YEŞİL DIŞKININ NEDENLERİ NELERDİR?
Yeşil dışkı normal veya iyimsel bir nedenle oluşabilir ve endişe için bir neden olamaz. Örneğin, demir açısından zengin gıdalar alınması veya demir takviyeleri kullanılması, yeşil yapraklı sebzeler ya da yeşil gıda boyası ile boyanmış ürünlerin kullanımından sonra yeşil dışkı oluşabilir.

Ayrıca, yeni doğan bir bebek normalde doğumdan sonra ilk birkaç gün boyunca kalın, yapışkan ve koyu renkli yeşil dışkı (mekonyum) yapabilir. Emzirilen bebeklerin de yeşilimsi dışkısı olabilir.

Sponsorlu Bağlantılar

Yeşil dışkı aynı zamanda Salmonella gıda zehirlenmesi gibi normal sindirim sürecine bir müdahale ile çeşitli bağırsak bozukluklarının bir belirtisi olabilir. Gıdalar sindirim sisteminden geçerken, açık veya koyu kahverengi bir dışkı yapılmasını sağlayan ve besinlerin sindirilmesini sağlayan sıvıya safra denir. Ancak, ishalin neden olduğu Salmonella gibi bir enfeksiyon nedeni ile gıda ve feçes kahverengi bir renge dönüşmeden hızla sindirim sisteminden geçer.

YEŞİL DIŞKININ HASTALIKLA İLGİLİ NEDENLERİ
Yeşil dışkıya aşağıdaki hastalıklar neden olabilir:

 • Bakteriyel enfeksiyon
 • Çölyak hastalığı (ince bağırsağa zarar veren ciddi gluten intoleransı)
 • Tıkınırcasına yeme ve laksatiflerin kullanılması gibi yeme bozukluğu
 • Giardia (protozoon enfeksiyonu)
 • Bağırsak kanseri
 • İrritabl bağırsak sendromu (IBS; bağırsak hasarı veya ciddi hastalığa neden olmayan sindirim rahatsızlığı)
 • Psödomembranöz kolit (genellikle başka bir bakteriyel enfeksiyon için antibiyotiklerin kullanımı sonrası C. difficile bakterilerin çoğalmasına bağlı rahatsızlık)
 • Salmonella veya E. coli gıda zehirlenmesi
 • Viral gastroenterit (mide gribi)

YEŞİL DIŞKININ BESİN VE İLAÇLARLA İLGİLİ NEDENLERİ
Yeşil dışkıya beslenme takviyeleri ve diğer yutulur maddeler neden olabilir:

Sponsorlu Bağlantılar

 • Anne sütü
 • Psödomembranöz kolit süreci ve ishal ile ilişkili antibiyotik kullanımına yol açan bazı antibiyotikler
 • Yeşil boya kalemleri yeme
 • Yeşil gıda boyası
 • Demir takviyeleri
 • Laksatifler
 • Demir açısından zengin olan yeşil yapraklı sebzeler

YEŞİL DIŞKININ NEDENİNİ TEŞHİS İÇİN SORULACAK SORULAR
Yeşil dışkının altında yatan nedeni teşhis etmek için, doktorunuz ya da lisanslı bir sağlık uygulayıcısı size belirtiler ile ilgili çeşitli sorular soracaktır. Sorulan bu sorulara tam cevap vererek yeşil dışkı sorununun altında yatan nedeni teşhis edilmesine yardımcı olabilirsiniz:

 • Yeşil dışkı ne zaman başladı?
 • Bağırsak hareketlerinin sıklığı nedir?
 • Dışkının katı mı gevşek mi?
 • Ne tür ilaçlar, vitaminler ve takviyeleri alıyorsunuz?
 • Başka belirtiler var mı?

YEŞİL DIŞKI NELERE YOL AÇAR?
Yeşil dışkı normal olabilir, ama aynı zamanda ciddi bir bağırsak enfeksiyonu veya diğer bozukluklara neden olabilir. Bu nedenle dışkınızda kalıcı renk değişikliği gelişmesi durumunda bir doktora görünmeniz yararlı olacaktır. Doktorunuzun tasarladığı tedavi planı sayesinde herhangi bir potansiyel komplikasyonları azaltmaya yardımcı olabilirsiniz. Olası komplikasyonlar şunlardır;

 • Sıvı kaybından dolayı dehidrasyon
 • Düşük potasyum düzeyleri
 • Malabsorbsiyon sendromu (bağırsak emiliminin bozulması)
 • Yetersiz beslenme

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
  fatma

  merhaba. ben iki gündür dışkı renginde değişiklik görüyorum bu beni endişelendiriyor hiç yeşil sebze falan tüketmıyorum . ancak dışkı rengi tam anlamı ile koyu yeşil ishal de yok tuvalete de eskisine göre gidemiyorum.

