Son zamanlarda ülkemizde ilgi gören yeşil çay aslında Çin ve Hindistan’da bolca tüketilen şifalı bir bitkidir. Tüketildiği yüz yıllar boyunca içerdiği mucizevi etken maddeleri sayesinde şifa dağıtan bu bitki ve çayı aslında bildiğimiz siyah çayın daha az işlenmiş ve fermente edilmiş bir versiyonudur. Tüm dünyada yayıldığı alanlarda bu bitki şifa ve geleneksel tıp adına kullanılagelmiştir. Kısaca yeşil çay aslında bildiğimiz siyah çayın işlenmeden hızlıca kurutulmuş halidir.

Yeşil Çay Nedir?

Sponsorlu Bağlantılar

Camellia sinensis Latince adıyla bilinen çay bitkisinden elde edilen yapraklar hızlı bir kurutma sonucunda yeşil rengini kaybetmez böylece yeşil çay adını alır. Kurutma tekniği sayesinde bitki etken maddelerini de kaybetmez. Kurumuş yaprakların yerine göre öğütülmesi veya kıyılması sonucunda yeşil çay üretilir. Kısaca yeşil çay, çay ağacının yapraklarından elde edilen kurutulmuş yapraklardır.

Yeşil Çay Nerelerde Yetişir?

Çay ağacı tropikal iklimlerde yetişen bodur bir ağaçtır. Çalımsı formda her yıl yapraklarını yenileyerek her daim yeşil kalan bu ağaç yağışın bol olduğu denizden fazlaca yüksek olmayan karasal bölgelerde yetişir. Ülkemizde özellikle doğu Karadeniz ve orta Karadeniz bölgelerinde yetiştirilen ürün 200-350 metre yükseltilerde iyi ve sağlıklı bir büyüme gösterir. Çay ağacından elde edilen ürünün kalitesini; Ağacın bakımı, büyüdüğü ortamın nem ve ısı dengesi, ortamın yükseltisi ve yetiştirilmesinde kullanılan kimyasalların yapısı belirlemektedir.

Sponsorlu Bağlantılar

Yeşil Çayın Ünü Nereden Kaynaklanır?

Özellikle Çin’de yeşil çay bolca tüketilen demlenmesi ve tüketilmesi bir seremoni şeklinde yapılan bir üründür. Bu ülkede bu çayı tüketen insanların; hastalıklara karşı dirençleri, yaşlanma etkilerini nispeten az göstermeleri ve her daim dinç kalmaları gibi özellikleri dikkati çekmiştir. Bu hikâyelerin tüm dünyaya Avrupalı ve Amerikalı gezginler tarafından yayılması sayesinde de yeşil çay bu günkü ilgiyi yakalamış ve bolca tüketilir duruma gelmiştir.

Yeşil Çayın Etken Maddeleri Nelerdir?

Çayın etken maddesi tein’dir. Bu maddenin yanı sıra çay kafein ve çok çeşitli antioksidan maddeler de içerir. Polifenoller ve kateşinler ise çaydaki diğer etken maddelerdir. Yeşil çaydaki sır ise kurutulması sırasında bu maddelerin bozulmaması ya da çok az bozulmasıdır. Siyah çay kurutulurken oksijene bolca maruz kaldığından özellikle antioksidanlar açısından fakirleşir.

Yeşil Çay Çeşitleri Nelerdir?

Günümüzde onlarca hatta yüzlerce çeşit yeşil çay vardır. Ancak bu çeşitlendirme ticari bir uyanıklıktan öte geçmeyen anlam içerir. Yani yeşil çay yeşil çaydır. Yetiştiği ortam ve kurutma şeklinden başkaca ayırıcı bir özelliği yoktur. Tüm dünyada bu ürünün yetiştirilme kurutma teknikleri aşırı benzerlik gösterir ve biri diğerine tercih edilecek durum ortadan kalkar. Ancak ticari olarak piyasada bulunan çeşitleri vardır.

Şişelenmiş içecekler, tekli çay poşetleri, yaprak halinde ürünler, toz halinde ürünler ve kapsül tabletler bu çeşitlerden bazılarıdır.

Yeşil Çayın Faydaları Nelerdir?

Ürünün antioksidan içerikleri nedeniyle genellikle genel sağlığa çok olumlu faydaları vardır. Çay hem haricen hem de dâhilen kullanılır.

Haricen kullanımlarda çay Kanamaları kontrol altına alma ve özellikle açık yaraların iyileştirilmesinde kullanılır.

Kanayan bölgeye uygulanan yeşil çay bu bölgedeki kanamayı hızla durdurur. Bunun için bir tutam yeşil çayın kanayan bölgeye bastırılması yeterlidir.

Açık yaraların iyileştirilmesinde yine aynı yöntem kullanılır. Bir miktar çay temiz bir miktar su veya bitkisel yağla ezilerek lapa haline getirilir. Ardından hazırlanan lapa açık yaraya uygulanır. Burada dikkat edilecek husus temizliktir. Hazırladığınız lapa eğer temiz değilse yani steril halde değilse açık yara mikrop kapacak ve daha ciddi sağlık sorunlarına neden olacaktır.

Yeşil Çayın Dâhili Kullanımı?

Dâhili terimi genellikle ağızdan alım anlamına gelmektedir. Çay tüm dünyada demlenerek dinlendirilir ve ardından içilir. Demleme yöntemleri farklılık gösterebilir. Çin ve Hindistan gibi ülkelerde genellikle çay bir demlik içerisine alınır ve üzerine sıcak su dökülerek haşlanır. Ülkemizde ise çay genellikle kaynayan suya atılarak az miktar kaynatılıp dinlenmeye bırakılır.

