YETİŞKİNLERDE GAZ NASIL GİDERİLİRyetiskinlerde-gaz-nasil-giderilir

Gaz sancılarının sadece sizde görüldüğünü bilmek yanlıştır. Bu sorun yetişkinler arasında yaygın olarak görülen problemlerden biridir. Günlük bazda birçok kişi bu deneyimi yaşamakta ve sancıya ilaveten kendinizi rahatsız hissetmenize neden olabilen istenmeyen seslere eşlik etmektedir.

Sponsorlu Bağlantılar

Gaz ağrıları yada sancıları genellikle bağırsakta oluşturulur ve sindirim süreci sırasında vücut tarafından serbest bırakılmaz ve bağırsak içinde mahsur kalması durumunda meydana gelir.

EŞLİK EDEN DİĞER BELİRTİLER NELERDİR?

Başka herhangi bir sağlık sorununuz yoksa gaz sancıları zararsızdır ve belirtileri ise kendine özgüdür. Bu belirtileri bilirseniz kendinizin bir şeyinizin olmadığına kanaat getirerek rahatlama sağlayabilirsiniz. İşte belirtiler;

 • Karın ağrısı: En yaygın belirtilerden biridir.
 • Göğüs ağrısı: Göğüs ağrısı daha ciddi nedenlere işaret edebiliyor olmasına rağmen, aynı zamanda gazdan dolayı da kaynaklanabilir.

GAZ AĞRILARIN NEDENLERİ NELERDİR?

Sponsorlu Bağlantılar

Bağırsak gazı (şişkinlik), tipik olarak kalın bağırsakta “dost” bakteriler tarafından sindirilmemiş gıdaların fermantasyonundan kaynaklanır. Fermantasyon bağırsaklara yayılan, şişkinlik ve rahatsızlığa neden olan gaz üretir. Bu gaz azot, karbon dioksit, metan ve kükürt içerir ve kötü kokmasına neden olur. Gaz çıkarma yada yellenme genellikle sindirim enzimlerinin üretiminde azalma nedeniyle yaşlılıkla daha fazla ortaya çıkar.

Gaz ağrılarının tedavi edilebilir olduğunu bilmek sizi rahatlatabilir. Ancak bu rahatsızlığı gidermek için buna neyin neden olduğunu bilmeniz önemlidir. Bunu yaparak hem gaz sancılarından kurtulacaksınız hem de gelecekte tekrardan ortaya çıkma riskini en aza indirecek ve önleyebilirsiniz. Gaz sancısına yol açan en yaygın nedenlerinden bazıları şunlardır:

 • Enginar, lahana, pişirilmiş fasulye, brokoli, karnabahar ve soğan gibi bazı sebzeler
 • Meyve ve sebzelerin dış kısımları (eğer çiğ sebze seviyorsanız azar azar tüketin)
 • Elma, armut vb meyveler
 • Bezelye, mercimek, kuru erik ve mantarlar
 • Tam buğday (arpa, buğday, pirinç) (gluten içerir)
 • Pipet ile içecek içilmesi
 • Sakız çiğneme
 • Şeker yerine tatlandırıcı içeren şeker ve tatlılar (aspartam veya sorbitol)
 • Gazlı, kahve ve bira gibi içecekler
 • Çok hızlı yemek yeme

Bazı hastalıklar da gaz oluşumuna katkıda bulunur. Çölyak hastalığı olan insanlar bağırsakları tahriş eden, karın ağrısı ve şişkinliği tetikleyen glutene karşı duyarlıdır. Benzer şekilde irritabl bağırsak sendromu (IBS), ülseratif kolit ve Crohn hastalığı da gaz oluşturabilir.

Laktoza karşı intoleransı olan bireyler de gaz oluşumu sık karşılaşılan bir durumdur. Bu kişilerin süt ve süt ürünlerinden kaçınmaları gerekmektedir.

Bazı İlaçlar: Genellikle non-steroid anti-enflamatuar ilaçlar (ibuprofen, naproksen), laksatifler, antifungal ilaçlar ve statinler (yüksek kolesterol için) gaz ve şişkinliğe neden olabilir. Bu yüzden, bu ilaçlar reçete edilmişse ilaçlar hakkında doktorunuzla konuşun.

GAZ SANCISINI HIZLI TEDAVİ ETMENİN YOLLARI

Gaz ağrılarını tedavi etmenin birçok yolları bulunmaktadır. Bu metotların bazıları son derece doğalken diğerleri reçeteli yada reçetesiz satılan ilaçları içermektedir. Aşağıda yer alan yöntemlere bakarak size uygun olanı deneyebilir ve rahatsızlığınızı giderebilirsiniz.

DOĞAL YOLLAR:

Sıcak Su Yudumlama: Sıcak su içmek gaz ağrısından şikayetçi olduğunuzda ilk yapacağınız şeylerden bir tanesidir. Bazen kendimiz için yeterli zamanımız olmadığında hızlı bir çözümdür. Sıcak bir bardak su alın ve bunu yudumlayın.

