YAYGIN BEBEK DÖKÜNTÜLERİYaygın Bebek Döküntüleri

Seboreik Dermatit

Bir anne olarak bebeğinizin cildinin kusursuz olmasını bekliyor olmanız normaldir fakat deri döküntüleri ve diğer bazı cilt hastalıkları yaygın görülmektedir.

Seboreik Dermatit, bebeğin derisi üzerinde yağlı, kalın ve sarı renkli lekeler şeklinde görünür. Yeni doğanlarda sıklıkla görülür ve genellikle 6 ay içinde kendiliğinden geçer.

Sponsorlu Bağlantılar

Bu arada, bebeğinizi saçını hafif bir bebek şampuanı ile yıkayınız ve küçük, yumuşak kıllı bir fırça diplerinizi temizleyiniz. İnatçı görünen pullanmalar için öncelikle vazelin veya birkaç damla mineral yağ damlatıp yumuşamasını sağladıktan sonra fırça ile saç diplerini temizleyiniz ve ardından bebek şampuanı ile saçını yıkayınız. Bu uygulamalara rağmen “Seboreik Dermatit” devam ederse bir çocuk doktoruna görününüz.

Bebek bezi lekeleri (pişik)

Bebeğin popo bölgesindeki deride görülen kızarıklık muhtemelen dışkı veya idrarın cilt ile uzun süre temas etmesinden kaynaklanmıştır.

Bu tür pişikler için bebeğinizin altını havalandırarak sorun giderilebilir. Her bebek bezi değişiminde bir pişik kremi veya merhemi de sürünüz. Eğer kalın bir tabaka şeklinde krem uygulamışsanız, sürtünme ve ciltte daha fazla tahrişi önlemek için çocuk bezi değişiklikleri sırasında kremin sadece kirli tabakasını kaldırınız. Döküntüler düzelmez ve kabarcıklar meydana gelmeye başlarsa bir doktora görünün.

Sponsorlu Bağlantılar

Pişik önlemek için bebeğin altını kısa süreli aralıklarla kontrol ediniz ve bezini değiştiriniz. Ayrıca bebeğe bazen kısa süreli olarak bez bağlamayınız ve hava almasını sağlayınız. Pişik kremi ve merhemler kullanmak da faydalı olacaktır.

Milia (pütürlenme)

Birçok bebek burun, çene veya yanaklarda görünen küçük beyaz yumrularla (milia) doğarlar. Pütürlenmelere vakalarının çoğu birkaç hafta içinde kendi kendine yok düzelir. Bu süreçte günde bir defa su ve hafif bir sabun ile bebeğinizin yüzünü yıkayınız.

Bebek aknesi

Bebek aknesi bebeğin alnında ya da yanaklarında kırmızı veya beyaz renklerde ortaya çıkar. Muhtemelen hamilelik sırasında maternal hormonlara maruz kalma nedeniyle ve doğumdan sonraki ilk ay içinde gelişirler. Bebek akneleri de genellikle birkaç ay içinde kendiliğinden kaybolur.

İyileşme sürecinde günlük olarak su ve hafif bir sabun ile bebeğin yüzünü yıkayınız. Birkaç ay içinde geçmeyen akneler için veya daha etkili bir tedavi seçeneği için doktora gösterebilirsiniz.

bebeklerde döküntüSıcak pişikleri

Sıcaktan kaynaklanan pişikler bebeğinizin cildi üzerinde ince, şeffaf veya kırmızı lekeler şeklinde belirir. Sıcak ve nemli havalarda ve özellikle de bebeğe fazla elbise giydirildiğinde yaygın olarak görülür.

Bu tür pişikler çoğunlukla kendiliğinden geçer. Bu arada, bebeği daha serin bir ortama alınız veya bebeğe serin bir banyo yaptırınız. Sıcak havalarda sıcak pişiklerini önlemek için bebeğe hafif ve hava alan giysiler giydiriniz. Soğuk havalarda bebeğe elbise giydirirken kat kat giydirirseniz, sıcaklık yükseldiğinde çıkarması daha kolay olur.

Bebek egzaması

Bebek egzaması, kuru, pullu ve kaşıntılı deri yamaları ile karakterizedir. Bazen bu pullardan akıntı ve kabuklanma da görülür.

Birçok bebek egzaması geçirir. Bebek egzamasının tedavisi için, bebeği aşırı sıcaklıklara ve cildini rahatsız edecek şeylere maruz kalmasını önleyiniz. Bebeği günlük yıkamaktan ziyade iki veya üç günde bir banyo yaptırınız ve cildini kurulayınız. Kokusuz nemlendirici kremlerden bol miktarda kullanabilirsiniz. Döküntüler şiddetli ise ya da iyileşmiyorsa doktorunuza danışın.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Çocukta Gelişim
Çocuklarda Depresyon Geçirir
Emzirirken Saç Boyanır mı
0-1 Yaş Sosyal Gelişim
Pişik
Tüp Bebek Uygulamasının Riskleri
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.