YAVŞAN OTU VE ÖNEMİ
Yavşan, çok yıllık bir bitki olup Avrupa çayı veya Veronika olarak da bilinmektedir. Bilimde ise “Veronica beccabunga” olarak isimlendirilmektedir.

Yavşan otu, her şifalı bitki gibi birçok faydası bulunmaktadır. Neredeyse A’dan Z’ye vücudu bakıma sokan bir bitkidir. Tabi ki bir içimlik deneyimle mucizeler beklenmesi doğru olmaz. Şifalı bitkiler sihirli değnek değillerdir. Devamlılık tedavide olmazsa olmazlardandır. Uzmanlar tarafından aksi söylenmedikçe bitki çaylarının veya herhangi bir bölümünün düzenli kullanılması önerilmektedir. Kuru halde güzel kokan bitkinin sağlığımıza birçok yararı bulunmaktadır.

Sponsorlu Bağlantılar

Bitki genel olarak çay, lapa veya banyo suyuna katılarak farklı şekillerde yarar sağlamaktadır. Çayının yapılması şu şekildedir. İki tatlı kaşığı kurutulmuş, yavşan otunun üzerine 300-400ml kaynar su ilave edilerek dinlendirilerek demlenir. Demlenen çay kullanıma hazırdır. Yavşan otu, banyo suyuna katılarak da etkili sonuçlar vermektedir. Bunun için bir avuç kadar yavşan otu bir demliğe konarak üzerine 1 litre kaynar su ilave edilir. Elde edilen su banyo suyuna katılarak kullanılır.

Yazımızda yavşan otunun faydalarını içeren bir makale okuyacaksınız.

FAYDALARI NELERDİR?

  • Yavşan otu ağız ve boğaz yaralarını gidermektedir. Bunun için yavşan otunun özsuyu ile gargara yapmanız yeterli.
  • Yavşan otu hazmı kolaylaştıran bir bitkidir.
  • Banyo suyuna katıldığında cilde iyi gelir. Özellikle cildinizde kaşıntı varsa. Saç bakımında doğal tedavi sağlar.
  • Baş ve kulunçtaki ağrıları giderir.
  • Düzenli kullanımda, çoğu insanın korkulu rüyası olan bağırsak kurtlarını düşürmeye yardımcı olur.
  • Nefes darlığı çeken hastalar için dost bir bitkidir.
  • Siyatik ya da halk arasında sinir romatizması adı da verilen bacaklarda sinirlere bağlı olarak ağrılı hastalığın giderilmesinde yardımcı tedaviyi üstlenmektedir.
  • İdrar torbası iltihaplanmalarında ve idrar sökücü olarak kullanılabilir.
  • Bayanların ağrılı adetlerinde deti sökerek kadınların rahatlamasını sağlar. Bunun için mısır püskülü ile kaynatılır, tercihe göre bal ile tatlandırabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Göz Otu
ANTİBAKTERİYEL ŞİFALI BİTKİLER
Biberiyenin Faydaları
Bacopa Monneri Nedir? Neye İyi Gelir?
GİNKGO BİLOBA
Çay Ağacı Yağı
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.