YEMEKTEN SONRA MİDE AĞRISIYemekten Sonra Mide Ağrısı

Yemek yedikten sonra mide ağrısı, uygun bir şekilde besinlerin sindirimini zorlaştıran yada midede rahatsızlığa neden olan bazı besinler tarafından meydana gelmektedir. Eğer bir kişi bu sorun ile sık sık karşılaşıyorsa derhal doktora görünmesi gerekmektedir.

Sponsorlu Bağlantılar

Çok farklı sebepler yemek yedikten sonra mide ağrısına neden olabilir. Ve tedavi de buna göre yapılacaktır. Gıdalardaki rahatsız edici unsur yada maddeler yada yeterli fiziksel aktivite eksikliği de buna neden olabilir. çoğu durumda sindirim sistemi ile ilgili sorunlar buna neden olmaktadır. Özellikle mide, bağırsaklar, apandis, karaciğer, safra kesesi, dalak veya pankreas arasında değişen herhangi bir organdaki sorun bu rahatsızlığa yol açabilir. Belirtilerinizi fark etmek, tıbbi müdahale gerektirip gerektirmediği yada hangi organda bir rahatsızlık olduğu hakkında fikir vermesine yardımcı olacaktır.

YEMEKTEN SONRA MİDE AĞRISI NEDENLERİ

Yedikten sonra mide ağrısı potansiyel hastalıklar, sağlıksız ya da uygunsuz beslenme, sindirim bozukluğu gibi çeşitli nedenlerle ortaya çıkabilir.

Aşırı yeme – Çok fazla yemek ya da çok hızlı bir şekilde gıda tüketmek mide ağrısı neden olabilir. Böyle bir durum aşırı yemek yediğinizde daha fazla yememeniz açısından verilen bir sinyaldir. Bu aynı zamanda vücudunuzun yediğiniz tüm gıda yıkmak için çalışması esnasında susuzlukla karşılaştığının bir göstergesi de olabilir.

Sponsorlu Bağlantılar

Gıda İntoleransı – Belirli yiyeceklere karşı duyarlı olanlar bunları yedikten sonra rahatsızlıkla karşılaşabilirler. Özellikle baharatlı gıdalar hassas sindirim sistemine sahip olanlarda kramp veya mide ağrısına neden olabilir. Gıda zehirlenmesi de yemek yedikten sonra karında keskin ağrılara neden olabilir. Bu duruma sıklıkla mide bulantısı, kusma ya da terleme gibi belirtiler de eşlik eder.

Mide Yanması – Ekşimesi – Hasta bazı gıdalara hassas olduğunda mide ekşimesine meyilli olabilir. Bu, karnın üst kısmında acı ya da yanma hissi gibi hissedilir ve sıklıkla bir kalp sorunu ile karıştırılabilir.

Kabızlık – Birkaç gün içinde tuvalete gidemeyen kişilerde dışkı sertleşmesinden dolayı sindirim sistemi üzerine ağrılı bir baskı olabilir. Özellikle de sindirim yolu doldukça yedikten sonra daha ağrılı hale gelebilir.

Yedikten sonra çıkarma yada sık kabızlık irritabl barsak sendromuna işaret ediyor olabilir.

Laktoz İntoleransı – Laktoz intoleransı süt ürünlerine karşı gösterilen bir alerjidir. Laktoz içeren gıdaların vücutta parçalanması konusundaki yetersizlik olarak bilinmektedir. Süt, yoğurt, dondurma veya yumuşak peynir gibi yiyecekleri yeme sonrasında şişkinlik ve sindirim rahatsızlığı yaşanabilmektedir.

Bağırsak Tıkanıklığı – Eğer ince barsak yada kolonda bir tıkanıklık yaşayan kimse yenilen besinlerin uygun bir şekilde ilerlemesi konusunda sıkıntı yaşayabilir. Bu tıkanıklığa uygun bir şekilde parçalanamamış bir yiyecek yada madde, bir yapışma, tümör ya da fıtık neden olabilir. Bu şekilde bir durumun olup olmadığını anlamak için sulu dışkı olup olmadığını ve kramplarının varlığını takip ediniz.

