YORGUNLUK VE GECE TERLEMESİ NEDENLERİYorgunluk ve Gece Terlemesi Nedenleri

Yorgunluk ve gece terlemesi özellikle menopoz dönemindeki kadınlarda olduğu gibi hormonal değişiklikler veya dengesizlikler dahil olmak üzere pek çok koşula bağlı olarak ortaya çıkabilir. Grip veya zatürre veya bronşit gibi diğer solunum hastalıkları da bu belirtilerle neden olabilir. Daha da ciddi olarak bazı kanser türleri ve AIDS gibi koşullar da yorgunluk ve gece terlemelerine yol açabilir.

Sponsorlu Bağlantılar

Bazen bu belirtiler göz ardı edilebilen basit nedenlerden ortaya çıkar. Yatak odasının sıcak ve nemli olması gece terlemesine yol açabilir. Gece terlemelerini ise kaybedilen su ve elektrolitlere bağlı olarak yorgunluk takip edecektir. Odanın havalandırılmasının iyi yapılmaması ve rahatsız edici gece kıyafetlerinin giyilmesi de aşırı yorgunluk ve gece terlemelerine yol açabilir. Bunu elimine etmenin en iyi yolu klima kullanmak yada havalandırmanın iyi yapılmasıdır. Yansıra rahat ve serin tutacak gece elbiselerini giymek de size yardımcı olabilir.

Kişinin geceleyin sürekli ve tekrarlayarak kabuslar veya korkutucu rüyalar görmesi yorgunluk ve gece terlemesi neden olabilir. Böyle durumda kinin kalbi olduğundan hızlı atar ve terlemeye yol açabilir. Görülen kabuslar uykunun kesintili olmasına neden olduğundan kişinin uykusuz kalmasına yol açabilir.

Tüberküloz yorgunluk ve gece terlemelerine neden olan çok ciddi bakteriyel akciğer hastalığıdır. Bu hastalık, bulaşıcıdır insandan insana temas, öksürük ve hapşırma yolu ile bulaşabilir. Eğer tedavi edilmezse, hastalık ilerleme gösterir ve geri dönüşümsüz hasara veya ölüme neden olabilir. Hastaların çoğu ilaçlarla tedavi edilebilmektedir.

Sponsorlu Bağlantılar

Bunun dışında bu belirtilere neden olabilecek bazı ilaçlar da vardır. Asetaminofen, Advil ve aspirin bazı kişilerde bunları neden olabilir. Bazı antidepresanların ve bazı antibiyotiklerin de yorgunluk ve gece terlemesine neden olduğu bilinmektedir. bu semptomlar üretebilir.

Yorgunluk ve Gece Terlemesi SebepleriDüşük kan şekeri ya da hipoglisemi, gece terlemeleri ve yorgunluğun bir diğer nedenidir. Vücudun şekeri düzeylerinin dengelenmesi ve normal aralığa döndürülmesi bu belirtileri kontrol etmenize yardımcı olabilir.

Yüksek kan basıncı (hipertansiyon) bu belirtilere neden olabilir ve tedavi edilmediği takdirde daha ciddi komplikasyonlara yol açabilir. Bu durumun kontrol etmenin en iyi yolu, kan basıncını izleme ve doktor tarafından önerilen ilacın kullanılmasına devam edilmesidir. Bazen, hipertansiyon için alınan ilaçlar da gece terlemelerine neden olabilir.

Bazı bireylerde de gündüz veya akşam geç saatlerde yapılan yorucu egzersizler yapılması yorgunluk ve gece terlemelerine yol açabilir. Bu genellikle egzersizin gün içinde erken saatlerde yapılan gerekli dinlenmenin sağlanması ile önlenebilir. Yatmadan önce gerekli dinlenmenin sağlanması önemlidir.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Barfiks
BİRBİRLERİ İLE UYUMSUZ BESİNLER
Anemi Tedavisi
Sırtta Spazm Neden Olur
Magnezyumun Faydaları
Ateşe Ne İyi Gelir
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.