YAZ AYLARINDA BESLENME
Yaz mevsiminin etkisini iyiden iyiye hissettirdiği günlerde, hepimiz sağlığımız açısından dikkat etmemiz gereken kurallar vardır. Yazın kavurucu sıcağından kurtulmak, kendimizi bitkin hissetmemek, çarpıntılardan kurtulmak veya fazla bunalmamak için özellikle beslenmemize dikkat etmemiz gerekir. Bu beslenme hassasiyetine herkesin itina göstermesi gerekir.

Sponsorlu Bağlantılar

Makalemizde yazın nasıl besleneceğimize dair ipuçları yer almaktadır. Bunun yanında sağlıkla ilgili bazı tavsiyelerimiz olacaktır. Yararlı olması temennisi ile…

 • Vücudumuz terleme ile kaybettiği için bol bol sıvı tüketmeye gayret edin. Sıvı alma isteğiniz olmasa bile düzenli sıvı tüketmelisiniz. Bu sıvılar; süt, ayran, soda, meyve suyu, bitki ve meyve çayları tercih edilebilir. Bilimsel manada kadınların 10, erkeklerin 14 bardak su içmesi gerekmektedir.
 • Hipertansiyon, diyabet, kalp – damar hastalığı gibi kronik rahatsızlığı olan bireylerin güneş ışınlarının çok dik geldiği 11.00 – 16.00 saatleri arasında gerekmedikçe dışarı çıkmamaları ve 3 ana öğünün yanı sıra 3 küçük ara öğün almaları önerilmektedir.
 • Yaz mevsiminde alkol alınması, yağlı ve ağır yemekler yenmesi sonucu vücut dengesi bozulabilmektedir. Katı yağ tüketimi sınırlanmalı, hatta yaz veya kış kullanılmamalıdır. Bu nedenle sıvı yağlar tercih edilmelidir.
 • Sıvı yağ kullanırken de yediğimiz yiyeceklerin içinde yağ olduğu unutulmamalı. Ona göre yağ tüketimi yapılmalıdır. Mesela yumurtanın içinde bulunan yağ gibi veya zeytinyağı gibi.
 • Kızartma ve kavurmalardan uzak durun. Bunun yerine haşlama, fırında pişirme veya buğulamayı tercih edin.
 • Yediğimiz besinler şeker ihtiva ettiği için aşırı şeker tüketiminden kaçının. Tatlı yenecekse eğer, sütlü ve meyveli tatlıları ( dondurma, puding, hoşaf) tercih edin. Hamur işi tatlılardan şiddetle kaçının.
 • Zehirlenmelerin önüne geçmek için pişirilen yemekler fazla bekletilmeden tüketilmelidir. Sıcak yemeklerin çabuk bozulmasını sağlar.
 • Açıkta satılan ve bozulma ihtimali yüksek olan gıdaları almayın.
 • Meyve ile yemek öğününü geçiştirmeyin. Yemeğinizi yiyiniz ve doymadan kalkınız. Tıka basa yemeyiniz. Fazla yemek yaz sıcağında bünyeyi yorar.
 • Kalp hastalığı veya hipertansiyonu olup tuzsuz diyet alan kişiler dışında gıdalarla tuz alımı arttırılmalıdır.
 • Lifli veya posalı gıdalar tüketin. Bu gibi besinler tok tutar. Bunun yanı sıra şeker, kolesterol ve kan basıncı üzerine olumlu etkileri bulunmaktadır. Kepekli ekmek veya kuru baklagiller gibi.
 • Düzenli egzersiz ihmal edilmemelidir.
 • Kapalı alanların iyi havalandırılmasına dikkat edin.
 • Başınızı serinlemek için soğuk suya tutmayınız. Dikkat edin! Bu yanlış yüz felci ve bazı hastalıklara davetiye çıkarabilir. Özellikle sinüziti olanlar kafalarını soğuk suya sokmaktan sakınmalılar.
 • Sık sık duş alınabilir.
 • İnce ve pamuklu giysiler, şapka ve açık renkli bol giysiler tercih edin.

DİKKAT: Bebek ve çocuklar sıvı kayıplarını ifade edemeyecekleri için, ebeveynlerin bu konuda daha dikkatli olmaları gerekmektedir.

Sponsorlu Bağlantılar

SAĞLICAKLA KALINIZ

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Şekerli ve Asitli İçecekleri Aşırı Miktarda Tüketmemek Gerekir
2 haftada 5 kilo verdiren diyet
15 günde 4 kilo verdiren diyet
Zayıflama İçin Öneriler
Su İçmenin Faydaları
diyet ipuçları
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.