Yoğurt yemeklerin yanından ayıramadığımız bir lezzettir. Bu lezzeti kendimiz yaparsak daha da güzel ve sağlıklı olur. Buyrun Yoğurt Tarifi :

Malzemeler

  • 1 kg süt
  • 1 kaşık yoğurt
  • 1 tatlı kaşığı şeker
  • 1 tutam tuz

Hazırlanışı :

Çiğ sütle yapacaksanız öncelikle sütünüzü iyice kaynatın. Sütü yoğurt mayalayacağınız kaba alın.

Yoğurt nasıl yapılır, ev yoğurdu tarifi

Bu kap çelik, cam ya da çömlek olabilir. Toprak çömleklerde yoğurt daha kıvamlı ve tatlı olur. Hangi kabı kullanacaksanız kullanın kabınızın yüksekliği ne kadar az olursa yoğurdunuz o kadar katı olur. Yani 1 lt lik cam kavanoz kullanmaktansa aynı miktar süt alabilen dikdörtgen bir borcam kullanmak daha katı bir yoğurt elde etmenizi sağlayacaktır.

Sponsorlu Bağlantılar

Gelelim yoğurt mayalamaya. Sütü kabınıza koydunuz. Klasik yöntemle serçe parmağınızı süte batırın. 3 sn parmağınız yanmadan durabiliyorsanız sıcaklığı tam demektir. Yanıyorsa biraz daha soğumasını bekleyin. Sıcaklık yoğurdun kalitesi açısından oldukça önemli. Eğer süt sıcakken mayalarsanız ekşi olur. Süt soğuk olursa bu defa yoğurt tutmayabilir ya da sulu olur. Eğer sıvı termometreniz varsa 42-45 dereceye gelince sütünüz hazır demektir. (Ben denemedim internetten yapanların yalancısıyım.)

Ayrı bir kaba maya için oda sıcaklığındaki yoğurt, şeker ve tuzu koyup iyice karıştırın.

Yoğurt nasıl yapılır, ev yoğurdu tarifi

Sponsorlu Bağlantılar

Daha sonra sütten 1 kepçe alıp mayanın üzerine dökün. Karıştırdıktan sonra sütün içine döküp hızlıca her tarafına yayılmasını sağlayın.

Kabınızın üzerine bir tülbent örtüp sıkıca gerdirin. Ya da delikli bir kapak koyun. Kabınızın etrafını bir iki kat havlu ya da sofra bezi gibi bir bezle sarın. 4-5 saat yerinden oynatmadan mayalanmaya bırakın.

Yoğurt nasıl yapılır, ev yoğurdu tarifi

Bu süre sonunda yoğurdunuz tuttuysa biraz dinlendirip (kabınız soğuyana kadar yaklaşık yarım saat) buzdolabına kaldırın. 24 saat bekletip daha sonra kullanırsanız yoğurdunuz daha iyi olur.

Yoğurt nasıl yapılır, ev yoğurdu tarifi

Ayrıca yoğurdu kullanmaya başladığınızda da bir daha ki yoğurt mayalama işlemi için yoğurt ayırıp kapalı bir kapta dondurucunuza koyarsanız yoğurdunuz tamamen katkısız olmuş olur. Tüm önerilere rağmen yoğurdunuz olmadıysa bazı yerleri atlamış ya da eksik yapmış olabilirsiniz. Vazgeçmeyin. Katkısız yoğurt yemek gibisi yok. Şunu da unutmayın, zamanla tecrübe kazandıkça kendi damak tadınıza göre miktarları süreleri değiştirerek yoğurt yapmayı başarabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Kızılcık Tarhanası (kırmızı tarhana – Kütahya)
Fırında Köfte Patates
Mevsim Salatası
Evde Kumpir Yapımı
Etli Hamur Kızartması (Civci)
Balkabaklı Bisküvili Tatlı
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.