  Yemiş olduğunuz yiyeceklerden tutun içmiş olduğunuz içeceklere kadar ilaçlar da bunlara dahil hemen hemen herşey sindirim sisteminizi az yada çok etkiler bu da dışkı rengine etkiyebilir. Telaşa gerek yok.

  ahmt gl

  yaklasık iki haftadır dışkı rengım yesıl renkte gelmekte bendede ishal vs gibi bi durum yok yemek dersenız cok aşırı yiyen veya kg biri degılım 67 kg ve bu olay benı endıselendirmeye basladı git gide bunun altında sizce büyük bi rahatsızlık cıkarmıı kafam cok karısık ..son zamanlarda meyveli soda tuketımını cok yapıorm baskada renklı vs yesılıklı bol bı yemek yemıyorum yardımcı olursanız sewınırım

  hayal

  Bugun bi limonlu soda ictim karnim cok agriyor belki gecer diye ama tuvalete ciktim ve diskimn yesil oldugunu gordum

  yilmaz

  Merhaba benim 3 gündür diski rengi yesil ishal degilim 3 gündürde pylera denilen mide ilaci aliyorum ilacdan olabilirmi ayni zamanda besinci yilolmak üzere kalin bagarsak kanserinden amaliyat oldum hic mir sorunum yok hastalikla korkuyorum kan tahlilerim iyi yeni tahlilerim oldu ?

  ayse

  Selam benim 5 yaşında oğlum var.iki gündür yeşil renkli ishali var. Birkaç gündür ateşli hastalık geçirdi. Şuan ateşi yok. Ama ishal başladı. Hastalık döneminde yoğurt yedi sık sık ondan olabilirmi. Beni aydınlatırsanız memnun olurum.

  sinan

  Yaklasik bir aydir suren ishalim var ve son 2 gundur dışkım yesil doktora ishal icin gittim test yaptilar ama bi enfeksiyon yok dediler reflor sase ve ercefuryl kapsul kullandim kisaca bitmeyen bi ishalim ve yesil dışkım var tavsileriniz nelerdir

  Jale

  “Yaklasik bir aydir suren ishalim var ve son 2 gundur dışkım yesil doktora ishal icin gittim test yaptilar ama bi enfeksiyon yok dediler reflor sase ve ercefuryl kapsul kullandim kisaca bitmeyen bi ishalim ve yesil dışkım var tavsileriniz nelerdir”
  Merhaba yukarıdaki mesaj sahibi için yazıyorum. Tirodinize baktırın. Tiroid hormonunun hızlı çalışması da uzun süreli ishal sebebi olabiliyor.

  Didem

  Meraba yaklaşık üç dört gündür dikkat ettim yeşil dışkı oluyo ve aşırı derece de Karnım tok olsa bile yemek yiyesim geliyo ve kendime engel olamıyorum eskisi gibi suda içmiyorum.Ne yapmam gerekiyo?

  öznur

  Benim bir gündür dış ım koyu yeşil ayrıca mide de çok rahatsız bunun nedeni nedir kaç gün sürer

  Zerya

  Merhaba,benim son bir haftadır dışkı rengi koyu yeşil günde sadece bi defa ihtiyaç duyuyorum wc. ve bundan endişe duymaya başladım daha önce böyle bir durumla karşılaşmadim.yeşil gıdalar da tüketmedim sadece aldığım kan şurubu var düzenli olarak yaklaşık 15 gündür onu kullanıyorum. Bu ilacın verdiği bir etki olabilir mi?

  zeynel

  cümleten geçmiş olsun benim karnımda gaz şişkinlik vardı şu anda ilaç tedavisi görüyorum ama iki gündür dışkım koyu yeşil ilaçlardan olabilirmi şimdiden teşekürler bilgi veren herkese

  sümeyye

  Meraba yaklaşık üç dört gündür dikkat ettim yeşil dışkı oluyo ve aşırı derece de Karnım tok olsa bile yemek yiyesim geliyo ve kendime engel olamıyorum lütfen acil yardım edin başımda dönüyor

Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
ameliyat yerimde şişlik var
DİL ŞİŞMESİ NEDENLERİ NELERDİR?
El Kireçlenmesi Nedir? Nasıl oluşur? Tedavisi Nedir?
Nekrotizan Yumuşak Doku Enfeksiyonu
Otizmin Belirtileri
Horlama
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.