YÜKSEK POSALI YİYECEKLERYüksek Posalı Yiyecekler

Posanın Faydaları Nelerdir?

Posa, vücut içerisinde yediğimiz yiyeceklerin sindirilmemiş bölümüdür ve sindirim sistemine iki farklı yönden etki eder. Suda çözünebilme özelliğine sahip olan posa suyu tutar ve sindirimi yavaşlatarak kişinin daha geç acıkmasını sağlar. Kilo vermek için bu özelliğinin oldukça yararlı olduğu posa aynı zamanda kan şekeri seviyesinin stabil bir değerde kalmasını sağlar.

Sponsorlu Bağlantılar

Suda çözünebilme özelliği olmayan posa ise bağırsakların çalışmasına, kabızlığın önlenmesine ve dışkının vücut içerisinden daha çabuk bir şekilde atılmasına yardımcı olur. Her iki çeşit posa sağlık için oldukça önemlidir. Yapılan araştırmalara göre sindirim sisteminin düzenli bir şekilde çalışması, kalp hastalıkları başta olmak üzere şeker hastalığı, kabızlık ve daha birçok hastalığın daha az görülmesine yardımcı olur.

Sağlıklı bir sindirimin gerçekleşmesi için günlük olarak ortalama 25 ile 30 gram arasında posa tüketmeliyiz. Bu rakam ortalama olarak tükettiğimiz her bin kalori için on gram posa miktarına eşit. Bununla beraber posanın tüm özelliklerinden faydalanabilmek için gün içerisinde tükettiğimiz su miktarını da maksimum seviyeye çıkarmak gerekir. Posa özellikle meyve ve sebzelerde bol miktarda mevcuttur.

Aşağıda belirttiğimiz listede hangi yiyeceklerde ne kadar posa olduğunu bulabilirsiniz fakat bu listede belirtilenin dışında da posa içeren besinler olduğunu unutmayın. Bunun dışında sizin yaş grubunuza ve sağlığınıza uygun bir beslenme programı oluşturmak için mutlaka bir diyetisyenden yardım almak tavsiye edilir.

Sponsorlu Bağlantılar

posanın faydaları nelerdirYüksek Posalı Yiyecekler Nelerdir?

Suda Çözünebilme Özelliğine Sahip Olan Posa Kaynakları : Salatalık, yulaf ezmesi, yulaf gevreği, kereviz, elma, portakal, havuç, yulaf kepeği, fındık, keten tohumu, bezelye, çilek ve yaban mersini

Suda Çözünebilme Özelliğine Sahip Olmayan Posa Kaynakları : Üzüm, mısır kepeği, kepekli tahıllar, badem, buğday kepeği, kuskus, brokoli, kabak, kereviz, soğan, üzüm, domates havuç, yeşil fasulye ve salatalık

Posa İçeren Besinler

Ahududu: Günde 10 tane ahududu yediğinizde yaklaşık olarak almanız gereken miktarın yüzde beşini karşılar.

Armut: Gün içerisinde kabukları doğranmamış olan 100 gram armut yediğinizde almanız gereken posa miktarının yüzde on ikisini karşılar.

Yeşil Fasulye: 100 Gram yeşil fasulyenin içerisinde ortalama 4 gram posa bulunur.

Badem: Bir avuç bademde 3.5 gram posa bulunur ve günlük almanız gereken miktarın yüzde on dördünü karşılar.

Enginar: Bir adet haşlanmış olan enginar günlük lif ihtiyacınızın yaklaşık olarak yüzde otuz üçünü karşılar.

Günlük olarak posa miktarı bakımından az bir beslenme programı uyguladığınız taktirde herhangi bir hastalık kesin olarak ortaya çıkmasa da uzun vadede obezite ve kabızlığa neden olabileceği unutulmamalıdır. Kabızlık oluştuğunda dolaylı olarak hemoroid problemi oluşabilir. Bunun dışında çok ileri zamanlarda kolon kanseri başta olmak üzere yüksek kolestrol problemi ve kalp damar hastalıkları ortaya çıkabilir. Günlük ihtiyacınız olan posa miktarından çok daha fazlasını almak ise vücutta bulunan su oranı miktarını azaltabilir. Bu yüzden posanın ne olması gerekenden az ne de çok tüketilmesi tavsiye edilmemektedir.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Uyuma Pozisyonları
Saç Dökülmesini Önlemenin Yolları Nelerdir?
Böbrek İltihaplanması
Karbonmonoksit Zehirlenmesi
En uygun diyet
Tuzu Azaltmanın Yolları
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.