Nane Çayı İçin: Nane çayı hızlı hazırlanabilir, etkili ve basittir. Bir bardak sıcak su alın. Üzerine nane poşeti yada onun miktarı kadar nane yaprağı ilave edin. 5 dakika bekletin ve içiniz.

Papatya Çayı İçme: Papatya mükemmel bir bitkidir. Gaz ağrıları dahil olmak üzere birçok sağlık sorunlarını tedavi etmede çok etkilidir. Sadece bir bardak kaynatılmış suya bir papatya çayı poşeti koyun ve demlenmesini bekleyin. Demlendiğinde etkili bir gaz sancısı kesicidir. Yemeklerden sonra kullanınız.yetiskinlerde-gaz-nasil-gecer

Yoğurt Yiyin: Bu gıda içerdiği biyotik unsurlardan dolayı rahatlama getirdiği kanıtlanmıştır. Gaz sancısı ile sık yüzleşenlerin her gün yoğurt yemesi önerilir.

Zencefil Çiğneyin yada Zencefil Çayı İçiniz: Zencefil, anti-inflamatuar kapasitesi nedeniyle gerçekten gaz düşmanı en doğal seçeneklerden biridir. Hangisini seçerseniz seçin yararını göreceksiniz. Çiğ olarak tüketilmesi tadı acı olduğundan rahatsız edebilir. Buna alternatif olarak bir cezveye 2-3 dilim zencefil koyun ve sadece 3-4 dakika kaynatın. Kaynattıktan sonra başka bir bardağa dökün ve bir çay poşeti koyun. Afiyet ve geçmiş olsun.

Limon Suyu İçebilirsiniz: Limonun ince bağırsaklarda gaza neden olan besinlerin bozunmasına yardımcı olduğu kanıtlanıştır. Bunu içerdiği sitrik asitten dolayı yapmaktadır.

Papaya Yemek: Papaya sindirime yardımcı tamamen doğal bir besindir. Düzenli olarak papaya kullanımı midenizde gaz oluşumunu engellemeye yardımcı olur ve gaz ağrıları riskini azaltır.

Kabartma Tozu: Bir bardak suya 1-2 çay kaşığı kabartma tozu (karbonat) ilave edin, karıştırın. Gaz ağrıları midedeki asitten kaynaklanabilir. Kabartma tozu gaz ağrılarını yatıştırmak için asite karşı çalışacaktır.

Limon Bal Karışımı: Limon bal karışımı vücudunuzdaki istenmeyen yağı uzaklaştırmanın yanı sıra gaz ağrılarını azaltmaya yardımcı olur. Bunun için;

 • Ilık bir bardak su alın.
 • Yarım çay kaşığı sadece limon suyu ekleyin.
 • Bir çorba kaşığı bal ekleyin ve için.

Bu karışımı sabah uyandıktan sonra içiniz. Sürekli kullanım gaz ağrısı sorununu azaltmaya yardımcı olacaktır.

Gaz oluşturmayacak zencefil, bal, nane, papatya, tarçın, salatalık, muz, ananas, rezene, probiyotik yoğurt ve keten tohumu gibi yiyecekleri tüketmeyi alışkanlık haline getirin. Yansıra yararlı bakteriler içeren doğal yoğurt, ayran, kefir, fermente soya ürünleri (natto, miso, soya sosu, tofu), lahana turşusu ve hatta pastörize edilmemiş bira gaz oluşturmaz.

İLAÇLI YOLLAR

1- Antiasit: Yemek yedikten 30 dakika sonra antiasit alımı, gaz sancılarının önlenmesine yardımcı olur. Zaten gaz ağrıları belirtileri varsa, iki çorba kaşığı sıvı antiasit alabilir veya antiasit tablet çiğneyebilirsiniz.

2- Antibiyotikler: Antibiyotikler, rahatsızlığınız için doktora göründükten sonra alınacak ilaçlardır. Akut gaz ağrıları durumunda, doktorunuz mide sorunları için uygun kısa  süreli antibiyotik reçete edebilir. Uzun süreli antibiyotik kullanımı yararlı bakterileri de öldüreceğinden daha fazla belirtiye neden olabilir.

3- Tedavi: Birçok hastalık gaza neden olabilir ve bu hastalıkların idare edilmesi gerekir. Bu hastalıkların başında; laktoz intoleransı, gastrointestinal enfeksiyonlar (viral, bakteriyel ve paraziter), mide ülseri, bağırsak tıkanması, irritabl bağırsak sendromu, ülseratif kolit, çölyak hastalığı, gıda alerjileri, bağırsak veya mide kanseri, safra kesesi hastalığı ve asit reflü yer almaktadır.

4- Hidroklorik Asit: Normal besinlerle birlikte, özellikle protein alımında mide çok miktarda HCl salgılar. Mide asiti üretimi (yaşlanmada yaygın bir durum) eksikliği, yetersiz protein sindirimine yol açabilir ve bağırsaklarda gaz üretebilir. Bu nedenle, mide asit üretimi için test yaptırın ve HCl alabilip alamayacağınız hakkında doktorunuza danışın.

Betain hidroklorür, eczanelerde satılan HCl’nin popüler formudur. Yemekten önce yada sırasında DEĞİL, yemekten sonra kullanmayı unutmayın.

