YOHİMBE NEDİR?
Yohimbe Zaire, Kamerun ile Gabon bulunan yaprak dökmeyen bir ağaç adıdır. Geçmişi Afrika’ya dayanır. Yohimbe kabuğu, ilaç yapmak için kullanılır. Şanı pek duyulmasa da afrodizyak olarak kullanılan yaygın bitkilerden biridir. Etken maddesi “Yohimbin” dir.

Piyasada tablet yada hap, kapsül şeklinde bulunmasının yanında kabukları kaynatılarak içilmesi şeklinde de kullanılabilir.

Sponsorlu Bağlantılar

DİĞER İSİMLERİ NEDİR?
11-hidroksi Yohimbin, Alpha Yohimbin HCl, Coryanthe Yohimbe, Corynanthe Johimbe, Corynanthe johimbi, Corynanthe yohimbi, Johimbi, Pausinystalia yohimbe, Pausinystalia johimbe, Yohimbehe, Yohimbehe Cortex, Yohimbin Yohimbin HCl, Yohimbinum Muriatikum.
ETKİLERİ NELERDİR?

 • İktidarsızlık (ERKEKLERDE İMPOTANS VE KADINLARDA CİNSEL SOĞUKLUK)
 • Adet sancıları
 • Seçici serotonin geri alım inhibitörlerinin (SSRI)yol açtığı cinsel işlev bozukluğu.
 • Cinsel heyecan
 • Yorgunluk
 • Göğüs ağrısı
 • Depresyon
 • Diyabetik komplikasyon
 • Damarları genişleterek tansiyon düşürücüdür.
 • Vücudun harcadığı enerjinin yerine konulmasını sağlar.

YOHİMBE NASIL ETKİ EDER?
Yohimbe, penis veya vajinadan kan akışını ve sinir uyarılarının artırabilen yohimbin olarak adlandırılan bir kimyasal içerir. Aynı zamanda depresyon için kullanılan bazı ilaçların cinsel yan etkilerine karşı yardımcı olur.

Sponsorlu Bağlantılar

YOHİMBE GÜVENLİ Mİ?
Yohimbe profesyonel bir sağlık gözetimi ile birlikte kullanıldığında, çoğu yetişkin için güvenli olarak görünüyor. Bazı kişilerde yohimbe bulantı, kusma, yetersizlik, anksiyete, yüksek kan basıncı, kalp hızı artışı, baş dönmesi, mide bulantısı ve daha fazla uykuya neden olabilir.
Kimyasal madde olan “yohimbin” in yanlış kullanımı ile yan etkiler oluşabilir, çünkü bu madde profesyonel bir sağlıkçı tarafından takip edildiğinde güvenlidir. Bu ciddi yan etkilerin bazıları şiddetli düşük kan basıncı, kalp problemleri ve ölüm dahil diğer ciddi durumlar sayılabilir.
Yohimbe, çocuklar için güvenli değildir, çünkü çocuklar yan etkileri için daha çok hassas görünmektedirler. Eğer;

 • Hamile veya emziren
 • Şizofreni varsa
 • Prostat sorunları varsa
 • Post-travmatik stres bozukluğu varsa
 • Karaciğer hastalığı varsa
 • Böbrek hastalığı varsa
 • Yüksek ya da düşük tansiyon varsa
 • Göğüs ağrısı ya da kalp hastalığı varsa
 • Kaygı varsa
 • Depresyon varsa
 • Şeker hastası varsa Yohimbe ürünlerini kullanmayınız. Bu durumlarda doktora danışmadan kullanmayınız.

HERHANGİ BİR İLAÇLA ETKİLEŞİMİ VAR MI?

Depresyon için kullanılan ilaçlar (MAO)
Etkileşim Değerlendirme: Büyük oranda etkileşimi vardır. Birlikte kullanmayın.
Yohimbe vücudu etkileyen bir kimyasal içerir. Bu kimyasal yohimbindir. Yohimbin, MAOI olarak adlandırılan depresyon için bazı ilaçlar gibi aynı şekilde bazı vücudu etkileyebilir. MAOI ile birlikte yohimbe alarak yohimbe ve depresyon ilaçlarının etkileri ve yan etkileri artabilir.
Depresyon için kullanılan bu ilaçların bazıları phenelzine (Nardil), tranilsipromin (Parnate) ve diğerleri sayılabilir.
Klonidin (Catapres)
Etkileşim Değerlendirme: Orta derecede kombinasyonu vardır. Dikkatli olun ve doktorunuza danışınız.
Klonidin (Catapres) kan basıncı azaltmak için kullanılır. Yohimbe, kan basıncının artmasına neden olabilir. Klonidin (Catapres) ile birlikte yohimbe alınması klonidin (Catapres) etkinliğini düşürebilir.
Guanabenz (Wytensin)
Etkileşim Değerlendirme: Orta derecede kombinasyonu vardır. Dikkatli olun ve doktorunuza danışınız.
Yohimbe, yohimbin adlı bir kimyasal içerir. Yohimbin maddesi guanabenz (Wytensin) etkinliğini azaltabilir.

