YUMURTA AKININ FAYDALARI

Yumurta akı, yüksek protein ve düşük kolesterol içermesi nedeni ile oldukça popülerdir. Bütün bir yumurtadan sarı kısmı çıkarıldığında çok az kolesterol içerir ve yaklaşık 26 gram proteine sahiptir. Yumurta akı çok yönlü olduğundan kahvaltı sandviçleri, salatalar ve omletler gibi çeşitli yemeklerde kullanılmaktadır.

Kendi başına, yumurta beyazı kolayca biber ve soğan gibi diğer gıdaların lezzetlerini alabilir ve damağınıza farklı lezzetler katabilir. Hızlı bir şekilde pişirilebilme özelliğinde olan yumurtanın beyazı sağlık açısından da faydalı bir besindir.

Sponsorlu Bağlantılar

Çoğu tüketici ise yumurtanın faydalarından bihaber olarak kahvaltı geleneğinin bir parçası olarak yumurta tüketir. Yapılan çalışmalarda yumurta akının protein bakımından zengin olmanın dışında temel mineraller içerdiği de belirlenmiştir. Özellikle de ;

– Potasyum

– Magnezyum

– Kalsiyum

– Fosfor

– Bakır

– Çinko

– Demir minerallerini içermektedir.

Sponsorlu Bağlantılar

Ancak, yumurta akı sodyum bakımından bir parça fazla içermektedir  (403 mg). Özel sodyum kısıtlaması olan bir kişi yumurta akının yemeden önce bir doktora danışması yerinde olacaktır.

Yumurta akı aynı zamanda folat, B12, niasin betain ve kolin gibi temel vitaminler ile birlikte riboflavin ve selenyum bakımından da iyi bir kaynaktır .

Yumurta sarısında kesinlikle yüksek kolesterol vardır fakat bunun yanında temel besin öğelerini ve yağ asitlerini de içermektedir. Yumurtanın akı ise sarısından daha az besin içermektedir fakat bütün yumurtaya göre daha sağlıklı bir seçimdir.

Yüksek protein içermesinden dolayı yumurta beyazı kemoterapi ve böbrek hastaları için önerilmektedir. Ayrıca, yumurta akı yaralar ve kırık kemiklerin tedavisi gibi tıbbi amaçlar için kullanılmıştır. Ayrıca, yüz maskeleri olarak kullanılmaktadır.

Genel olarak, yumurta bağışıklık sistemi için iyidir ve katarakt tedavisinde makula dejenerasyonu ve güçlü kemikler inşa edilmesine yardımcı olmak için kullanılmaktadır. Vücut geliştiriciler de kas gelişimini desteklemek ve protein düzeylerini artırmak için yumurta akı kullanabilirler.

Diyetiniz içerisinde yumurta akını kullanmanın da çeşitli yolları bulunmaktadır. Yumurta beyazını ayırmak için kaynatma yada mikrodalga fırında pişirme yollarını deneyebilirsiniz. Yada yağda kızartılacaksa, bir çatal gibi bir gereç kullanarak ayırabilirsiniz. Yumurta akı besin değeri, özellikle yüksek protein içeriği göz önüne alındığında, günlük diyet sağlıklı bir katkıdır. Hem çok yönlü, hem pişirmesi kolay ve hem de nispeten ucuzdur.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Çikolata ve Kafein İlişkisi
YUMURTA AKININ FAYDALARI
Mutfağınızda İlaç Gibi Olan Besinler
Hemoglobin İçeren Besinler
Sınav öncesi beslenme
200 Kat Tatlı ve Daha Az Kalorili: Aspartam İçeren Besinler
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.