Dişi üreme hücresine tıp dilinde ovum denir. Bunun konuşma dilinde karşılığı, yumurta hücresidir. Yumurtalar kadının cinsel bezleri olan yumurtalıklarda üretilir. Bunlar çıplak gözle görülebile­cek büyüklüktedirler.

Aşağı yukarı bir cümlenin sonundaki nokta kadardırlar. Yumurta ile spermin hacimleri arasında çok büyük bir karşıtlık göze çarpar. Yalnızca üç sperm hücresinin toplam boyları bir yumurta hücresinin çevre uzunluğuna eşittir. Fakat buna karşılık yumurtanın hacmi sperm hücresinden 85.000 kez daha büyüktür. Yumurtanın biçimi yuvarlaktır ve kadının kalıtsal özelliklerini taşıyan 23 adet kromozom barındırmaktadır. Sperm hücresinde bulunabilen iki tür cinsiyet kromozomu­na karşılık yumurtanın cinsiyet kromozo­mu yalnızca tek türdür. Bütün yumurta­larda X , yani dişilik taşıyan kromozom­lar bulunur. Yumurta, J<endisi_ gibi X kromozomu taşıyan bir sperm hücresiyle birleşecek olursa, bu birleşmeden doğa­cak çocuk kız olacaktır.

Sponsorlu Bağlantılar

Yok eğer aynı yumurta Y, yani erkeklik kromozomu taşıyan bir sperm hücresiyle birleşirse, çocuk erkek olacaktır. Bir başka deyişle, çocuğun cinsiyeti yumurtanın değil, spermin içeriği tarafından belirlenir. Yumurta, spermle birleşmek için kadının bedeninden ayrılmaz. Döllenme olabil­mesi için spermin yumurtaya getirilmesi gereklidir.

Ergenlikle kadının cinsel bezleri olgunlu­ğa vardıktan sonra , normal olarak ayda bir yumurta dışarı bırakırlar. Bu durum­da bir kadının yaşamı boyunca yumurta­lıktan döllenme üzere salınan yumurta sayısı 400′ü bulabilir. Bu yumurtaların tabii ki pek çoğu döllenmeyip ölürler ve adet görmeyle bedenden dışarı atılırlar

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Peniste Sabah Sertleşmesi
Cinsel Organda Sedef Oluşumu
Cinselliğin Fizyolojisi
yıldızlar ve cinsel yaşam
Cinsel soğukluk
Yumurta Hücresi
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.