YETİŞKİNLER İÇİN İSHAL YAPAN EN İYİ 12 ŞEYyetiskinler-icin-ishal-yapan-en-iyi-12-sey

Doğal laksatifler, ishal yapıcı yada barsak yumuşatıcı…. Yetişkinlerin kabızlık sancılarından kurtulmak için dört gözle arar oldukları çözümlerdir.

Kabızlık günümüzün yaygın görülen bir sosyete hastalığıdır. Kabızlık sorunu yazımızda yer alan doğal laksatifler kullanılarak kolaylıkla çözülür, ancak, tabi ki en güzeli kabızlığa yol açan etmenlerden olabildiğince uzak durmak ve böyle bir yaşam şeklini benimsemektir.

Sponsorlu Bağlantılar

LAKSATİFLER NELERDİR?

Kısaca, laksatifler dışkı yumuşak hale getiren madde grubudur. Yumuşak dışkının bağırsaklardan geçmesi kolaydır. Aslında piyasada çok miktarda laksatif vardır. Bazıları doğal ve bazısı kimyasal esaslıdır. Ama insanların çoğu tercihini doğal laksatiflerden yana kullanıyor.

YETİŞKİNLER İÇİN EN İYİ DOĞAL LAKSATİFLER:

 1. HER ZAMAN BOL SU İÇİN

Doğrusunu söylemek gerekirse su, bütün laksatiflerin kralıdır. Günde en az 2-3 litre su içilmelidir. Hatta şunu dahi söyleyebiliriz. Bol su içmeden bütün laksatifleri de alsanız gene de iyi sonuç elde edemezsiniz. Ama aynı zamanda diğer seçenek ise lif açısından zengin bir diyet tercih etmektir.

Sponsorlu Bağlantılar

 1. OLGUN PAPAYA YİYİNyetiskinler-icin-ishal-yapan-en-iyi-12-sey-papaya

Bu meyve sadece tadı için değil, aynı zamanda müshil etkisi yaptığından dolayı da iyi bir seçimdir. Papaya, içermiş olduğu lif, su ve diğer özler nedeni ile dışkıyı çok yumuşak hale getirebilir. Günlük bazda en azından bir parça papaya tüketerek kendinize yardım edebilirsiniz. Ayrıca doğal bir müshil olarak papaya suyu içebilirsiniz.

 1. LİF BAKIMINDAN ZENGİN DİYET TÜKETİN

Lifli gıdalar dışkının çok önemli bir bileşenidir. İnsan bağırsağında sindirilmediği için değişmeden kalır, dışkıyı oluşturur ve dışkıyı yumuşak hale getirir. Bu nedenle lif bakımından zengin meyve ve sebze yemeye çalışın. Yeşil yapraklı sebzeler, buğday ekmeği, kepek gevreği, badem, fıstık, ceviz vb yüksek oranda lif içerir. Aynı zamanda, bağırsağın peristaltik hareketini arttırır.

 1. ZEYTİNYAĞI

Zeytinyağı gerçekten etkili doğal müshil ilacıdır. Sadece 1 yemek kaşığı zeytinyağı ile bir fincan limon suyunu karıştırın. Bu aşamada, herhangi bir yiyecek tüketmeden önce sabah erkenden içiniz. Şüphesiz ki bu içecek tuvaleti size çok rahat bir hale getirecektir.

 1. BİR BARDAK SICAK LİMON SUYU İÇİN

Sıcak derken ılık limon suyu, son derece yararlı bir doğal müshildir. Sabah kahvaltıdan önce bir fincan ılık limon suyunu için ve dışkının yumuşadığına şahit olun.

 1. SORBİTOL ALINyetiskinler-icin-ishal-yapan-en-iyi-12-sey-ahududu

Sorbitol, kabızlık için doğal bir müshildir. Aslında sorbitol, insan bağırsağında sindirilmeyen bir şekerdir. Sorbitol bağırsaktan su çeker ve dışkıyı yumuşak hale getirir. Eğer kabızsanız sorbitol içeren gıdalar tüketin. Elma, çilek, ahududu, armut ve benzeri gıdalar tüketerek vücudunuzun sorbitol oranını artırın ve kabızlığınızı önleyin.

 1. KURU ERİK

Erik hem tatlı hem de sulu bir meyvedir. Büyük miktarda lif içerdiğinden dolayı doğal bir laksatif olarak hareket eder. 1 fincan kuru erik 7.5- 8 gram lif içermektedir. Bu kadarlık bir oran bağırsaklarda müshil etkisi yapma kabiliyetindedir. Erik aynı zamanda kalp hastalığı, kolesterol düzeyi ve kanser olasılığını da azaltır.

 1. TAZE HİNDİSTAN CEVİZİ SUYU İÇİN

Hindistan cevizi suyu yetişkinler için etkili bir müshildir. Suyun doğal kaynağı olmakla birlikte, hindistan cevizi suyu kabızlık ve glokom, ateroskleroz ve dehidrasyon gibi birçok koşullar için de çok yararlıdır. Hindistan cevizi suyu ve sütünü düzenli olarak içerseniz bazen anormal bağırsak hareketlerine neden olsa da bağırsak hareketliliğine neden olur. Yani kabızlık konusunda rahatlama sağlar.

 1. ALOE VERA

Aloe Vera yetişkinler için çok eski ama etkili bir doğal müshildir. Kurutulmuş lateksi, oral bir müshil olarak kullanılabilir. Kurutulmuş bir lateks yaprağın iç astarından elde edilir. Sabahleyin bir fincan Aloe Vera suyu içerek bağırsak hareketlerinize yardımcı olabilirsiniz.yetiskinler-icin-ishal-yapan-en-iyi-12-sey-hindistan-cevizi

 1. EPSOM TUZ DENEYİN

Doğal bir müshil olarak Epsom tuzu deneyebilirsiniz. 2 çay kaşığı Epsom tuzunu meyve suyuna katın ve karıştırın ve için. Bağırsak hareketi 4 saat içerisinde başlamazsa o zaman başka bir doz deneyebilirsiniz. Çocuklar için bu oran 1/2 çay kaşığı Epsom tuzudur.

 1. GÜNLÜK EGZERSİZ

Araştırmalar fiziksel olarak daha az aktif olan insanlarda kabızlık geliştiğini göstermektedir. Vücudunuzu zinde tutmak için günde en az 10 dakika egzersiz gerekir. Eğer yoğun bir iş programınız varsa yürüme en iyi egzersiz olabilir. Kendinizi fiziksel olarak aktif yaparsanız bağırsak hareketleriniz de artar.

 1. GÜNLÜK TUVALET ALIŞKANLIĞI

Bazı insanlarda çok kötü bir alışkanlık vardır. Onlar tuvalet ihtiyacı hissini görmezden gelirler. Bu alışkanlık ise bu kişilerde kabızlık geliştirir. Günlük tuvalet alışkanlığı rutin olarak takip edilmelidir.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
  Özgür

  merhabalar benim dizimde kıkırdak ezilmesi vardi şimdide banyo yaparken vücuduma normal gelen su diz kapaklarımı yakıyor bunun sebebi ne olabilir ?

Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Bağırsak Bakterilerini Dengeleyin, Uzun Yaşayın
Ağıza Acı Su Gelmesi
Yemek Yedikten Sonra Mide Bulantısı
Gastrik Bypass Ameliyatı
Mide Gribi
Dışkı Kaçırma Tedavisi Nasıl Yapılır? Nasıl Önlenir?
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.