YÜKSEK ÜRİK ASİT İÇEREN GIDALARYüksek Ürik Asit İçeren Gıdalar

Vücutta yüksek ürik asit seviyesinin bulunması gut olarak bilinen acı verici bir durumun nedeni olabilir. Ürik asit birikmesi genellikle pürinler açısından zengin bir diyetin sonucudur. Bu nedenle ürik asit içeren gıdalarda kaçınarak bu acı durumun ortaya çıkması önlenebilir.

Sponsorlu Bağlantılar

Kanda yüksek ürik asit bulunması düzeyleri eklemlerde ağrı ve hareket güçlüğüne neden olan gut olarak bilinen tıbbi bir komplikasyona neden olabilir. Pürin vücut için önemli olmakla birlikte, hücrelerin geri dönüşüm süreci pürinlerin bozulmasına neden olur. Ve bu durum ise  ürik asit olarak bilinen bir kimyasal yan ürününün üretilmesine yol açar. Kabul edilebilir seviyelerde ürik asit üretilmesi normal olsa da, yüksek düzeyde bulunması sağlığa zararlı bir maddenin birikmesine neden olur. Ürik asit, normalde kanda çözünen ve böbrekler tarafından idrar yoluyla dışarı atılıp temizlenen bir maddedir. Vücut aşırı miktarda ürik asit ürettiğinde ürik asit düzgün bir şekilde dışarı tahliye edilemez ve hiperürisemi olarak bilinen bir duruma neden olur. Bu da gut olarak bilinen ağrılı eklem hastalığının gelişmesi dahil olmak üzere çeşitli sağlık sorunlarına neden olabilir.

YÜKSEK ÜRİK ASİT İÇEREN GIDALAR LİSTESİ

Sponsorlu Bağlantılar

Çeşitli faktörler, kandaki ürik asitin aşırı gelişimine katkıda bulunur. Bunlar obezite, diüretik veya immün sistemi baskılayan ilaçların kullanımı ve böbrek sorunları bunların arasında yer alabilir. Yanı sıra çeşitli yiyecekler de kandaki ürik asitin aşırı oluşumuna katkıda bulunabilir. Eğer gut gibi bir hastalığınız varsa pürinler bakımından yüksek gıdalardan kaçınarak gut krizlerinin önleyebilirsiniz.

Et – Pürin bakımından yüksek olan tüm gıdalar dışında, et en yüksek sırada yer alır. Karaciğer, kalp, böbrek ve beyin gibi organların etleri pürini en fazla miktarda ihtiva ederler. Eğer gut hastalığından muzdaripseniz organ etleri, sığır ve domuz eti, kırmızı et, tüketiminden tamamen kaçınmalısınız. Bacondan da özellikle bu nedenle sıkı bir şekilde kaçınılmalıdır. Tavuk ve hindi gibi kümes hayvanlarının etleri ise sadece aşırıya kaçmadan tüketilebilir.

Deniz Ürünleri – Deniz ürünleri çok yüksek miktarda pürin içerdiğinden kaçınılmalıdır. Yengeç, ıstakoz ve karides gibi kabuklu deniz ürünleri sardalye, ton balığı, uskumru, ringa, pisi ve somon gibi balıklar yüksek oranda pürin bulundurmaktadır.Yüksek Ürik Asit İçeren Gıdalar- gut

Sebze – Bazı sebzeler pürin açısından yüksek olmalarına rağmen, organ etleri ve deniz ürünleri kadar yüksek değildir. Ancak, bunlardan kaçınarak veya aşırıya kaçmadan tüketerek gut ataklarını azaltmaya yararlı olabilir. Pürin açısından yüksek bazı gıdalar arasında mantar, fasulye, bezelye, mercimek, brokoli, karnabahar, havuç, patlıcan ve ıspanak yer almaktadır.

Maya – Maya içeren herhangi bir gıda maddesi çok yüksek miktarda pürin düzeyleri içerir ve bunlardan da kaşınılmalıdır. Çeşitli alkollü içecekler – özellikle bira – ekmek aşırı yüksek miktarda pürin içerir. Gut hastalarının gut saldırıları önlemek için bu gıdalardan tamamen kaçınmalısınız.

Meyveler – Aynı zamanda pürin bakımından yüksek meyveler de vardır. Bunlar muz, avokado, elma, kivi, bektaşi üzümü ve ananas, yanı sıra hurma ve incir gibi kuru meyveler yüksek oranda pürin içerirler.

YÜKSEK ÜRİK ASİT DÜZEYİ NASIL AŞAĞI ÇEKİLİR?

Vücuttaki ürik asit düzeylerini düşürmek için kullanılabilecek iki yöntem vardır. Bular pürin içeren ilaç ve gıdalardan kaçınmak. Yüksek su içeriği olan karbonhidratlı gıdalar ve meyveleri artırarak gut önlenebilir. Diyetinizde ürik asitin uygun seviyelerde tutulması önemli bir etki yapabilirken doktorunuz da size ilaç reçete edebilir. Uygun bir diyet yönetimi ve ilaçlar ile gut ataklarını daha iyi şekilde kontrol altına alabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
kalça diyeti
Doğru Bir Diyet Nasıl Seçilir
Genç Kızlar Diyet Nasıl İle Kilo Verebilir
akşam yemek yememek zayıflatırmı
Bebek diyeti
isveç diyeti
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.