Sponsorlu Bağlantılar

AMİLAZ YÜKSEKLİĞİ
Amilaz bir enzimdir. Görevi ise, nişastayı yapıtaşlarına parçalamaktır. Az miktarda ağızdan salgılanarak amilaz, karbonhidratları kısmen parçalar. Salgının asıl kaynağı ise “pankreas” adı verilen organımızdır. Amilazın büyük bir kısmı pankreastan salgılanarak ince bağırsakta karbonhidratların sindiriminde önemli rol oynar. Tabi ki, her şey yolunda olduğundan, vücudumuzda gerçekleşen çoğu olaydan haberdar değilizdir. Fakat, kandaki amilaz miktarındaki artışlar bireyde olası bir rahatsızlığın sinyallerini taşımaktadır. Unutulmamalıdır ki, amilaz vücudun işlevselliği gereği idrar ve kanda az miktarda da olsa bulunur.

Amilazın kandaki ilgi çekici artışı, doktorların pankreastaki bir sıkıntı üzerinde yoğunlaşmalarına neden olur. Çünkü sorun, büyük ihtimalle pankreas kaynaklıdır. Genelde amilazın hafif yüksek olması her zaman önemli bir hastalığa işaret etmez.

Sponsorlu Bağlantılar

Amilazın pankreastan geçiş yolunun herhangi bir sebeple tıkanmasına bağlı olarak kan ve idrarda amilaz oranı artabilir. Bu duruma amilaz yüksekliği denir. Amilaz enziminin, kandaki miktarı olan 60–180 U/L’ den yüksek olması pankreasta bir rahatsızlık olabileceğini düşündürmelidir.

AMİLAZ YÜKSEKLİĞİNİN NEDENLERİ
Kan ve idrarda amilaz artışının en büyük nedeni “akut pankreatit”tir. Akut pankreatite ilaveten amilaz yüksekliğine aşağıdaki faktörler de sebep olmaktadır.

  • Kronik pankreatit, pankreas, safra kesesi ve tükürük bezi taşları,
  • Pankreas enzimlerinin üretimini artı­ran ilaçlar
  • Pankreas kanalının ağzında bulunan kasın işlevindeki bir bozukluk
  • Pankreas salgısını uyaran ilaçlar,
  • Kabakulak(çocuklarda amilaz artışının en önemli nedenidir),
  • Midede ve barsak delinmeleri, bağırsak tıkanmaları,
  • Şiddetli şeker koması
  • Akrep sokması, ilerlemiş böbrek yetersizliği,
  • Metanol ve akut alkol zehirlenmesi,
  • Akciğerin küçük hücreli tümörleri neden olabilir.

AMİLAZ YÜKSEKLİĞİNDE TEDAVİ NASILDIR?
Yukarıda izah edilen nedenler düşünüldüğünde amilaz yüksekliğinin sadece bir nedeninin olmadığı anlaşılır. Bir tek neden olmadığı için de bir tane çözüm yoktur amilaz yüksekliğinde. En garanti yol alanında uzman bir doktora derhal görünmektir. Geç kalmamak tedavide şarttır. Geciken müdahale, hastayı organ kayıplarına kadar götürebilir. Doktorunuz hastalığın kaynağına göre tedavi seçeneklerini belirleyecektir. Ayrıca alkol, sigara ve çok yemek yeme gibi alışkanlıklarınız varsa terk etmelisiniz. Geçmiş olsun temennilerimizle… Sponsorlu Bağlantılar

Bu Yazıdan Sağlık Yorumları
H.ALTUNAY
25 Ekim 2013

Merhaba hocam;
Kan da amilaz ve lipaz yüksekliği olan hasta nasıl beslenmelidir. Yemesi ve yememesi gereken besinler nelerdir?Cevabınız için şimdiden teşekkürler…

Yazı Hakkında Bir Yorum Yapınız

Google Sayfamızı Beğenir misiniz?
.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Gerilim Tipi Baş Ağrısı
Yara İzi
Bakteriyel Hastalıkların Belirtileri Nelerdir?
Taun hastalığı
Tansiyon
Beyin Tümörü ve Belirtileri
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.