YENİ DOĞAN BEBEK NASIL GÖRÜNÜRYeni Doğan Bebek Nasıl Görünür

Yenidoğanın gözleri

Yenidoğan bebeğim nasıl olacak acaba? Diye meraklanıyor olmanız normaldir. Bu konu ile ilgili bazı gerçekler bulunmaktadır.

Sponsorlu Bağlantılar

Doğum sırasında, bebeğin yüzüne gelen bir baskı yenidoğanın göz kapaklarının geçici olarak kabarık veya şişmiş görünmesine yol açabilir. Bacakları ve ayakları rahmin kıvrımlı köşelerinden dolayı eğik ya da bükülmüş şekilde doğabilir. Bebeğiniz büyüdükçe ve hareket ettikçe eğikliklerin kendi kendine düzelmesi beklenir.

Yenidoğanın kafası

Doğum sırasında, sıkı doğum kanalından gelen basınç bebeğinizin kafatası kemiklerinde şekil ve konum değişikliğine yol açabilir. Bu durum doğum sonrası şekil olarak daha uzun ya da koni şeklinde bir kafatasına neden olabilir. Özellikle uzun süren doğumlar ve vakum kullanılması gereken doğumlarda daha sık karşılaşılır. Ama doğumdan sonraki birkaç gün içinde bebeğin kafatasının daha normal bir hal alması beklenir. Doğarken ilkin kalça veya ayakları gelen veya sezaryen ile doğan bebeklerde kafatasının yuvarlak yapıda olması daha muhtemeldir.

Yenidoğanın göbek kordonu

Sponsorlu Bağlantılar

Bir yenidoğanın göbek kordonu genellikle doğumda sarımsı yeşil rengindedir. Göbek kısmında kalan kısmı genellikle doğumdan sonraki iki hafta içinde önce kahverengi ve siyah renge dönüşüp sonra kuruyup düşer. Bu süreçte kordonun kalan bu kısmını temiz ve kuru tutunuz. Kurumasına ve iyileşmesine yardımcı olması için sünger ile temizleyiniz ve bazen hava almasını sağlayınız. Alkol ile temizlenmesine gerek yoktur.

Yeni Doğan Bebek Nasıl OlurYenidoğanın cildi

Doğumdan kısa bir süre sonra bebeğin cildinin üst tabakasında pullanma görülür. İlk birkaç hafta boyunca ciltte soyulma, kuruluk fark edilebilir.

Ayrıca yenidoğanın cildi doğumda ince, tüylerle de kaplı olabilir (lanugo olarak bilinir) özellikle sırt ve omuzlar üzerinde. Lanugo prematüre bebeklerde sık görülür. Genellikle birkaç hafta içinde geçer.

Bebeğin yüzünde küçük sivilce gibi görünen beyaz tümsekler de çıkabilir. Milia olarak bilinen bu zararsız lekeler, genellikle birkaç hafta içinde kendiliğinden yok olurlar.

Yenidoğanın göğüsleri ve genital bölgeleri

Doğumdan önce, annenin hormonları bebeğin sistemine geçer. Bu doğumda hem erkek hem de kız çocuklarında göğüslerin şişmesine yol açabilir ve birkaç hafta boyunca devam edebilir.

Yenidoğan kız çocuklarında ise ilk birkaç gün zararsız vajinal akıntı yaşanabilir.

Bazı yeni doğmuş erkek çocuklarda ise penisin altında yer alan skrotumun (testis torbası) şişmesine neden olan sıvı dolu bir kese gelişir. Bu durum “hidrosel” olarak bilinir ve genellikle bir yıl içinde kendiliğinden kaybolur.

Yenidoğan doğum lekeleri

Bebeğin göz kapakları, alnı, ensesi ya da gözlerinin arasında kırmızımsı veya pembe renkli lekeler fark edilebilir. Bu işaretler (bazen leylek ısırıkları veya melek öpücüğü olarak adlandırılır) ağlama sırasında parlama eğilimi gösterir. Bu lekelerden bazıları birkaç ay içinde kaybolurken bazıları ise yıllar boyunca devam eder.

Koyu tenli bebeklerde bazen kalça ya da sırtın alt bölgesinde düz, mavimsi-yeşil benekler ile doğarlar. Bu tip benekler genellikle erken çocukluk döneminde kaybolur.Yeni Doğan Bebek Nasıl Olmalı

Yumuşak noktalar

Bebeğin kafatası kemiklerinin henüz yeterince gelişmediği iki yumuşak alan fark edilir. Bıngıldak olarak adlandırılan bu alanlar bebeğin hızla gelişen beynine eşlik eder. Bebeğiniz ağlarken veya zorlanırken bu noktaların titreştiğini fark edersiniz.

Yumuşak noktalar kalın fibröz bir tabaka ile kaplıdır. Bebekler yaklaşık 18 aylık olduklarında, kafatası kemiklerinin kaynaşması ile birlikte buralara dokunmak artık güvenli olur.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Sezeryan Riskleri
Doğum Sonrası Egzersizler
Kuranda Kısırlık Tedavisi
Gebeliğe Vücudunuzu Nasıl Hazırlamalısınız
Gebeliğin 17. Haftası
Klinefelter Sendromu
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.