5- Alfa-galaktosidaz Enzimi Almayı Düşünün. Yukarıda belirtildiği gibi, çözünmez lif ve oligosakkaritler gibi şekerleri sindiremez ve gaz oluşturur. Reçetesiz satılan  alfa-galaktosidaz (Beano, Suntaqzyme, Bean-zyme) sorununuzun giderilmesine yardımcı olabilir. Lif bakımından yüksek gıdalar (çoğu sebze, meyve ve baklagiller) yemeye başlamadan önce bir tablet alfa-galaktosidaz alın ve gaz oluşumunu ve karın ağrısını önleyin. DİYABETLİ İSENİZ DOKTORUNUZA DANIŞIN.

6- Probiyotikler Almayı Deneyin. Probiyotik normalde kalın bağırsakta bulunan sağlıklı bakterilerdir. Bu yararlı bakteriler aşırı antibiyotik, çok fazla alkol içme ve laksatif almak, ağır metaller içeren besinler tüketilmesi ve kolonoskopi yapılması ile yok olabilir ve gaza yol açabilir. İşte, bu noktada, probiyotikler (güvenli ve eczanelerde bulunur) kullanarak gaz sancılarına yardımcı olabilir.

7- Kabızlık İçin Müshil Almayı Düşünün. Kronik kabızlığın giderilmesi için doktorunuza danışarak (FıberCon, Metamucil, Citrucel), magnezyum sütü ya da kolon yağlamak için mineral yağ ve balık yağı) kullanabilirsiniz.

Yeterli lif tüketmeyen ve kabız olan yaşlı kişiler için kuru erik yada erik suyu içmeleri önerilir. Çocuk ve genç erişkinlerde ise kabızlık daha sıklıkla havuç ya da elma gibi bir anda çok fazla lif yeme nedeniyle olur.

DİĞER YOLLAR

*** Gaz Çıkarma: Gaz ağrısı hissettikten sonra gaz çıkarmak size yardımcı olabilir. Hızlı bir rahatlama sağlar.

*** Geğirin: Geğirme her ne kadar ince bağırsağın aşağılarındaki gaza etki etmese de, üst bölüm ve midedeki gazın giderilmesine katkıda bulunabilir. Çeşitli nedenlerden oluşan mide ve üst incebağırsaktaki bu gazı gidermek için papaya, limon suyu, nane ve zencefil kullanılabilir.

*** Yavaş Yemek: Tıbben midenize hava girmesini önlemek için yavaş yavaş yemek yemeniz tavsiye edilir. Doktorlar aynı zamanda bağırsakta gaz oluşumunu önlemek için, dikkatli ve doğru yiyecekleri seçmek ve çiğneme yapılmasını önermektedirler.

*** Günlük Egzersiz: Egzersiz, sindirim sistemi ve organlarının fonksiyonlarını daha hızlı ve daha verimli yapmalarını sağlar. Sevmeseniz dahi en azından günde yarım saat yürüyün.

*** Gazlı İçeceklerden Kaçının: Bu tür gazlı içecekler, adından da anlaşılacağı üzere gaz ve gaz sancısı oluşturur. En yaygın nedenlerden biridir.

*** Gaz Sancısına Neden Olan Gıdalardan Kaçının: Bazı gıda türleri (çözünmez bitki lif, aşırı miktarda fruktoz, süt şekeri (laktoz) ve gluten proteini gibi) gaz yapabilir. Bu gıdalardan kaçınarak, gaz ağrısı oluşma riskini en aza indirebilirsiniz. yetiskinlerde-gaz-nasil-yok-edilir

*** Isıtma Pedi Kullanın: Isı bağırsaktaki kasları gevşeterek rahatlama sağlar ve böylece gazın neden olduğu acı hislerini giderir. Ancak ciltte yanma olasılığına karşı dikkatli olun. Doğrudan ısı pedini cilt üzerine uygulamaktansa, araya bir bez koyulması önerilir. Ayrıca, gaz ağrıları gidermek için her ne zaman mümkünse sıcak bir banyo yapılabilir.

*** Bolca Su İçme: Su, bağırsakların boşalmasına yardımcı olduğu için vücudunuzu susuz bırakmamanız gaz ağrılarının giderilmesinde önemlidir.

*** Stresi Azaltın: Garip ama öyle. Stres, sindirim sistemi üzerinde olumsuz etki yaparak gaz oluşumuna katkıda bulunur. Stresle başa çıkma yollarını deneyin ve bunun hakkında bilgi edinin.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
  Nuran

  Merhaba annemin midesi,dalağı,pankrasın ve ince bağırsağın bir bölümü alındı.yemek yediği zaman korkunç gaz sancıları çekiyor ilaç kullanamıyor ne yapabiliriz?

Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Eldeki Soğan Kokusundan Kurtulmak için
Yüzdeki Cilt Çatlakları Nasıl Geçer
Hamam Böceklerinden Kurtulmak Mümkün mü
Gripten Nasıl Kurtulurum Ne İyi Gelir
Yüzdeki Tüyleri Azaltan Kimyasal Yöntemler
Yüzünüzü Limonla Temizleyin
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.