YULAF
Botanikteki adı Avena sativa olan yulaf, yaklaşık olarak 5000 yıldır yetiştiriciliği(tarımı) yapılmaktadır. Yüzyıllar boyunca sadece hayvan yemi için uygun olduğu kabul ediliyordu. Yulafla ilgili yeni araştırmalar, sağlığımız hakkında bizlere şaşırtıcı gerçekler sunmaktadır. Beslenmede yulafa yer vermek sağlığımıza geniş yelpazede sağlığımıza yarar sağlamaktadır. Hem kullanımının kolay olması hem de kolay temin edilebilir olması yulafın önemini daha da artırmaktadır.
Yulaf genellikle sinirler için yatıştırıcı olarak kabul edilen bir tahıl olarak tarif edilebilir. Yulafın tohumları bir tür tahıl gevreği yapılmasının yanında çoğunlukla yulaf ezmesi şeklinde de tüketilmektedir. Yulaf, buğday ve arpadan sonra ikinci önemli mahsul olarak kabul edilmektedir. Ancak, son zamanlarda sundukları sayısız sağlık yararları nedeniyle artık tıbbi olarak ön plana çıkmıştır ve bu sayede yulafın tüketimi önemli ölçüde artmıştır.

Sponsorlu Bağlantılar

YULAFIN BESİN DEĞERLERİ
Yulafın 150 gramında bulunan besin değerleri şunlardır: Su(12,82 gr), Enerji(607 kcal), Protein – 26,35 gr, Toplam lipid (yağ) – 10,76 gr, Kül – 2.68 mg, Karbonhidrat – 103,38 mg, Lif – 16,5 gram, Kalsiyum – 84 mg, Demir- 7.36 mg, Magnezyum- 276 mg, Fosfor -816 mg, Potasyum – 669 mg, Sodyum – 3 mg, Çinko – 6.19 mg, Mangan – 7,689 mg, Tiamin – 1,190 mg, Riboflavin – 0,217 mg, Niasin – 1,449 mg, B6 vitamini – 0,186 mg, Folat – 87 mcg, Yağ asitleri – 1,899 mg.

Yulaf proteini soya proteini ile eşit kaliteye sahiptir. Dünya Sağlık Örgütü tarafından yulaftaki proteinin süt, et ve yumurta kadar değerli olduğunu ortaya koymuştur. Bu şu anlama gelmektedir. Yulafın dar gelirli aileler için protein açıklarını ya da eksikliklerini karşılayan bir gıda olduğu bilinmelidir.

Sponsorlu Bağlantılar

Yulaf proteini, proteinlerin yapıtaşları olan birçok amino asit içerir. Amino asitler vücudun optimum işleyişi kolaylaştırmak temel proteinlerdir.Bu amino asitler Triptofan, Treonin, Izolösin, Lösin, Lizin, Metiyonin, Sistin, Fenilalanin, Tirozin, Valin, Arjinin, Histidin, Alanin, Aspartik asit, Glisin, Glutamik asit, Prolin ve Serin bulundurur.
YULAFLA BESLENMENİN SAĞLIĞA FAYDALARI
KOLESTEROL: Yulaf ezmesi ve yulaf kepeği diyette önemli lifi kaynaklarıdır. Bu lifin yarısı çözünür ve yarısı çözünmez liflerdir. Yulafta bulunan çözünür lif, tek bileşenli beta-glukan, kan kolesterol düşürücü etkili olduğu kanıtlanmış olan çözünebilir bir liftir. Yulaf, tüm kolesterol düşürücü ilaçlar gibi bol egzersiz ile birlikte ele alındığında, düşük yağlı, yüksek lifli diyetin parçası olarak tüketildiğinde etkilidir. Bir başka çalışmada yulaf kepeği 6-8 hafta diyette kötü kolesterol (LDL) ile total kolesterol düşürdüğünü bulundu. Kısacası, yulaf kan kolesterol düzeyinin korunması için çok önemlidir. Yulaf, inositol bakımından en iyi kaynaklardan birini oluşturmaktadır. Başka bir deyişle, düzenli olarak yulaf yeme kolesterolünüzü kontrol altında tutmanıza yardımcı olabilir.

Yeni bir araştırmaya göre, beta glukan, bakteriyel enfeksiyon alanına belirli insan bağışıklık hücrelerinin yeteneğini artırarak daha hızlı iyileşme sağladığı keşfedilmiştir.

