Hastalandığımızda Ateşimiz Neden Çıkar?

Hastalanmamıza neden olan faktörlerden birisi de vücudumuza giren mikroplardır. Biz bakterileri, bazı tek hücreli canlıları ve virüsleri mikrop olarak tanımlarız. Bu etkenlerin vücudumuza girmesi, vücudumuzda çoğalması ve çoğalan bu etkenlerin vücudumuza zarar vermesi hastalık olarak adlandırılır.

Ateş Neden Yükselir?

Ateş yükselmesi aslında vücudumuzun bir savunma mekanizmasıdır. Mikroplar yüksek ateşte yaşayamazlar. Bu durumda yapılacak en iyi şey vücut ateşini yükselterek sıcaklığın mikropların yaşayamayacağı bir düzeye gelmesini sağlamaktır. İşte bu aşamada vücudun savunma sistemi devreye girer ve ateşi yükseltir. Yüksek ateş ise mikropların ölmesine neden olur.

Sponsorlu Bağlantılar

Yüksek Ateş Neden Tehlikelidir?

Yüksek ateş bazı durumlarda kontrol altına alınamaz ve vücudun da istemediği noktalara ulaşır. Tıpkı bir orman yangını gibi büyür, büyüdükçe daha da büyür ve bir çıkmaza girer işte bu çok büyük bir problemdir. Çünkü yüksek ateş kişinin ölümüyle sonuçlanan bazı sorunları da beraberinde getirir. Bu sorunların en tehlikelilerinden birisi Havaledir.

Biz buna Ateşli havale deriz Ateşli Havale genellikle çocuklarda görülen sorunlardan birisidir. Çocukların komaya ve daha sonra ölümüne kadar giden bir süreçtir. Önleminin alınması çok önemlidir.

Kaç Derece Yüksek Ateş Demektir?

Sponsorlu Bağlantılar

Normal bir insan bedeninin ısısı 36.5 derecedir. Bu sıcaklıktan yukarısı ateş anlamına gelir. 39 dereceden yukarısı ise yüksek ateş demektir. 40 dereceden yukarısı ölüm tehlike

Ancak bebeklerde bu durum biraz farklıdır. Bebekler genellikle 1-2 derecelik fazlalıkları kabul edebilir. Normal bir insanı öldürebilecek olan 41-42 derecelik ateşli durumlar çocuklarda ve bebeklerde hasarlarla atlatılabilir.si doğurur.

Yüksek Ateş Ne gibi Hasarlara Neden Olur?

Bu durum çocuklarda beyin fonksiyonlarının yitirilmesine neden olabildiği gibi kısırlığa da neden olabilir. Havale geçirmiş olan çocukların bazılarında zeka geriliği ve vücut fonksiyonlarının bir çoğunda gerileme görülür.

Ateş Erkek Çocuklarda mı Kız Çocuklarda mı Daha Tehlikelidir?

Vücudun ateşlenmesi olayı erkek çocukları daha fazla etkiler. Aslında kız erkek fark etmeden ateş her iki cinsiyet için eşit derecede tehlikelidir. Ancak erkek çocukların cinsel bölgelerinin bu durumdan daha fazla etkilenmesi. Erkek çocuklarını daha kırılgan yapar.

Yüksek Ateş Nasıl Düşürülmelidir?

Ateş kesinlikle düşürülmesi gereken bir olgudur. Bunun için erken evrelerde ateş düşürücü şuruplar kullanılabilir. Eğer geç kalınmış ve çocuk ateşlenmiş ise şuruplar kullanılmadan ılık nemli yada ıslak bir bezle ateş düşürülebilir. Koltuk altları baş ve göğüse bez konularak ateş düşürülebilir.

Erkek çocuklarda kasıklara serin bez uygulaması yapmak çok daha etkili olacaktır. Eğer bezi ıslattığınız suyun içerisine biraz sirke katarsanız daha etkili olduğunu fark edersiniz. iyi bir hareket olacaktır.

Eğer ciddi bir durum varsa kişiyi ılık suyla banyo yaptırmak yerinde bir davranış olacaktır.

 

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
    ufuk

    sağol ödevime çok işe yaradı(:

Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
fosfor eksikliği
Çene Ağrısı ve Diğer Belirtileri
Baş Ağrıları
Burkulma ve İncinme
Divertikülit Belirtileri ve Nedenleri
Kasıkta Döküntü İsilik Kaşıntı Kızarıklık
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.