YÜKSEK TANSİYONA NE İYİ GELİR?
Yüksek tansiyon ya da hipertansiyon denen durum kanın damarlar içindeki mevcut basıncının artması durumudur. Bir insanın normal kan basıncı 130/85 olarak kabul edilmektedir. Günümüzün stresli yaşamı ve bozuk beslenme alışkanlıkları ister istemez kişinin tansiyonunu yükseltebiliyor. Yüksek tansiyon tıbbi olarak ciddi risk taşımaktadır. Bu nedenle yüksek tansiyonun ihmal edilmemesi ve gereken önlemlerin alınması yerinde olacaktır. Ateroskleroz, kalp ve böbrek hastalıkları yüksek tansiyonun en bilindik zanlılarıdır. Fakat yüksek tansiyon sadece bu sebeplere bağlı olmayabilir de. İhmal edilen hastalık ciddi boyutlara erişerek inme(felç) ya da ölümlere kadar götürebilmektedir.

Sponsorlu Bağlantılar

YÜKSEK TANSİYON İÇİN İPUÇLARI
Yüksek tansiyon için bireyin doğa ile iç içe olması avantaj sağlayacaktır. Doğa ile uyum içinde yaşamak stres ve kaygıyı azaltacaktır. Sizin de tahmin edeceğiniz üzere kaygı, korku, çözülmemiş öfke, hayal kırıklığı da vücudun endokrin sistemini alt üst ederek hipertansiyona neden olmaktadır. Hipertansiyonu önlemek için bir takım doğal telafilerden bahsetmek istiyoruz. Bunlara kısaca değinecek olursak;

 • Dengeli ve doğru besin alımı, nefes alıp verme egzersizleri, yoga, meditasyon, bitkisel ilaçlar alınması faydalı olacaktır.
 • Fazla miktarda lifli gıda tüketiniz.
 • Et tüketimini sınırlayınız. Tuz, yumurta ve yağ alımını azaltınız.
 • Beslenme diyetiniz sarımsak, kereviz ve yapraklı sebzeler içermelidir.
 • Soğutma etkisi olan kavun, karpuz gibi meyveleri sıklıkla tüketiniz.
 • Aşırı kafein alımı ve sigaradan uzak durunuz. Tütün dumanından da kendinizi koruyunuz.
 • Günlük bazda düzenli olarak egzersiz yapınız. Egzersiz kan basıncını düzenler. Yoga yüksek tansiyon hastaları için iyi bir seçenektir.
 • Hafif hipertansiyon hastaları için yürüyüş en uygun egzersizdir. Hiper tansiyon hastaları yorucu egzersizlerden mutlaka kaçınmalıdır.

YÜKSEK TANSİYON İÇİN EV İLAÇLARI YAPILABİLİR Mİ?
Tabiî ki her hastalıkta olduğu gibi yüksek tansiyonda da bir takım şifa hazinesi hükmünde gıdalar vardır. Bunlar nelerdir?

Sponsorlu Bağlantılar

 • Yoğurt ile sarımsağı karıştırabilir ya da cacık yaparak da tüketebilirsiniz. Bunu her gün uygulayınız.
 • Her sabah bal ile limon suyu alınız.
 • 1-2 tatlı kaşığı kadar kimyon ve rezene tohumlarını bir bardak suya ekleyerek almaya özen gösteriniz.
 • Yoga ve meditasyonu uygulamaya çalışınız.
 • Uzmanlar havuç ve portakal gibi gıdaların tüketilmesinin sıklaştırılmasını önermektedirler.
 • Kakao’da yüksek tansiyona iyi gelen diğer bir faktördür. Kakao çoğunlukla çikolata ve pastalar da yer aldığı için ve bunlar da kilo yapıcılar olduğundan dengeli tüketimine dikkat edilmesi gerekiyor. Çünkü aşırı kilo yüksek tansiyon nedenidir.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Yüksek Tansiyona Ne İyi Gelir?
A-Ferin Forte Film Kaplı Tablet
Kan İnceltici Sulandırıcı İlaçlar
Asetaminofen
Crestor Kolesterol İlacı
Purinol Efervesan AntiBiyotik Kullanımı Bilgileri
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.