YÜKSEK TANSİYON
Yüksek tansiyon yada tıp diliyle hiper tansiyon isminden de anlaşılacağı üzere tansiyonun normalinden yüksek olma durumudur. Vücut içerisinde bulunan arterler tüm hücrelerden ve organlardan kalbe kan pompalayan damarlardır. Yüksek tansiyon durumunda bu damarlarda bulunan gerginlik bir sürelik olsa da normalinden fazlalaşır ve damarlardaki basınçta buna paralel olarak artar.

Sponsorlu Bağlantılar

NORMAL TANSİYON HANGİ ARALIKTADIR?
Normal kan basıncı büyük tansiyonda 120 küçük tansiyonda 80, ön hiper tansiyon büyük tansiyonda 120 ile 139 küçük tansiyonda 80 ile 89 arasında kabul edilir. Fakat büyük tansiyonu 140, küçük tansiyonu 90’dan fazla olan kişiler hiper tansiyon grubuna girmektedirler.

YÜKSEK TANSİYON NELERE YOL AÇAR?
Yüksek tansiyon beyinde meydana gelen tıkanıklık ve kanamalar bakımından günümüzün en önemli nedenlerinden sağlık sorunlarından birisidir. Yüksek tansiyon bulunan kişilerde zamanla damar duvarlarında kalınlaşma meydana geldiği de görülmüştür.

Damar duvarında kalınlık meydana gelmesi de çeşitli damar tıkanıklığı rahatsızlıklarına ve böbrek yetersizliği gibi bir takım doku zedelenmelerine zemin hazırlamaktadır. Geçmiş 35 seneyi baz alırsak yüksek tansiyon hastalığında birçok önemli adım atılmış olsa da henüz tam netleşmemiş sorunlar bulunmaktadır.

Sponsorlu Bağlantılar

Günümüzde bu hastalık için üretilmiş ve insan vücuduna fazla yan etkisi bulunmayan bir takım ilaçlar piyasa da yer almaktadır. Bu ilaçlar sonucunda yüksek tansiyon nedeniyle ölüm riskinde gözle görülür bir şekilde azalma da meydana gelmiştir.

YÜKSEK TANSİYON NEDENLERİ
Yüksek tansiyon birincil veya ikincil olmak üzere iki şekilde gerçekleşebilir. Henüz birincil yüksek tansiyonun sebepleri tam olarak netlik kazanmamış olsa da, hastalığın meydana gelmesinde, genetik ve bireyin kişilik belirtilerinin ön planda olduğu tahmin edilmektedir. Böbrekte meydana gelen çeşitli atar damar rahatsızlıkları, böbrek üstü bezlerinde salgılanan Cushing ve Chrohn hormonlarının sebep olduğu hastalıklar, kafatası içerisindeki basıncın yükselmesi ve aort damarının kalpten ayrıldığı bölgede darlaşmış olması da ikincil yüksek tansiyonun nedenlerinden sayılabilmektedir.

Yüksek tansiyon hastalığı bulunan kişilerin hepsinin doktor kontrolünde olmadığı için net bir rakam vermek imkansızdır. Fakat doktor kontrolüne başvuran kişilerin %25’ine yüksek tansiyon tanısı konmaktadır. Buda genele bakılınca her 4 insanın 1’inde yüksek tansiyon olduğunun göstergesidir. Yüksek tansiyon hastalığı bulunan kişilerin %90’ında da neden birincil kategoride sayılmaktadır.

YÜKSEK TANSİYON TEŞHİSİ
Hastaya yüksek tansiyon teşhisi koyulabilmesi için uygulanması gereken çeşitli işlemler vardır. Hastanın kan basıncı yaklaşık yirmi dakikalık bir dinlenme periyodundan sonra ölçülmelidir, birbirinden farklı zamanda yapılan üç farklı ölçümde de yüksek tansiyonu işaret edecek kan basınçları ortaya çıkıyorsa, o zaman tanı konulabilir.

YÜKSEK TANSİYON İÇİN ŞİFALI BİTKİLER
Yüksek tansiyona ne iyi gelir? sorusunun cevabı uzun yıllar sorgulanmıştır. Alıç bitkisi veya alıç meyvesi kapsülü kalp çarpıntılarını azaltmada etkilidir. Kişide oluşan sinir bozukluğunu düzeltir ve yüksek olan tansiyonu düşürür. Kalbi güçlendirdiği gibi uykusuzluk problemi çeken hastalarda da etkilidir.

Çilek bol su içerdiği için vücut içerisindeki sistemleri temizlemektedir. Cildinde sorunlar bulunan kişiler içinde tavsiye edilir. Çileğin içerisinde yüksek miktarda C vitamini bulunduğu için, tansiyonu ve kolestrolü düşürmede de etkilidir.

Ispanak kalp rahatsızlıklarına, felce, yaşlılık nedeniyle oluşan göz rahatsızlıklarına, kansere ve yüksek tansiyona iyi gelmektedir. Bunun yanı sıra haftada en az altı kez ıspanak tüketen kişilerin yaşlılık dönemlerinde cildinde lekelenmeler olmadığı da gözlemlenmiştir. Günde bir porsiyon ıspanak kişinin vücudunun günlük demir ihtiyacını karşılamaktadır.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
UYKUSUZLUK GİDEREK YAYGINLAŞIYOR
Sıtma Hastalığı
Ultrason
Midede Dolgunluk Hissi Nedenleri
Kalp Sağlığını Koruyucu Besinler
Klio vermedeki zorluk
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.