YENİDOĞAN SARILIĞI

Yeni doğan sarılığı, birçok bebekte (%97)doğumu takip eden ilk haftalarda görülen bir problemdir. Genellikle 2-3. günden sonra kendini hissettirir. Prematüre (erken doğan) bebeklerde daha sıklıkla görülebilmektedir. Şunu belirtmeliyim. İlk gün bebek sararmışsa bu başka bir hastalığa işaret eder. Yeni doğan sarılığının iki çeşidi bulunmaktadır. Bebeğin sağlıklı olduğu durumlardaki sarılığa “fizyoloji sarılık” adı verilmektedir. Diğer grup ise fizyolojik olmayan sarılıktır. Birinci grup sağlıklı bebeklerde görülebilen normal bir durumdur. İkinci grup ise bir sorunun varlığını işaret eden sarılıktır. Bulaşıcı olmayan yeni doğan sarılığı, anne babaların endişe duymalarına neden olmaktadır. Fakat endişe duyulması yersizdir. Tedavisi olan bir rahatsızlıktır. Irk, beslenme şekli, doğumdaki gebelik yaşı, ailevi etkenler, annenin şeker hastası olması ve anneye verilen ilaçlar gibi faktörlere bağlı olarak sarılığın şiddeti ve süresi değişebilir. Yeni doğan sarılığına neden olan bir diğer etken ise kan uyuşmazlığıdır.

Sponsorlu Bağlantılar

NASIL OLUŞUR? BELİRTİLERİ NELERDİR?
Bilirubin
adı verilen, sarı renkte pigmentlere sahip olan bir maddenin kandaki varlığı yeni doğan sarılığına neden olur. Normalde bilirubin alyuvar adı verilen kırmızı kan hücrelerinin parçalanması ile oluşur. Parçalanma sonucu oluşan bilirubin, bebeklerin karaciğeri tam olarak gelişmediği için vücuttan atılamaz. Bu da kandaki oranının artmasına sebep olur. Artan biluribin miktarı, bebekte fiziksel olarak, kendini sarıya çalan deri rengi ile belli eder. İlerleyen sarılıkta yeni doğan bebeğin göz beyazı da sararmaya başlar.

Sponsorlu Bağlantılar

TEDAVİSİ NASILDIR?
Sarılığın fizyolojik mi yoksa patolojik mi olduğunu araştırılır. Gerekli tetkikler yapıldıktan sonra tedaviye karar verilir. Fizyolojik sarılık olmasına rağmen kan bilirubini fazla yükselirse bebeğin hastanede tedavi edilmesi gerekir. Tedavisi, kandaki bilirubin düzeyine göre belirlenecektir. Genelde kullanılan tedavi fototerapi adı verilen ışın tedavisidir. Bu süreçte bebeğin sık sık emzirilmesi de yararlı olacaktır. Sık emzirmek bebeğin dışkılamasını sağlayacağından bilirubin düzeyinin düşmesine neden olacaktır. Çok nadir durumda kandaki bilirubin düzeyinin düşürülmesi için kan değişimine gereksinim duyulabilir. Çünkü yüksek seviyedeki bilirubinin beyin ve sinir sistemine zarar verme olasılığı bulunmakta, duyma kaybı ve zek geriliğine neden olabilmektedir.

Yeni doğan sarılığı normal olarak bir hafta içinde kendiliğinden geçmektedir. Tedavide geleneksel yöntemlerde işe yaramaktadır. Bu yöntemler birçok kişinin tecrübesi ile sabittir ve size yardımcı olabilir. Bu yöntemler arasında bebeğin banyo suyuna altın bırakılması, uyurken gece lambasının sarı renkli olmasına dikkat edilmesi ve çocuğun yüzüne örtülen tülbent ve benzeri eşyaların sarı renkli seçilmesi size yardımcı olacaktır. Ama unutmayınız bebeğin doğumunun ilk günü ve iki haftayı geçen yeni doğan sarılığında mutlaka bir hekimden yardım alınmalıdır. Bu durumlarda sarılığın altında yatan başka nedenler araştırılmalıdır. “Hipertroidi” bu nedenlerden sadece bir tanesidir.

SONUÇ OLARAK; Yeni doğan sarılığı çoğu bebekte görülen normal bir durumdur. Normal olması tamamen önemsenmemesi anlamına gelmemelidir. Bir hafta on günü geçen durumlarda derhal bir çocuk doktoruna danışılmalıdır. Doktor duruma göre tedaviyi belirleyecektir.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Anevrizma (Beyin)
PARESTEZİ İLE BİLİKTE OLUŞAN DİĞER BELİRTİLER
Kıl Dönmesi Tedavisi
Çene Ağrısı ve Diğer Belirtileri
Kalp Pili Nasıl Takılır
EKLEM AĞRISI İLE HANGİ BELİRTİLER ORTAYA ÇIKAR?
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.