Yeşil Çay Hangi Hastalıklara İyi Gelir?

Yapılan araştırmalar çayın özellikle metabolik ve zihinsel hastalıklarda çok etkili bir iyileştirici ve engelleyici olduğunu kanıtlamıştır. Bu genel saptamalardan ziyade çay aşağıdaki hastalıklarda oldukça etkilidir.

Kanser:

Yeşil Çay yapısında bulunan Polifenoller nedeniyle birçok tümörün büyümesini önemli oranda azaltmaktadır. Hayvanlarda yapılan araştırmalar çayın özellikle radyasyona bağlı kanser oluşumunu engellediği gözlenmiştir. Yine yapılan araştırmalar sonucunda çay tüketiminin fazla olduğu ülkelerde kanser oranlarının düşüklüğü gözlenmiştir.

Ancak kanserdeki bu düşüklüğün yeşil çaya bağlı olup olmadığı bilinmemektedir. Çünkü çay tüketiminin fazla olduğu ülkelerde aynı zamanda siyah çayda bolca tüketilen bir içecektir.

Kanser riskinin düşmesi için günde 3-10 bardak çay tüketilmelidir. Yapılan araştırmalarda özellikle mide, bağırsak, akciğer ve yumurtalık kanserine karşı yeşil çayın oldukça etkili olduğu gözlenmiştir.

Kalp Damar Hastalıkları:

Hayatında bolca çay kullanan kişilerde kalp damar hastalıklarına bağlı ölüm oranı ölçülebilir şekilde düşüktür. Bu çalışmaya 10 yıl boyunca yaklaşık 35.000 kişi katılmış ve sonuçlar oldukça güvenilirdir. Kalp damar hastalıklarının etkisini azaltan maddenin çay etken maddelerinden olan Kateşinler olduğu sanılmaktadır.

Düşük Kollesterol:

Yeşil çay tüketen hastalarda ve çay kapsülü kullanan kişilerde LDL (kötü) kolesterolde ciddi bir azalma gözlenmiştir. Çay kolesterolün kontrol altına alınmasında kullanılan bir içecek durumundadır.

Şeker Hastalığı:

Otoriteler şeker hastalığı konusunda arada kalmışlardır. Bazı araştırmalarda yeşil çay şekeri kontrol altına alırken bazı araştırmalarda ise istenen sonuca ulaşılmamaıştır. Bu durumda çayın şeker üzerindeki etkisi bilinmemektedir.

Zayıflama:

Yeşil çayın ülkemizde meşhur oluşunun asıl sebebi zayıflama üzerine efsane etkileridir. Yapılan araştırmalar sonucunda yeşil çayın zayıflama üzerine çok az bir etkisinin olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Kilo verme çay kullananlarda okadar azdır ki bu klinik olarak yok hükmündedir. Böylece bir efsanenin de sonu gelir. Yani Yeşil çay kilo vermeye etkili bir içecek değildir.

Önemli Not: Sitemizde bunun tersini söyleyen yazılar da mevcuttur. Bunun nedeni yazıların birden fazla kişi tarafınfan yazılıyor oluşudur. Yani yazarlar kilo vermeye değişik açılardan bakarlar.

Zihinsel hastalıklar: Yeşilçay zihinsel hastalıkların ortaya çıkışını geciktirebilirler. Ancak bu hastalıkların tedavisinde etkili değillerdir. Özellikle Alzheimer sendromunun ortaya çıkışını geciktirdiğinden çay yaşlılarda bolca tüketilmelidir.

Diğer yandan çay stresin, yorgunluğun ve panik durumlarının ortadan kalkmasında etkili bir içecektir. Bağımlılık yapmayan iyi bir sakinleştiricidir.

Yeşil Çayın Zararları Nelerdir?

İçeriğinde kafeinler vardır bu maddelerin fazlası zararlıdır. Yeşil çay bazı ağrı kesicilerin etkilerini fazlaca artırırlar. İnsanlarda vurdum duymazlığa neden olurlar araç kullanırken bu durum tehlikeli sonuçlar doğurur. Yeşil çay kan sulandırıcı etkiye sahiptir. Bazı kılcal kanamalara neden olabilir. Özellikle aspirinle birlikte alınması sakıncalıdır. Bunlar haricinde çayın bilinen çok ileri bir zarı yoktur.

Önemli Not: Yukarıdaki etkiler ve etkenler dar çevreler tarafından yapılmış dar araştırmalar sonucunda elde edilmiş bilgilere dayanan gerçeklerdir. Bu yazılanların kanıtlanabilmesi için yeşil çayın daha fazla araştırılmaya ihtiyacı vardır.

Sitemizdeki Yazı Yazılırken Bir çok Kaynaktan Faydalanılmıştır:

  • bilgihanem.com/yesil-cay-nedir-nasil-kullanilir/
  • bulmacasozlugu.net/Goster/Çaydaki+Etkin+Madde
  • books.google.com.tr/books?id=POtJCgAAQBAJ
  • medicalnewstoday.com/articles/269538.php
  • en.wikipedia.org/wiki/Green_tea
  • iyiyaşa.com/yesil-cayin-zararlari

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Avokado
Susam
Vücudu Sağlamlaştıran Besinler
Şifalı Bitkileri Neden Kullanıyoruz?
Deve Dikeni
Üzüm Çekirdeği
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.