YAVAŞ YİYEREK NASIL KİLO VERİLİRYavaş Yiyerek Nasıl Kilo Verilir

Son çalışmalar göstermiştir ki, beynin aç olmadığını yani doyduğunu anlaması biraz zaman almaktadır. Hızlı yemek yediğinizde beynin sizin doyduğunuzu anladığı zamana kadar vücudun ihtiyaç duyduğu besinden daha fazlasını tüketmiş oluyorsunuz. Yapılan bilimsel araştırmalar daha yavaş yemenin daha az yemek anlamına da geldiğini de göstermektedir. Bunun için bazı hususlara dikkat etmek ve bazı adımları atmak gerekir. Üç başlık altında bunları şöyle sıralayabiliriz:

Sponsorlu Bağlantılar

Yöntem 1: Bilmeniz Gerekenler

 • Bir alışkanlığı başka bir alışkanlıkla değiştirmeniz gerektiğini bilmelisiniz. Eğer bir yemek esnasında 10 dakikanızı yemeğe, 5 dakikasını kahve içmeye falan ayırıyorsanız, bu rutini değiştirmeniz gerekir. Yemek zamanının 20 dakika sürecek şekilde değiştirilmesi gerekecektir.
 • Yemeği beklemeyin. Kendinizi çok aç hissettiğinizde kendinizi yavaş yemeğe zorlamanız neredeyse imkansızdır. Bu nedenle yemeği daha kısa aralıklarla ve daha küçük öğünlere indirgeyiniz. Bu öğünlerde de yavaş yemeği deneyiniz. Kısa süreli ve küçük öğünler böylelikle yavaş yemenizi engelleyen aşırı acıkmaları da önlemiş olacaktır.
 • Aldığınız kalorileri hesaplayınız. Yemek yeme alışkanlığınızı değiştirseniz bile bu yine de yapmanız önemlidir. Yemeği yavaş yediniz diye aldığınız bir çikolatanın önemsiz olduğunu düşünmeyin. Çünkü bu tür şeyler de aldığınız kalori sayısını arttırmaktadır.

Bitkisel Çaylar İle Zayıflama

Sponsorlu Bağlantılar

 • Su, hava ve lif açısından zengin besinler tercih ediniz. Midenizi tok tutmak temel amacınız olduğu için bu tür besinleri almanız daha az yemek yemenize yardımcı olacaktır.
 • Aperatifleri seçerken akıllıca davranınız. Aperatifler, vücudu sağlıklı tutmak için alınan yeterli ve dengeli besin kaynaklarının önemli bir kısmını oluşturur. Yediğiniz tüm abur cubur olmasa da aperatiflerin çoğunun ne olduğunu ve neler içerdiğinin farkında olunuz. Abur cubur besinlerin çoğunun içinde besin değeri çok düşük olan gereksiz kaloriler vardır.

Yöntem 2: Yavaş Yemeği Sürdürebilmek Önemli

 • Yaşadığımız bu yoğun dünyada gerçekleştirmesi zor olsa da, mümkün olduğunca yemek sürelerini uzun tutmaya çalışınız. Yeme sürecinin tüm aşamaları için zaman ayırın. Her bir süreci yavaş bir tempoda sürdürünüz.
 • İlk lokmayı aldıktan sonra kaşık, çatalı veya yiyeceği elinizden bırakınız.
 • Yemek kaşığına veya çatala az miktarda yiyecek alınız ve küçük ısırıklar yapınız. Kısacası lokmalarınız da küçük olsun. Peçeteyi alıp ağzınızı silerken bile süreye uzatmaya ve yavaş davranmaya çalışınız.

Su İçerek Göbek Eritme

 • Yavaş yavaş çiğneyin ve iyice çiğnedikten sonra yutun. Hem yemeği uzatması hem de midenin daha rahat sindirim yapabilmesi için yavaş ve yeterli çiğneme önemli adımlardan biridir.
 • Yemekten sonra içmeyi düşündüğünüz içecekleri de yemek faslına dâhil ediniz. Yemek yerken yaptığınız gibi aynı şekilde içecek tüketirken de yudumları yavaş alınız ve her yudumunuzda az içecek tüketiniz.
 • Besinlerin tadını almak için zaman ayırın. Aldığınız her lokmanın tadını, kokusunu ve aromasını hissetmeye çalışın ve ağızda tutun. Bu şekild yemek yemeği de keyifli bir aktivite haline getirmiş olursunuz.

Yöntem 3: Dikkatinizi dağıtacak Şeyler EdininYavaş Yiyerek Kilo Verme

 1. Yeme sürecini yavaşlatmak için dikkat dağıtıcı unsurlar kullanılabilir. Öylesine dikkatiniz dağılmalı ki, yavaş yemek yeme amacını bile size unuttursun. Ancak bu şekilde faydalı olabilir.
 2. Yeme süresini uzatmada sıkıntı yaşıyorsanız yemek esnasında bir dergi veya gazeteye göz atınız. okuyunuz. Lokmalar arasında bir ya da iki sayfaya bakınız.
 3. Bulmaca çözmeyi deneyebilirsiniz. Mesela iki lokma arasında bir veya iki satır çözülebilir.
 4. Rahatlatıcı, slow müzik dinlenebilir. Normal yeme hızınızı düşürecek müzikler seçmeye çalışın. Aynı müzik parçası farklı kişilerde ter etki de yapabilir. Bunun da farkında olunuz.
 5. Aydınlatmayı düşürün. Ortam aydınlatmasının az olması insanların ruh halinde sakinlik yaratarak daha yavaş yemelerini sağlayabilir.

DİKKAT!!!

Bir diyete başlamadan veya diyetinizi değiştirmeden önce bir doktora veya diyetisyene danışmanız faydalı olacaktır. Yaptığınız seçimin bünyeniz için faydalı olup olmadığı hakkında fikir edinmiş olursunuz.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
SlimLipo Yöntemi ile Yağ Aldırma
Zayıflamada temel kurallar
Çikolata Zayıflatırmı
Goldslim göbek bandı
İnce Gösteren Mayo ve Bikini
Sadece 10 Günde Kilo Vermenin Yolları
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.