YENİ DOĞANDA GÖZ ÇAPAKLANMASI
Her anne babada ilk bebek heyecan uyandırır. Ama her ne kadar sağdan soldan kulak misafiri olduğumuz bilgileriniz ile sorunların üstesinden gelmeye çalışsanız da, konu kendi bebeğiniz olduğunda endişelenebilir ve çekinebilirsiniz. Yeni doğan bir bebekteki ilk tanıştığınız sorunlardan biri olan sarılık ile başlar sorunlar ile yüzleşmeniz. İshal ve ateş derken çeşitli sorunlar ile karşılaşırsınız. 

Sponsorlu Bağlantılar

NEDEN MEYDANA GELİYOR?
Göz çapaklanması sorunu da bebeğinizin ilk haftalarında karşılaştığı sorunlardan biri olabilir. Daha doğrusu yetişkinlerde de oluşabilen bu sorunun gözyaşı kanalının tıkanmasından kaynaklandığını söyleyebiliriz. Bilindiği gibi gözyaşı gözün, kendi çukurunda rahat hareket etmesini sağlar. Buradaki işlevini gördükten sonra gözyaşı kanalları yolu ile burun içine akar. İşte, bu noktadaki bir tıkanıklık çapaklanma şeklinde tarif edilir.

Diğer bir deyişle, bebek doğduğunda normal olarak gözyaşı kanalı ile burun arasında bulunan zar eriyerek kaybolur. Şayet bu zarın varlığını koruması durumunda, gözyaşı buruna akamıyor ve birikerek gözde çapaklanmaya neden oluyor. Bu durumda dahi 5-8 ay civarında kendiliğinden iyileşebiliyor. İstatistiklere göre sezeryan doğumlar ile meydana gelen bebeklerde daha sıklıkla görülüyor.

Sponsorlu Bağlantılar

BAŞKA HANGİ BELİRTİLER MEYDANA GELİYOR?
Çapaklanma yeni doğan bir bebekte bu sorunun yanısıra;

 • Gözde sulanma
 • Gözde kızarıklık
 • Gözün iç tarafında şişliklere yol açabilir.
 • Kirpiklerin birbirine yapışması sonucu bebeğin rahat bir şekilde gözünü açamaması. Buna bağlı olarak yenidoğanın huysuzlanması. 

ANNE – BABA OLARAK NE YAPABİLİRİZ?

Bu tıkanıklık gözyaşı kesesine masaj yapılarak giderilebiliyor. Masaj ayrıca gözün de rahatlamasını sağlıyor. Masaj hareketleri ile, yukarıda belirtilen zara basınç yapılarak yırtılması sağlanıyor ve tıkanıklığın giderilmesi amaçlanıyor. Bu işlem, tek bir parmakla ve bebeği incitmeden yapılamalıdır.

Yanı sıra evde de birtakım uygulamalar yapabilirsiniz. Bunlar arasında şunları sıralayabiliriz;

 • Çapaklanmış göz kaynatılmış ve sonrasında soğutulmuş su (sudaki mikropların ölmesi açsından yapılır) ve steril bir yumuşak bez, tülbent yada tercihen pamukla bebeğin gözünü aşağıya doğru silebilirsiniz
 • Yatış pozisyonu olarak ise bebeğinizi çapaklı göz yukarıda olacak şekilde yatırınız, yatak ve yastık yüzlerini sık sık (bulaşmayı önlemek için) değiştiriniz. 

Doktora götürdüğünüzde bebeğinize ilk etapta günde 3 – 4 defa uygulayabileceğiniz antibiyotikli damlalar yada kremler verilebilir. Şayet sorun yine devam ederse tıbbi cerrahi müdahale (%5 – 10) de seçenekler arasında yer alıyor. Bebeğin gözyaşı kanalından çelik sonda geçirilerek de bu sorunun üstesinden gelinebiliyor. Söz konusu bir yenidoğan olduğundan genel anestezi ile bebeğe müdahale edilmektedir. 

BURAYA DİKKAT!!!
Gözde oluşan bu çapaklanmalar şayet mikrop kapar ve iltihaplı hale gelebilir. Konjonktivit adı da verilen bu durum ciddi görme kayıplarına yol açabilir. Bu durumda, hassas olmakta yarar var.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR….TIKLAYINIZ!!!!!

YENİ DOĞAN BAKIMI NASIL YAPILIR?

YENİ DOĞAN BEBEK NE ZAMAN YIKANIR?

YENİ DOĞAN SARILIĞI

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
  Gülcan

  Bu masajı kesinlikle deneyin. Kızım 4 aylık 3 aydan beri çapaklanma çekiyoruz. Youtubeden bir videoya denk geldim. Keşke daha önce denk gelseydim o gün 3 kez yaptım bu masajı şükür bitti.
  Link=https://youtu.be/iCD3Ucl8TCI

Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Bebeğe Uyurken Emzik Verilir mi
Gebeliğin 12. Haftası
Kuranda Kısırlık Tedavisi
Kemik Sağlığı
Bebeğinize 7 Günde Uyumayı Öğretin
Kürtaj Hakkında Bilgiler
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.