YÜKSEK KOLESTEROLyüksek kolesterol

Yüksek kolesterol, tüm kökenden gelen ve her yaştan insanı etkileyebilir. Yüksek kolesterolün hiçbir belirgin belirtisi olmamasına rağmen yüksek kolesterol seviyesi inme ve kalp hastalığı gibi dolaşım rahatsızlıklarının riskini artırmaktadır. Bu nedenle, yüksek kolesterol durumu “sessiz katil” olarak adlandırılır. Bu kapsamda her beş yılda bir 20 yaşın üzerindekilerin kan kolesterolünü ölçtürmeleri gerekmektedir.

Sponsorlu Bağlantılar

BELİRTİLERİ NELERDİR? OLASI KOMPLİKASYONLAR NELERDİR?

Yüksek kolesterolü belirlemenin tek yolu yapılacak olan kan testidir. Buna rağmen, aşağıdaki gibi potansiyel komplikasyonlara da dikkat edilmelidir:

Göğüs ağrısı. Koroner arter hastalığı belirtilerinin yanı sıra göğüs ağrısı (anjina) kalbe kan sağlayan koroner arterlerin etkilendiği zaman ortaya çıkabilir.

Kalp krizi. Damarlardaki bir plağın yerinden ayrılması kan pıhtısı oluşturur ve daha sonra kan akımını engelleyebilir. Ayrıca bu, kalbin yanı sıra başka bir yerde da bir tıkanmaya neden olabilir. pıhtı kalbin bir parçasına giden damarı tıkadığı ve kan akımına engel olduğunda kalp krizi oluşur.

Sponsorlu Bağlantılar

İnme. Beynin bir bölümüne kan akışı bir kan pıhtısı nedeniyle bloke olursa inme meydana gelir.

KOLESTEROL NEDİR?

Yüksek kolesterolü anlamak için, kolesterolün ne olduğunu bilmek gerekir. Kolesterol organların normal işleyişi için gereken yağ benzeri mumsu bir maddedir. Yanı sıra cilt, bağırsaklar, karaciğer, kaslar, sinirler, kalp ve beyin dahil vücuttaki hücre zarlarında doğal olarak oluşur. Vücut D vitamini, hormonlar ve yağ sindirildiği safra asitlerinin üretmek için kolesterolden yardım alır. Vücudun bütün bunları yapması için sadece küçük bir miktar gereklidir. Kolesterolün üç tipi vardır:

1- Düşük yoğunluklu lipoproteinler (LDL)yüksek kolesterol belirtileri

“Kötü kolesterol” olarak bilinir ve bunların yüksek seviyede olması inme ve kalp hastalığına neden olur. Onlar vücuttaki kolesterolün çoğunu oluşturur.

2- Yüksek Yoğunluklu Lipoproteinler (HDL)

“İyi kolesterol” olarak bilinir ve diğerinin aksine yüksek seviyelerde olduğu zaman inme ve kalp hastalığı riskini azaltır.

3- Trigliserid

Trigliserid ise teknik olarak kolesterol değildir ama yüksek seviyede olması durumunda kalp hastalığı riskini artırabilen yağ çeşididir. Kolesterol düzeyleri kontrol edilirken genellikle test edilir.

YÜKSEK KOLESTEROL NEDEN OLUR?

1- Yaş ve Cinsiyet

Kadınlar menopoz öncesinde erkeklere göre daha düşük kolesterol düzeylerine sahip olma eğilimindedir, ancak 50 yaşında ulaştıktan sonra, onların seviyeleri çoğu durumda yükselir. İnsanlar yaşlandıkça, kan kolesterol düzeyleri 60 – 65 yaşına kadar artar.

2- Alkol

Aşırı içme, yüksek kan basıncı ve trigliseridde artışa yol açacak ve kalp ve karaciğer zarar verecektir.

