YÜKSEK TANSİYON BELİRTİLERİ
Tansiyon nedir?
Yüksek tanyisona geçmeden önce, tansiyonun ne olduğunu öğrenelim. Tansiyon, kalbimizin vücudumuza kan dağıtabilmesi için kullandığı güçtür. Genelde normal olarak sayılan tansiyon 12 ye 8 dir ancak gün içinde bazı durumlardan dolayı tansiyon yükselebilir ya da düşebilir. Yüksek tansiyon ve düşük tansiyon adı altında 2 çeşit tansiyon vardır. Yüksek tansiyon, kalbin sol tarafındaki kanı, vücuda pompalarken harcadığı güçtür. Düşük tansiyon ise kalp kan pompalamayı bitirir, ardından damarlarda basınç ortaya çıkar, buna da ikinci tansiyon ya da düşük tansiyon denilir.Yüksek Tansiyon mu daha kötü Düşük tansiyon mu?
Tansiyonun yükselmesi, tansiyonun düşmesinden çok daha ciddi bir durumdur. Beraberinde bir çok hastalığı getiren yüksek tansiyonun, tedavi altına alınması şarttır. Aksi takdirde üzücü sonuçlar almanız muhtemeldir. Yüksek tansiyon, dinlenme halinedeyken ya da uzun süreli ölçümlerden sonra halen yüksek çıkan tansiyon demektir. Bir çok insanda yüksek tansiyon, belirti göstermeden sinsice ilerler. Fakat teşhis konulduğu andan itibaren kontrol altına alınmalıdır. Eğer tedavi edilmez ise, ömür boyu devam eden bir hastalığa dönüşür.

Sponsorlu Bağlantılar

Yüksek tansiyonun sebebi nedir?
Tansiyonun sebebi genelde net bir nedene bağlı değildir. Genelde %20 lik sebep bulunabilir. Sebebi öğrenilemeyen yüksek tansiyon da, tedavi edilemez ve ömür boyu sürer. Yüksek tansiyona sebep olan durumların başında şişmanlık gelir. Şişmanlık, daha fazla yağlanmaya ve damarların tıkanmasına yol açar. Tıkalı damarlardan kan akışı rahat bir şekilde sağlanamadığı için, başta yüksek tansiyon olmak üzere birçok hastalık oluşur. Bunun dışnıda böbrek hastalıkları, hormon bozuklukları ya da değişmeleri ve kalp hastalıkları da yüksek tansiyona sebebiyet veren faktörler arasındadır.

Sponsorlu Bağlantılar

Tansiyonun bir diğer nedeni ise kalıtımsal faktörlerdir. Genelde ailede yüksek tansiyon var ise, dünyaya gelen yeni çocuklarda da yüksek tansiyon riski yüksek olacaktır. Bunların dışında yaşayış tarzının da tansiyon üzerinde etkileri vardır. Örneğin fazla tuz yemek ya da aşırı miktarda et tüketmek, yüksek tansiyona neden olabilir.

Yüksek tansiyonun belirtileri nelerdir?
Yüksek tansiyon belirtilerinin başında baş ağrısı ve baş dönmesi gelir. Uzun süren baş ağrılarına baş dönmleri de eklenir ve kişi sosyal hayatına düzgün devam edemez hale gelir. Bazı durumlarda, baş dönmeleri çok fazl seyretmez, bu da, kişinin hastalığı farketmesini zorlaştırır. Bunun dışında yüksek tansiyon belirtileri arasında, baş dönmesi ile gelen mide bulantısı da vardır. Buna kulak çınlamaları ve burun kanamaları eklenebilir. Kalp ağrıları da yüksek tansiyon belirtileri arasındadır. Kısaca özetlemek gerekirse,

 • Baş ağrısı
 • Baş dönmesi
 • Mide bulantısı
 • Kulak çınlaması
 • Burun kanaması
 • Kalp ağrısı

yüksek tansiyon belirtileri arasındadır.

Yüksek tansiyon tedavisi nasıl yapılır?
Günümüz koşulları ile, yüksek tansiyon her zaman tedavi edilebilir bir hastalıktır. Yani her zaman için kontrol altına alınabilir. Yüksek tansiyon teşhisi koyulan kişiler, önce beslenmelerine dikkat eder, çözüm olmuyorsa ilaç tedavisine başlarlar. Tuzlu gıdalar tüketmemek, fazla et yememek yükske tansiyonun doğal tedavi yöntemleri arasındadır. Yüksek tansiyon tedavisi için, şişmanlık problemi yaşayan insanların kilo vermesi şarttır. Yani, yüksek tansiyon hastalığının ilk tedavisi diyetlerle yapılmaktadır. Kişinin kilo dengelemesi ve beslenme alışkanlıkları düzeltilir. Eğer bu şekilde tedavi sağlanmıyor ve hastalık devam ediyorsa, doktor tarafından önerilen tansiyon ilaçları kullanılır. Yüksek tansiyonu tedavi etmek için kullanılan ilaçlar, kan basıncını düşürmeyi sağlarlar ve bu sayede tedavi yapılır. İlaçlar kesin çözüm sağlamaktadır fakat, doktora danışmadan ilaç kullanmak sakıncalıdır. Bunun dışında bitkisel tedavi de mümkündür. Örneğin sarımsak gibi bir şifalı bitki de tansiyon düşürme özelliği ile yüksek tansiyonu geçirir. Her gün bir diş sarımsak ile yüksek tansiyon problemleri yaşamazsınız. Ancak yukarıda sayılan belirtilerden bir veya bir kaçı sizde de var ise, doktora gitmeli ve teşhis koydurmalısınız.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
  sle

  tansıyonum 103 e 60 kalp atışı 96 normalden hızlı atıyo normalı 65 ı hıssedıyorum hızlı nefes alıp verıyorum anormallık var korkuyorum luıtfen cevap

  yaren

  ya siz böle diyonuz ama ben 6 yaşımdada bayılmıştım bu ne oluyor o zaman lütfen söyleyin

Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Arpacık
Parazit
Mezotelyoma Nedir, Belirtileri Nelerdir
Gırtlak Kanseri
sabah ve akşam nedensiz kaşıntı
Raynaud Hastalığı ve Belirtileri
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.