Müslüman olan erkek çocuklarının hayatları boyunca yaşayabileceği en önemli olaylardan bir tanesi sünnettir. Kimi çocuklar için ilerde güzel bir anı olarak anlatılabilecek bir olayken kimi çocuklar içinse bir daha akıllarına bile getirmek istemeyecekleri bir an olarak kabul edilebilmektedir. Sünnet günümüzde teknolojinin gelişimiyle birlikte artık daha modern ve acısız bir halde gerçekleştiriliyor. Hastane ortamında genel anestezi yardımıyla birlikte her yaş grubuna kolaylıkla uygulanabiliyor. Eskiden özellikle 3 ile 7 yaş arasında sünnet olduğunda ilerde çeşitli travmalara neden olabileceği için çok fazla tavsiye edilmiyordu. Günümüzde ise yenidoğan zamanında gerçekleştirilen bu operasyon ile ileriki dönemlerde çocukların idrar yolları enfeksiyonlarından tutun penis kanserine kadar bir çok hastalığı engellediği bilinmektedir.

Sponsorlu Bağlantılar

Yenidoğan Sünneti Nedir?

Yenidoğan sünneti isminden de anlaşılabileceği üzere bebek doğduktan sonra ilk bir aylık dönemde gerçekleştirilen sünnettir. Doğumun ardından 48 saat sonrada gerçekleştirilebilir. Fakat uzmanlara göre en sağlıklı olanın bebeğin tamamen böbrek ve karaciğer görevlerinin düzene girdiği bir haftalık süreden sonra olması gerektiğidir. Sünnet, sağlık açısından zorunlu olmayan bir operasyon olduğu için ilave olarak herhangi bir deformasyona neden olmaması bakımından bir hafta beklenildikten sonra bebeğin sağlık durumuna göre yapılması tavsiye edilmektedir.

Yenidoğan Sünneti Nasıl Yapılır?

Yenidoğan sünnetinin normal sünnetten bir farkı genel anestezi yöntemiyle değilde çeşitli özel kremler eşliğinde lokal anestezi eşliğinde gerçekleştirilmesidir. Krem sünnet edilecek olan derinin ve penisin üzerine sürülerek bir saat uyuşmanın gerçekleşmesi için beklenir. Uyuşma gerçekleştikten sonra sünnet derisi işin uzmanı bir hekim tarafından penisin yapısını bozmayacak şekilde bir operasyon yardımıyla alınır. Yaklaşık yirmi dakika kadar süren operasyondan sonra tamamen kanamanın kontrolünün sağlandığından emin olunur ve bir dikiş yardımıyla buradaki damarlar birer birer estetik dikişle bağlanır. Bu bölgeye atılacak olan dikişler bir hafta sonra kendiliğinden eriye bilme özelliğine sahiptir. Sünnet esnasında toplumda lazer olarak bilinen koter kesinlikle hiç bir aşamada kullanılmamalıdır.

Sponsorlu Bağlantılar

Son zamanlarda değişik bir yöntem olan sünnet derisinin dikişsiz bir şekilde sıkıştırılarak açılmasıyla yapılan işlem uzmanlar tarafından çok fazla tavsiye edilmemektedir. Çünkü bu yöntemde klasik yönteme oranla standardizasyon daha düşüktür. Bu yüzden kesinlikte sünnet hangi yaş grubunda yapılacak olursa olsun mutlaka dikişli olarak yapılması gerekmektedir.

Yenidoğan Sünneti’nin Faydaları Nelerdir?

Yenidoğan sünneti tıbbi sebeplerden ötürü normal sünnete göre daha fazla tercih edilmektedir. Hatta günümüzde Müslüman olmayan toplumlarda bile avantajlarından dolayı erkek çocuklarına yenidoğan sünneti yaptıran aileler bulunmaktadır. En önemli faydası genel anestezi gerekmediği için sünnet için tüm vücudu uyuşturmaya gerek olmamasıdır. Özel krem sürülerek bölgede lokal anestezi sağlanır ve operasyon bu şekilde acısız gerçekleştirilir. Yenidoğan döneminde yapılacak olan sünnette peniste olan yaraların iyileşme süreci daha hızlıdır ve herhangi bir enfeksiyon görülebilme durumu daha düşüktür. Kanama gerçekleşmesi minumum ihtimaldir. Erken sünnetin bir başka avantajı ise çocuğun penisinde bulunan sünnet derisinden ne kadar çabuk alınması durumunda idrar yolu enfeksiyonlarının o kadar az görülme olasılığıdır.

Prematüre şekilde doğmuş olan bebeklerde veya normal kilosunun çok altında olan yenidoğanlarda bebeğin kilosunun normal seviyesine gelmesi beklenmelidir. Bu da ortalama olarak 3 kg ile 3.5 kg arasında değişmektedir. Normal kiloya ulaşan bebekte herhangi bir şekilde cerrahi yöntemle sünnet yapılmasının yan etkisi bulunmamaktadır.

Yenidoğan Sünneti’nden Sonra Nelere Dikkat Edilmesi Gerekir?

Yenidoğan sünnetinden sonra bebekte yapılması gereken kontroller gerçekleştikten sonra pansuman yapılarak taburcu edilir. Operasyonunun ardından 24 saat geçtikten sonra tekrar hekim tarafından gerekli olan kontroller gerçekleştirilir ve pansuman açılır. Bebeğin ailesine günlük olarak bakımın nasıl olacağı anlatıldıktan sonra bebek ve ailesi taburcu edilir. Yaklaşık olarak bir haftalık sürede sünnet derisi tamamen iyileşir. Sünnetten sonra olması gerekenden fazla bir şişkinlik, renk değişikliği, kanama, enfeksiyon belirtileri ve kaşınma gibi belirtiler varsa mutlaka hekime başvurmak gerekmektedir.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Çocuklarda Dışkı Kaçırma
Bebeklerde Kafa Terlemesi
Bademcik İltihaplanması
Çocuklarda Dikkat Eksikliği Tedavisi
Çocuklukta Obezite Nelere Yol Açar?
Çocuğum Uykusunu Alamıyor, Ne Yapabilirim?
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.