FLOR MİNERALİNİN ETKİLERİ
GENEL BİLGİLER
Flor minerali diğer mineraller gibi vücudun sağlıklı olması için önemli rol oynayan bir mineraldir. Yer kabuğunda bulunan ve kahverengimsi sarı olan  mineral en çok deniz ve tatlı sularda bulunmaktadır. Bu nedenle bu mineral genellikle deniz ürünlerinde bulunur.
Vücutta diş ve kemik gibi hayati oluşumların yapısına katılırlar. Burada, dişlerdeki mineral kaybının önlenmesi ve diş çürüklerinin engellenmesi konusunda belirgin fayda sağlarlar. Ayrıca kalsiyumu tutarak dişlerin kuvvetli olmasını sağlar ve asit etkisinden korur. İçme sularındaki 1 ppm miktarı diş çürüklerini % 30 – 50 oranında azaltmaktadır.
Kanda 100 ml. de 0,3 mg. bulunuyorken diş ve kemiklerin yapısında toplam 2-3 gram kadar bulunur.
Tuz flormineralinin emilimini artırırken, kalsiyum ve magnezyum ise emilimi artırmaktadır.
FLOR İÇEREN BESİNLER
Flor minerali en fazla deniz ürünlerinde yer alır. Deniz ürünlerinden ise somon balığı bu mineralin elde edilmesinde önemli yer tutar. Çayda da flor mineralinden hatırı sayılır derecede bulunmaktadır. Bunların dışında;

Sponsorlu Bağlantılar

 • Tavuk,
 • Sardalya,
 • Kırmızı et,
 • Uskumru,
 • Karides, deniz yosunu gibi ürünlerde de bulunmaktadır.
 • FLOR EKSİKLİĞİNİN SONUÇLARI
  Bir mineralin eksikliği vücutta kendine has aksaklıklar gösterir. Flor elementinin yetersiz alınımında;
 • Dişlerin mukavemeti azalır,
 • Kemiklerde zayıflama başgösterir, kırılganlaşır(osteoporoz),
 • Diş çürümeleri meydana gelir.
 • Eklemlerde düzensizlik sorunları meydana gelebilir.

FAZLA FLOR ALIMININ SONUÇLARI
Dişlerde beyaz leke görünümündeki yapılar genellikle fazla flor alımı ile ilişkilendirilmiştir. Mineralin fazlaca alınması vücutta toksik(zehirli) etkilere yol açabilmektedir.
Mineral dozunda alındığında diş çürümelerini önleye biliyorken, fazla alınması dişlerde leke ve renk değişiklikleri, şekil bozukluklarına neden olmaktadır. Bu durum bilimsel olarak kozmetik sorunlara yol açan florozis olarak adlandırılmaktadır. Bu çerçevede yeterli flor alımına dikkat edilmesi gerekmektedir.
Çok fazla alınmaları durumunda ise ölümcül olaylar meydana gelebilmektedir. Bunun öncesinde ise gelişim durması, hayati iç organlarda(böbrek, karaciğer) deformasyonlara yol açmaktadır.

Sponsorlu Bağlantılar

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Detoks diyeti
hasta diyet listesi
dilara koçak iyi yaşam günlüğü 2010
Yumuşak Besin Diyeti Nasıl Yapılır
Kendi Diyetinizi Kendiniz Hazırlayın
Vejetaryen Beslenenler Hangi Besin Takviyesi Almalı
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.