SICAK YEMEKLERDEKİ TEHLİKE

sıcak yemeklerYaşantımızda çok sıcak yiyecek ve içeceklerden dolayı ağzınızın yandığı olmuştur. Eğer, çok sıcak yemeklerin sadece ağzınızı yaktığını düşünüyorsanız, yanılıyorsunuz. Sıcak gıda tüketimi mide ve yemek borusu kanserine yakalanma riskini artırmaktadır. Araştırmalar, çok sıcak yiyecek ve içeceklerin yemek borusu hücrelerine zarar vererek kanserin oluşumuna zemin hazırlayabileceğini ve destekleyebileceğini göstermektedir. Uzmanlar, bu konuda dikkatli olunması gerektiğini belirtiyor.

Sponsorlu Bağlantılar

Sıcak olarak içilen çay ve kahveyi örnek olarak verirsek, bunların 70 dereceden yüksek sıcaklıklarda içilmesi kanser riskini 8 kat artırmaktadır. Ama, siz de çayınızı sıcak içmeyi istiyorsunuz. Ve hastalanmak istemiyorsunuz. Bunun için 3- 4 dakika kadar beklemek iyi bir fikirdir ve yeterlidir. Ya da içeceğinizi yavaş yavaş yudumlayabilirsiniz.

 SICAKLIK NASIL OLMALI

 Tüketilecek olan yiyecek ve içeceklerin sıcaklığının nasıl olması hususu, Peygamber Efendimizin sözleri tarafından, sağlık açısından konulmuş ölçülerdendir. “Yemekleri çok sıcak ve çok soğuk yemeyiniz” hadisinin ışığı, günümüz tıbbı ile tamamen örtüşmektedir.

 Uzman doktorlar yemeklerin ne çok sıcak ne de çok soğuk tüketilmemesini yani ılık olarak tüketilmesini önermektedirler. Çünkü, çok sıcak yiyecek ve içecekler mide ve kendini yutkunma zorluğu ile belli eden yemek borusu kanserine davetiye çıkarmaktadır. Yani ne kadar sıcaksa risk o kadar fazla.

Sponsorlu Bağlantılar

 Yurdumuzda Doğu ve Güney Doğu bölgelerinde, özellikle Erzurum’da daha sıklıkla rastlanmaktadır. Nedeni sizin de tahmin edeceğiniz üzere sıcak yiyecek ve özellikle sıcak çay. Bu bölgelerde sıcak gıda tüketimine bağlı olarak yemek borusu kanseri tüm kanser türleri içinde daha fazla görülmektedir. Dünya sıralamasında ise yemek borusu kanseri 6. sırayı almaktadır.

                                               SAĞLIKLI HAYATLAR TEMENNİSİ İLE…

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
    Sağlık

    emeğinize sağlık guzel 1 konu:)

Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Uykusuzluk
Kalp Pilleri
UYKUSUZLUK NEDENLERİ NELERDİR?
Böbrek Taşı
Döküntü
SOĞUK ALGINLIĞI TEDAVİSİ NASIL YAPILIR?
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.