BAĞIRSAKLAR VE KABIZLIK: Yulafta bulunan lifler kişinin sağlığı için çok önemli olduğuna şüphe yoktur. Yulafta yüksek lif içeriği mevcut olduğundan bağırsak kanserini önlemede yararlı olduğu belirtilmektedir. Lifler bağırsak hareketlerini düzenli tutulması gereklidir

Lif kaynağının tedavi edici bir diğer özelliği de düzenli kullanımda kabızlık sorununa yardımcı olabilir. Yulafta hem çözünür ve çözünmez lif yüksek oranda mevcuttur. Çözünmez lif suda çözünmez. Bu süngerimsi birçok kez kendi ağırlığı kadar sıvı emer ve dışkı yapar.

SİNİR SİSTEMİ: İyi bir protein kaynağı olmak dışında, yulaf da vücut için gerekli olan E vitamini, çinko, bakır ve demir de ihtiva etmektedir. Bu minerallerin etkili bir anti-depresan olarak hareket ettiği kanıtlanmıştır. Başka bir deyişle, yulaf sizi sakinleştirecek ve de depresyon tedavinizde yardımcı olacaktır. Yulaf, vitamin B kompleksleri, kalsiyum, potasyum ve magnezyum çok yüksek seviyede içerir. Tüm bu vitamin ve mineraller sinir sistemi için çok gereklidir. Ham yulaf ezmesi stresi azaltabilir.

KİLO VERME: Yulaf, yapısındaki çözünür lifler sayesinde kilo vermek isteyenlere yardımcı olur. Çözünür lifler insanın sindirim sürecini yavaşlatabilir ve uzun süre dolgunluk hissi sağlar. Pişmiş yulaf, vücut yağ azaltmaya yardımcı olabilir. Yeni bir araştırmaya göre 2-18 yaş arası çocuklarda alınan yulaf ezmesi obezite riskini düşürdüğünü göstermektedir.

DİYABET(ŞEKER HASTALIĞI): Düzenli kullanım kan şekeri seviyesindeki yükselme uzun bir periyoda yayılır. Bu, şu demektir. Düzenli kullanımda yulaf, tip 2 diyabet riskini azaltmaya yardımcı olabilir. Bu sayede diyabetin neden olduğu birçok komplikasyonu önlemeye yardımcı olur.

KANSER: Yulaf kanser gibi kronik hastalıklardan vücudu koruduğu düşünülen fitokimyasallar (bitki kimyasalları) içermektedir. Yulafta lignan adı verilen fitoöstrojen bileşikler, meme kanseri gibi hormonlara bağlı hastalıkların riskini azaltması ile bağlantılı bulunmuştur. Araştırmalarının çoğu meme kanseri üzerinde yoğunlaştı ancak yulaf, prostat, endometrium ve over kanseri gibi diğer hormon ilgili kanserlerde de benzer etkilere sahiptir.

KALP: Sık sık tüketildiği takdirde, kalp hastalığına yakalanma riskini azaltmaktadır.

KAN BASINCI(TANSİYON): Bütün bir yulaf günlük porsiyonda zengin olarak kullanılırsa hipertansiyon veya yüksek kan basıncı azaltır ve böylece anti-hipertansif ilaç ihtiyacını azaltır. Bilindiği gibi hipertansiyon kalp ya da beyin üzerine ciddi etkileri bulunmaktadır.

ENERJİ: Yulaf, diğer tahıllar gibi enerji ihtiyacını karşılamak için kalori sağlayan bir karbonhidrat kaynağı olarak öncelikle değerlendirilir. Yulaf, orta şiddette egzersiz sırasında performansını artırmak için 1 saat 45 dakika önce yutulur ve insanın metabolizmasını olumlu yönde değiştirebilir.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
  Merhaba

  Ben bol yulaflı meyveli müsli kullanıyorum acaba onda da aynı faydayı görür müyüm? (Özellikle kilo verdirme ve hazımsızlık sorunları için) Bu arada yazınız iyi hazırlanmış, teşekkürler.

  çiğdem

  şeker hastaları nasıl kullanmalı yulafı

  eren gökkaya

  merhaba cıgdem hanım yulaf ezmesının laytını kulanın zayıflamak ıcın bıre bır bıde ustune spor yapıyorsanız sızden ıyı olmaz .

  Deniz

  Hocam enerji için 1 saat 45 dakika yani 105 dakika önce mi tüketmeliyiz demek istediniz yoksa 1 saat – 45 dakika kala zaman aralıklarında mı tüketmeliyiz. Yazıda 2 si arasında fazla boşluk kalınca kafam karıştı da :)

  60-45 dakika öncesi kast ediliyor. Bu 50 dk önce de olabilir 55 dk önce de

Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Lavanta Çiçeği
Keçi sedefi Otu
Kuzu Kulağı
Sarımsak ve Faydaları
Elma Sirkesi
Yılan Yastığı
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.