Sitede Arama Yapayım
Diğer Konulara Bakayım
Son Yayınlananlar Nelerdir?
Yorumları Okumak İsterim

Bilgi

Yılanların çoğu zehirli değildir. Fakat, çıngıraklı yılan, bazı su yılanları ve çamur yılanı, engerek cinsı yılanlar ve daha bir çokları da zehirlı türler oloduğu için hiçbir zaman gördüğünüz bir yılanı elinize almayın.

Bir yılan tarafından ısırılırsanız, zehırli yılanların çoğunun gözleri çizgi halinde ve ovaldir. Başları ise üçgen biçimindedir ve başlarnın her iki yanında gözleriyle burun delikleri arasında ince bir çukurluk vardır. Bunlara topluca çukurlu zehirliler denilmesi de bu nedenledir.

Çıngıraklı yılanların ise kuyrukları çevresindeki siyah halkalardan çıngırak sesine benzer bir ses gelir. Su yılanlarının ağzının içi beyazımsı pamuk gibi bir tabakayla kaplıdır. Çamur yılanının uzunluğu boyunca kırmızı, sarı ve siyah renkli halkaları vardır.

Sponsorlu Bağlantılar

Tedavi

Yılan zehirli değilse ısırığı güzelce yıkayıp antibiyotikli bir merhem sürüp sarmalısınız. Bu tür ısırmalar genelde tehlikeli değil ama korkutucudur. Yılanın zehirli olduğundan şüpheniz varsa aşağıdaki önlemleri alınız.

1. Isırıldıktan sonra sakin bir şekilde hemen uzanın ve mümkünse ısırığın bulunduğu yeri kalbinize göre daha alt düzeyde tutun. Bu pozisyon zehirin kan dolaşımına girmesini geciktirir.

2. Isırık çevresi kızarıp şişmeye başlar ve ağrı hissederseniz, büyük olasılıkla yılan zehirlidir. Isırık kol veya bacaktaysa, kalple ısırılan bölge arasına ısırığın 4-5 santim üstünden sıkı bir sargı yapın. Sargı deri altındaki dolaşımı yavaşlatacak kadar sıkı fakat kol ve bacaktaki dolaşımı engellemeyecek kadar hafif olmalıdır. Sargıyı çıkarmayın; bunu doktor yapmalıdır.

3. Yılanın zehirli olduğundan eminseniz ve hastahane’den 2 saatten uzak bir yerdeyseniz ve ısırma 15 dakika önce olmuşsa, steril bir bıçak veya jiletle diş yerlerinin her birinin üzerine 5-6 mm. derinlikte kesikler yapın. Bu kesiklerin kol veya bacağın boyunca olması şarttır. Isıran mercan yılanı ise bu tür kesikleri yapmayın! Zehiri emin ve tükürün. Emme aletiniz varsa onu kullanın.

4. Derhal acil yardım çağırın.

Sponsorlu Bağlantılar


KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Göz Morarması İlk Yardım
Bebeklerde Kalp Masajı ve Suni Solunum
Yanıklar ve Derecelendirme
Soğuk Algınlığı Nasıl Geçer
Eklem Burkulması
Dokunun Yaralanması
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.