YÜKSEK KARBONHİDRATLI GIDALARYüksek Karbonhidratlı Gıdalar

Karbonhidrat vücudun enerji gereksinimini karşılamada ilk kullanılan besin grubudur. Yüksek karbonhidratlı gıdalar vücudun kullanmayacağı boş kaloriler yada aşırı enerji sağladıklarının belirlenmesi için değerlendirilmesi gerekir.

Sponsorlu Bağlantılar

Karbonhidratlar neredeyse her insan diyetinin önemli bir kısmını oluşturur. Enerji eldesinin yanı sıra bağışıklık sistemi, doğurganlık ve insan gelişimi için de önemlidir. Ancak, fazla karbonhidrat vücudun değişik bölümlerinde yağ olarak depolanabilir. Bu nedenle, karbonhidratlı gıdalar tüketirken çok fazla karbonhidrat içermemesi ilginizi çekebilir.

Fruktoz ve Toz Şeker

İkisi hemen hemen% 100 karbonhidrattır, yağ, mineral, vitamin ve protein içermez. Boş veya faydasız karbonhidratlardan sakınmak isterseniz bunlara dikkat etmelisiniz. Hızlı bir şekilde yakılma özelliğine sahiptir.

Pizza

Pizza tam tahıllı olsun yada olmasın kalınlığına bağlı olarak karbonhidrat içeriği değişir. Ortalama bir pizzada % 22-30 oranında karbonhidrat bulunmaktadır.

Sponsorlu Bağlantılar

Patates

Herkes patates sever ama patatesin eğer fırınlanmışsa % 35’i ve kızartılmışsa % 27 oranında karbonhidrat içermektedir. Diğer bir ifade ile orta boy bir patatesin (36 gr) %21’inin karbonhidrat içerdiğini söyleyebiliriz.

Pastalar

Pastaların düşük karbonhidrat içeren yazıları sizi yanıltmasın. Kurabiye, pasta ve kek her zaman yüksek karbonhidrat içerir. Bunların % 80 hatta daha yüksek oranda karbonhidrat içerdiğini söyleyebiliriz.

Az yağlı kraker de % 80 civarı karbonhidrat bulunmaktadır. Bu aperatifler lezzetli olmalarına karşın yüksek karbonhidrat içerirler. Bunların dışında emek, baklava ve diğer tatlı türlerinin de yüksek karbonhidrat içerdiğini unutmayın.

Reçeller ve Koruyucular

Bunların büyük bir çoğunluğu meyve bazlıdır ve önemli ölçüde karbonhidrat içerir. Reçeller az su içeriği nedeni ile ve yaklaşık % 64-68 aralığında yüksek karbonhidrat barındırır.

Soslar, tatlı turşular ve salata soslarıYüksek Karbonhidratlı Gıdalar- elma muz

Bu grup için ortalama % 35 civarında karbonhidrat bulunmaktadır.

Şekerli Tahıllar

Bunlar kahvaltılık tahıllar olarak da bilinir. Bunların çoğu aşırı miktarda ekstra şeker içerir. Böyle olmasına rağmen reklamlarda “sağlıklı” olarak tanıtılır. Karbonhidrat içeriği sıklıkla % 90 – 93 civarındadır. Bunlara karşı sağlıklı bir alternatif ise yulaf yada çavdar olabilir. Bunlar yavaş yakılması, vitamin içermesi gibi avantajlarına ek olarak sadece yaklaşık % 10 oranında karbonhidrat bulundurur.

Elma ve Muz

Muz tüm meyve şekerlerini yüksek miktarda içermektedir. Tek bir elma 21 gram karbonhidrat içerir. Muz ise yaklaşık olarak 24 gram karbonhidrat içermesinin yanı sıra yüksek lif ve potasyum oranına sahiptir.

Soda

Sodanın hiçbir besin değeri yoktur. Soda en az 36 gram karbonhidrat içerir ve bu şeker hızlı bir şekilde kan şekerinin yükselmesine neden olur. Karbonik asit içermesi bakımından dişlere zarar verir ve mideyi tahriş eder.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Kas Yapmak İçin Nasıl Beslenmelidir
Fast Food Yiyeceklerin Zararları
Kilo Verdiren Amino Asitler
Arı Poleni Neye İyi Gelir
Kırmızı biberin faydaları nelerdir
badem zayıflatırmı
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.