YETİŞKİNLERDE TANSİYON HASTALIĞIyetiskinlerde-tansiyon-hastaligi

Tansiyonunuz kalbin vücuda pompaladığı kanın arter duvarlarına karşı ne kadar güçlü bir basınç uyguladığının ölçüsüdür. Kan basıncı iki ölçüm ile belirlenir. Bunlardan birisi kalbin kan pompaladığı zaman (sistolik kan basıncı olarak da bilinir) diğer ise kalp kan ile dolduğu zaman (diyastolik kan basıncı olarak da bilinir) oluşur. Bu ölçümler mmHg olarak yazılır. Büyük ve küçük tansiyon olarak da adlandırılan sistolik ve diyastolik kan basıncı ideal olarak 120/70 mmHg olması beklenir.   

Sponsorlu Bağlantılar

Eğer tansiyon ölçüm sonucu değerler 140/90 ve yukarısında çıkarsa tansiyonun yüksek olduğu kabul edilir. Bu durumun tıbbi ismi hipertansiyondur.

Yüksek tansiyon yaşlılar arasında yaygın olan bir hastalıktır. Genellikle hiçbir belirti vermez ve birçok kişi yüksek tansiyonu olduğunu bilmez. Yüksek tansiyon gelişme riski yaşla birlikte artış gösterir.

Eğer yüksek tansiyonunuz varsa, kalbiniz vücuda kan pompalamak için daha fazla çalışmak zorunda kalacaktır. Bu da kardiyovasküler hastalık riski altında olabileceğiniz anlamına gelir. Örneğin kalp krizi veya felç geçirme riski artar. Çünkü yüksek tansiyon kalbe ve beyne giden kan akımını olumsuz etkiler. Ayrıca böbrek veya gözlerdeki kan damarları da hasar riski altında olabilir. Kısacası yüksek tansiyon yüksek risk demektir.

Sponsorlu Bağlantılar

Yüksek tansiyon hastalığı çeşitli yaşam tarzı değişiklikleri yaparak ve tansiyon ilaçları kullanılarak kontrol altına alınabilir. Örneğin tuz tüketiminin azaltılması bir yaşam tarzı değişikliği olacaktır. Beslenmeye dikkat etmenin yanı sıra ilaçların da düzenli kullanımı önemlidir.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
    Sağlık

    bence çok az olmuş

Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Böbrek Taşı Olanlar Dikkat !
Omurga Ağrısı
Yeşil Dışkı İle Oluşan Belirtiler Nelerdir?
Beyin Tümörü Nedenleri, Kimler Risk Altında?
Kasık Şişmesi Nedir?
Sigaranin Etkileri
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.