutmuşsanız, tepkinizin nasıl olacağı konusunda prospektüse bakabilirsiniz. Eğer gebeliği önlemek için bir doz almamışsanız diğer doğum kontrol yöntemlerini kullanmanız gerekebilir. Eğer bir doz kaçırmışsanız ve aynı gün hatayı fark ederseniz hatırladığınız en kısa süre içinde (12 saat) hapınızı kullanınız. Her gün düzenli olarak ilaçlarınızı almaya devam edin.

Eğer paketteki aktif kısımdan 2 hap kaçırmışsanız, önümüzdeki iki gün için iki hapı alınız. Ve tekrar normal ve düzenli hap kullanımına devam ediniz. Kalan paket için her gün aynı zamanda 1 hap alınız.  Eğer iki hap kullanımını atlamışsanız, bu hatayı anladıktan sonra en az bir hafta için diğer doğum kontrol yöntemlerini de kullanınız. Çünkü 2 hap almamak durumunda haplarının koruyucu etkisi gitmiş yada azalmış olabilir.

Haftanın başlangıcında 3 hap unutmuşsanız yada almamışsanız, kalan paketi atın ve aynı gün yeni bir pakete başlayın. Haftanın ortasında 3 hap kullanmamışsanız haftayı bitirin ve daha sonra yeni bir pakete başlayın. Eğer ay içinde iki veya daha fazla hap atlarsanız bir süreliğine adetiniz olmayabilir. Yeni bir paket kullanmadan önce gebe olmadığınızı öğrenebilmek için doktorunuzdan destek alınız.

Size önerilenden çok daha fazla doz kullanırsanız Yasmin hapına güçlü bir reaksiyon göstermeniz mümkündür. Eğer ani vajinal kanama, bulantı veya kusma gibi durumlar baş gösterirse acilen bir doktora görününüz.

YASMİN YAN ETKİLERİ NELERDİR?

Yasminin yaygın görülen yan etkileri arasında göğüslerde gerginlik, hafif bulantı, yüzde koyulaşma, saç dökülmesi, saç büyümesinde artma, kilo ve iştah değişiklikleri, kontak lens takılmasında sıkıntı, vajinal kaşıntı, vajinal akıntı, cinsel istek azalması yada menstrüal periyot değişiklikleri görülebilir. Bu yan etkiler genelde tehlikeli değildir ada doğru dozun alımını sağlamak için bunları doktorunuza bildirin.

Eğer şiddetli baş ağrısı, özellikle de vücudun bir tarafında ani hissizlik, göğüs ağrısı, ani öksürük, kan tükürme, bacaklarda ağrı, şiddetli bulantı, kil renkli dışkı, sarılık, ellerde ve ayaklarda terleme, depresyon belirtileri veya meme topaklanma şeklinde şikayetleriniz olursa derhal doktorunuzla konuşun. Ve Yasmin almayı durdurunuz.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
    Ayşe sevincer

    İnternetten sipariş verebilir miyim.

    Mehmet

    İyi günler bir sorum olacaktı. Eşim ilk defa doğum kontrol hapı kullanmaya başladı. Adetin bitiminde ilk hapi kullandı. Bu ayda hamile kalma ihtimali varmı acaba. Ve 2 gundur 2 defa adet gibi kanamaları oldu ama adet olmadi. Bilgilendirirseniz minnettar olurum.

Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
AUGMENTİN BID 400 57 100 ML ŞURUP ORAL SÜSPANSİYON
Metpamid Şurup Hakkında Her Şey
Arveles 25 Mg 20 Film Tablet
Vitamin
Yasmin Doğum Kontrol Hapı
Kas Gevşetici İlaçlar
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.