3- Aşırı Kilo

Fazla kilolu olmak kötü kolesterolü artırabilir. Kilo kaybetmeyi hedefleyerek iyi kolesterolü artırabilir ve LDL kolesterolü azaltabilirsiniz.

4- Genetik

Genler de LDL kolesterolün metabolize edilmesini etkileyebilir. Kalıtsal yüksek kolesterol ya da ailesel hiperkolesterolemi erken yaşlarda kalp hastalığı ortaya çıkarabilir.

5- Stres

Uzun bir süre stresli yaşamak kan kolesterolünü arttırır. Stres aynı zamanda alışkanlıklarınızı da etkileyerek kolesterol ve doymuş yağ bakımından zengin yağlı gıdalar yemek isteyebilirsiniz.

YÜKSEK KOLESTEROL NASIL TEDAVİ EDİLİR?

Yüksek Kolesterol İçin İlaçlar

Statinler

Statinler karaciğerin kolesterol üretmek için ihtiyaç duyduğu maddelerden birini engeller. Ayrıca atardamar duvarları boyunca biriken kolesterolün geri emilmesine yardımcı olur. Simvastatin, rosuvastatin, pravastatin ve lovastatin buna örnek ilaçlardır.

yüksek kolesterol nedenleri

Safra Asidi Bağlayıcı Resinler

Karaciğer, kolesterol içeren ve sindirim için gerekli olan safra asitleri üretir. Bu ilaçlar safra asitlerine bağlanır, daha fazla safra asiti üretmek için ekstra kolesterol kullanımını azaltır ve kolesterol düşürücü etki gösterirler. Colesevelam, kolestiramin ve kolestipol örnek olan ilaçlardır.

Kolesterol Absorpsiyon İnhibitörleri

Bu ilaçlar diyet ile alınan kolesterolün ince bağırsaktan emilmesini sınırlar. En yaygın olanları ezetimibe (Zetia)’ dır.

Yüksek Trigliserid İçin İlaçlar

Fibratlar

Fenofibrat ve gemfibrozil gibi ilaçlar çoğunlukla VLDL (çok düşük yoğunluklu lipoprotein) üretimini azaltarak trigliserid seviyelerini düşürür. Aynı zamanda, kandan trigliserid çıkarılması hızını artırır.

Niasin

Bu ilaçlar VLDL ve LDL kolesterol üreten karaciğerin bu yeteneğini sınırlar. Reçete versiyonları olması nedeniyle kısıtlı yan etkilere sahiptir. Niasinli diyet takviyeleri işe yaramazsa ve karaciğer hasarına neden olabilir.

Omega-3 Yağ Asidi Takviyesi

Reçeteli yada reçetesiz satılabilirler. Bunlar trigliserid düzeylerini düşürüe ve bazen kolesterolü düşürmek için diğer ilaçlar ile kombine edilir.

Yaşam Tarzı Değişiklikleri

  • Sağlıklı bir kiloyu koruyun. Herhangi bir aşırı kilo, yüksek kolesterol katkıda bulunabilir.
  • Sağlıklı gıdalar tüketin. Lif bakımından zengin öğeler için tercih edin. Kanola, fındık, yerfıstığı ve zeytin yağı gibi sağlıklı yağlar tercih edin. Trans yağ alımını ortadan kaldırın.
  • Düzenli egzersiz yapın. Yavaş yavaş egzersiz yapmayı deneyin. Her gün 30 veya 60 dakika her gün egzersiz yapın.
  • Sigara içmeyin. Sigarayı bırakmak HDL kolesterol düzeylerini artıracaktır. Bunun yanında kan basıncı da azalacak ve böylece kalp krizi ve kalp hastalığı riski düşecektir.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Organik Beslenme'nin Çocuklara Faydaları Nelerdir?
Kurşun Zehirlenmesi Belirtileri
Folik Asit Alımı
Potasyum İçeren Besinler
Rota Virüsü Hangi Hastalığa Yol Açar
Kemik İliği ve Kemik İliği Nakli
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.