Pelvik inflamatuar hastalık (PID) – Yumurtalık, rahim veya fallop tüpleri gibi üreme sistemi organlarının herhangi birindeki enfeksiyon PID’ e neden olur. Bu inflamasyon, tipik olarak, cinsel ilişki yoluyla elde edilen bir bakteriyel enfeksiyondan kaynaklanır. Mide veya bağırsak yemek yedikten sonra tam dolu hale geldikçe, iltihaplı organlar üzerinde baskı yaparak bu ağrıya neden olabilir.

Divertikülit- Kolondaki kaslar bozulmaya başladığında yada gevşekleştiğinde özellikle kolonun zayıf noktalarında divertikülit gelişir. Divertikül olarak bilinen bu zayıf noktalar, dışkı parçalarını tutar, iltihap ve ağrı meydana getirir. Bu ağrı özellikle yedikten sonra mide alanının sol alt tarafında kramp ve hassasiyete yol açarak kendini belli eder.

Yemekten Sonra Mide Ağrısı Neden OlurSafra Taşları – Safra kesesinde safra sertleştiği zaman safra taşları oluşur. Bu taşlar kum taneleri gibi küçük ya da bir golf topu kadar büyük olabilir. Taşların gelişimine bağlı olarak ağrı oranı değişebilir ve bu ağrı karnın sağ tarafından sırt ve sağ omuza kadar yayılabilir. Bu ağrı özellikle yağlı yemeklerden sonra daha şiddetli hale gelebilir.

Apandisit – Apandis sindirim sürecinde içerisine yiyecek ve bakteri almaya elverişli yapıya sahip kalın bağırsağa bağlı küçük bir kesedir. Apandis enfeksiyona maruz kaldığında iltihaplanarak enfeksiyona neden olabilir. Özellikle yemeklerden sonra, midenin sağ alt tarafında keskin bir ağrı ortaya çıkabilir. Enfeksiyon ilerledikçe ateş ve hezeyan yapabilir. Bu rahatsızlık derhal giderilmeli yada patlarsa daha ciddi komplikasyonlara neden olabilir.

Pankreatit – Pankreas sindirim enzimi üretir. Eğer iltihaplanırsa enzimlerini ince bağırsağın içinde dökmesi gerekirken çevre dokulara döker bu da ilgili bölgeyi yok etmeye başlar. Böyle bir durum mideye yakın üst bölgede giderek artan ağrıya neden olur ve yemeklerden sonra bu ağrı daha da yayılmaya başlar.

YEMEKTEN SONRA MİDE AĞRISI İÇİN EVDE NE YAPABİLİRİM

Eğer yedikten sonra hafif mide ağrısı yaşıyorsanız, aşağıda listelenen bazı yararlı adımları atabilirsiniz:

  • Eğer aşırı yiyorsanız ya da sindirim rahatsızlığı yaşıyorsanız sulu kalın.
  • Eğer kusma meyliniz varsa özellikle bir kaç saat için katı gıdalardan uzak durun. Tekrar katı yiyeceklere başladığınızda ise bu tür elma püresi, sade kraker veya pirinç gibi sindirimi kolay gıdalar ile başlayın.
  • Sizde gerginliğe neden olabilecek herhangi bir yiyecekten kaçının. Eğer mide ekşimesi veya hazımsızlık hissediyorsanız yağlı gıdalar, alkol veya gazlı içeceklerden uzak durun, eğer yemişseniz bir acıyı kesmeye yardımcı olmak için bir antiasit almayı deneyin.
  • Sindirimdeki bu sıkıntının nedenini öğrenene kadar aspirin, uyuşturucu veya anti-enflamatuar ilaç kullanmayın.

NE ZAMAN DOKTORA GÖRÜNMELİSİNİZ

Sindirim sıkıntısı bir haftadan fazla sürdüyse, uzun süreli iştah kaybı, vajinal kanama, açıklanamayan kilo kaybı, uzun süreli ishal, uzun vadeli şişkinlik, idrar yaparken yanma hissi veya aşırı ağrı olduğunda derhal doktora görünmenizi öneririz. Son zamanlarda bir karın yaralanması yaşıyorsanız, ağrı son derece keskin ya da karın sert hale gelmişse yada kan kusuyorsanız özellikle doktora görünmeniz önemlidir.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Yemekten Sonra Mide Ağrısı
Omuz Ağrısı Ve Nedenleri
V Pills şikayet yorumları
Kadınlarda İdrar Tutamama Nedenleri
Kan Tükürme Ciddiye Alınmalıdır
Boyunda İstemsiz Kasılma
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.