Depresyon için kullanılan ilaçlar (trisiklik antidepresanlar)
Etkileşim Değerlendirme: Orta derecede kombinasyonu vardır. Dikkatli olun ve doktorunuza danışınız.
Yohimbe kalbi etkileyebilir. Trisiklik antidepresanlar olarak adlandırılan depresyon için kullanılan bazı ilaçlar da kalbi etkileyebilir. Depresyon için kullanılan bu ilaçlar ile birlikte yohimbe kalp sorunlarına neden olabilir. Depresyon için bu ilaçlar alıyorsanız Yohimbe almayın.
Depresyon için kullanılan bu trisiklik antidepresanlar ilaçların bazıları amitriptilin (Elavil), imipramin (Tofranil) ve diğerleri sayılabilir.
Yüksek kan basıncı (antihipertansif ilaçlar) için ilaç
Etkileşim Değerlendirme: Orta derecede kombinasyonu vardır. Dikkatli olun ve doktorunuza danışınız.
Yohimbe kan basıncını artırır. Yüksek kan basıncı için bazı ilaçlar ile birlikte yohimbe, yüksek kan basıncı için kullanılan ilaçların etkinliğini düşürebilir.
Yüksek kan basıncı için bazı ilaçlar (Capoten) kaptopril, enalapril (Vasotec), losartan (Cozaar), valsartan (TAMGARD’ın), diltiazem (Cardizem), amlodipin (Norvasc), (HydroDiuril) hidroklorotiyazid, furosemid (Lasix) ve diğerleridir.
Nalokson (Narcan)
Etkileşim Değerlendirme: Orta derecede kombinasyonu vardır. Dikkatli olun ve doktorunuza danışınız.
Yohimbe beyni etkileyen bir kimyasal içerir. Bu kimyasal yohimbin denir. Nalokson (Narcan) de beyin etkiler. Yohimbin ile birlikte nalokson (Narcan) kullanımı anksiyete, sinirlilik, titreme, sıcak basması gibi yan etkilerin olasılığını artırabilir.
Fenotiyazinler
Etkileşim Değerlendirme: Orta derecede kombinasyonu vardır. Dikkatli olun ve doktorunuza danışınız.
Yohimbe, yohimbin adlı bir kimyasal içerir. Bazı ilaçlardan fenotiazinler yohimbin ile bazı benzer etkilere sahiptir. Fenotiazinler ile birlikte yohimbe almak yohimbin etkileri ve yan etkileri artabilir.
Bazı fenotiazinler klorpromazin (Thorazine’le), flufenazin (Prolixin), trifluoperazin (Stelazine), tiyoridazin (Mellaril), ve diğerleri.
Uyarıcı maddeleri
Etkileşim Değerlendirme: Orta derecede kombinasyonu vardır. Dikkatli olun ve doktorunuza danışınız.
Uyarıcı ilaçlar sinir sistemini hızlandırır. Sinir sisteminin hızlanması kişinin kendisini gergin hissetmesine ve kalp atışlarının hızlanmasına yol açar. Yohimbe de benzer şekilde sinir sistemini hızlandırır. Uyarıcı ilaçlar ile birlikte yohimbe almak artmış kalp hızı ve yüksek tansiyon gibi ciddi sorunlara neden olabilir. Yohimbe ile birlikte uyarıcı ilaçlar almaktan kaçının.
Bazı uyarıcı ilaçlar diethylpropion (Tenuate), epinefrin, phentermine (Ionamin), efedrin (Sudafed) ve diğerleri sayılabilir.
YOHİMME İÇİN DOZ NASIL OLMALIDIR?
Aşağıdaki dozlarda bilimsel araştırmalar incelenmiştir:

Ağızdan:
Cinsel performans ile ilgili sorunlar: Yohimbe bitkisinin aktif maddesi Yohimbin günde 15-30 mg. Yohimbin günlük 100 mg dozlarda da kullanılmıştır. Ancak, bu kadar yüksek bir doz ile beklenen önemli yan etkileri (ölüm dahil) oldukça tehlikelidir.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Ekinezya Kapsülü
Vitamin B6
KUTSAL FESLEĞEN (HOLY BASİL)
RİBOZ
Kolajen Takviyelerinin Yan Etkileri
Krill Yağı Nedir? Neye İyi Gelir?
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.