YULAF EZMESİNİ ZAYIFLATIR MIyulaf-ezmesi-zayiflatir-mi

Bir kase dumanı tüten yulaf ezmesi sağlıklı bir hayat için mükemmel bir kahvaltılıktır.

Yulaf lif, protein, demir, magnezyum, potasyum, selenyum, folik asit ve omega-3 yağ asitleri gibi besinler bakımından zengindir. Ayrıca, sağlığınız için de güçlü bitkisel besinler ve antioksidanlar içerir.

Sponsorlu Bağlantılar

Yulaf ezmesinin faydalarını artırmak için içine fındık, meyve veya baharatlar ekleyebilirsiniz fakat çok fazla şeker katmayın. Bunun yerine, meyve ve doğal baharat aromaları tadı zenginleştirin.

YULAF EZMESİ FAYDALARI

1- Kolesterolü Düşürür

Yulaf ezmesindeki lif, lipid düşürücü etkisi vardır. Beta-glukan çözünür lifi, LDL (kötü kolesterol) seviyesini düşürür ve kolesterolün bağırsaktan emilimini azaltır.

Örneğin, ABD Gıda ve İlaç İdaresi, LDL kolesterol seviyesini düşürmek için, günlük olarak 3 gram beta-glukan alımını önermektedir. Sadece bir buçuk su bardağı yulaf yaklaşık 2 gram çözünür lif içerir.

Buna ek olarak, yulaf ezmesi LDL oksidasyonuna karşı koruma sağlayan avenantramid olarak isimlendirilen bir antioksidan içerir. 2004 yılında Beslenme Dergisi‘nde yayımlanan bir çalışmada bu antioksidan bileşikler C vitamini ile birleştiğinde daha iyi sonuçlar verdiğini göstermektedir. Yani, kolesterol düşürücü etkisini arttırmak için portakal gibi C vitamini açısından zengin gıdalar ile yulaf ezmesi birleştirin.

Sponsorlu Bağlantılar

2- Kardiyovasküler Risk Azaltır

Yulaf ezmesi serbest radikallerle savaşan, kalp krizinin önde gelen nedeni olan damar sertliğine katkıda bulunan oksidatif stresi ve inflamasyonu azaltan antioksidanlar bakımından zengindir.

Ayrıca, lignanlar açısından zengindir ve lignanlar ise kalp hastalığını önler. Beta-glukanlar kalp sağlığını teşvik eder ve iskemik kalp hasarını iyileştirir. Bu süper besin aynı zamanda menopoz sonrası kadınlar için de önemli kardiyovasküler avantajlar sunmaktadır.

3- Zayıflama

Protein ve lif açısından zengin olan yulaf ezmesi kendinizi tok hissetmenizi sağlar. Yulaf ezmesi, diğer tahıllara göre daha fazla lif içermektedir. Sizde ekstradan oluşturduğu doygunluk hissi daha fazla yemenizi önleyerek daha az enerji almanızı sağlayacak ve zayıflamanıza katkıda bulunacaktır.

4- Kan Şekerini Dengeler

Yulaf ezmesi, diğer kahvaltı seçenekleri ile karşılaştırıldığında sürekli bir enerji kaynağı sağlayan yüksek kaliteli karbonhidratlar içerir. Lif oranı yüksek olduğu için vücut daha yavaş bunu sindirir ve kan şekeri seviyelerinde bir artışa neden olmaz.

Ayrıca, yapılan bilimsel çalışmalarda da yulaf gibi tam tahıllı gıdaların düzenli tüketimi Tip 2 diyabet gelişme riskini azalttığı göstermektedir.

5- Yüksek Tansiyonu Düşürür

Aile Hekimliği Dergisi‘nde yayımlanan 2002 tarihli bir çalışmada düzenli tahıl tüketimi hafif ya da sınırda hipertansiyonu olan kişilerde sistolik ve diyastolik kan basıncı azaltmaya yardımcı olduğu gösterildi.

Yulaf kepeği ve bütün yulaf özellikle yüksek tansiyonu kontrol etmek için yararlıdır. Ayrıca, yulaf ezmesindeki lif ve magnezyum içeriği plak oluşumunu yavaşlatarak kan akışını artırır.

6- Meme Kanserine Karşı Koruma

Yulaf lignanlar ve enterolakton gibi fitokimyasallar açısından zengindir ve bu iki kimyasal kansere karşı koruma sağlar. Enterolakton, özellikle de meme ve diğer hormon ile ilgili kanserlerin önlenmesinde etkilidir.

Buna ek olarak yulaf, çavdar ve diğer gıdalardaki çözünür lifler de meme kanseri hücreleri üzerine doğrudan bir etkisi vardır.

2007 yılında International Journal of Epidemiology dergisinde yayınlanan bir çalışmada kepekli tahıllar bakımından zengin bir diyetin premenopozal kadınlarda  %41 oranında meme kanserine yakalanma riskini azalttığı gösterilmiştir.

7- Bağırsak Sağlığını Destekler

Yulaf ezmesi yüksek lif içeriği nedeni ile kolon ve bağırsak dostudur. Ülseratif kolit hastaları için iyidir ve ayrıca kolon kanserine yakalanma riskini azaltabilir.

Bağırsağın çalışmanın sağlıklı olması açısından da önemli bir gıdadır. Kabızlığı rahatlatır. Bunun dışında çölyak hastaları için buğdaya iyi bir alternatiftir. Ancak küçük miktarlarda gluten içerdiği için ölçülü yenmelidir.

Diyetinize lifi eklerken, bol su içtiğinizden emin olun. 

8- Stresi Giderir

Yulaf ruh hali, uyku ve iştahı düzenleyen bir nörotransmitter madde olan serotonin üretimini artırmak için beyni uyarır. Bu da anksiyete ve stresten uzak kalmanızı sağlar. Yulaf ezmenize yaban mersini ekleyerek etkisini kuvvetlendirebilirsiniz.

Buna ek olarak, yulaf ezmesi uykuya teşvik ederek ve uyku kalitesini artırmaya yönelik magnezyum içerir.

9- Bağışıklık Sistemini Güçlendiriryulaf-zayiflatir-mi

Tam tahıllı yulaf ezmesi bağışıklık gücünü artırır. arttırıcı besin bakımından zengindir. Yulaf ezmesinin içerdiği beta-glukan antimikrobiyal ve antioksidan özelliklere sahiptir. Çalışmalar, beta-glukanların bakteriyel enfeksiyonlara karşı bağışıklık sistemi yanıtını artırmaya yardımcı olduğunu göstermektedir.

10- Cildi Pürüzsüzleştirir

Yulaf ezmesini yemenin dışında cildinizi yumuşatmak ve nemlendirmek için kullanabilirsiniz. Ayrıca, yulaf banyoları da genellikle kızarıklık, kaşıntı ve derideki tahrişi rahatlatmak için kullanılır. Tüm cilt tipleri için uygundur ve anti-inflamatuar ve peeling etkisi vardır.

İçerdiği saponinler nedeniyle aynı zamanda doğal bir temizleyici olarak çalışır, ciltteki aşırı yağ ve kirleri temizler. Ayrıca, yulaftaki bazı fenoller güneş hasarından cildi korumak için güçlü morötesi emicileri gibi görev yapar.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Nasıl zayıflanır
Dukan diyeti kitabı
Estetik Cerrahi İle Zayıflama
zeytin yaprağı kahvesi
Yağ Yaktıran Besinler
Fx15 şikayetleri ve kullanan kullanıcı yorumları
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.