YUMURTALIK BÜYÜMESİ NEDENLERİYumurtalık Büyümesi Nedenleri

Bir yada her iki yumurtalıktaki büyüme ve genişleme çoğu durumda kist oluşumu ile ilişkilidir. Diğer yaygın nedenler ise endometriozis ve iyi huylu tümörler ve nadiren ise yumurtalık kanseri nedeni ile meydana gelir.

Sponsorlu Bağlantılar

Kistlerin çoğu türü yumurtalık içerisinde ve menstrüasyon sırasında meydana gelir. Endometrioz adı verilen kist türü de yumurtalık içinde gelişebileceği gibi dışında yani üzerinde gelişebilir. Polikistik over sendromu, çoklu kist durumunu ifade etmek için kullanılır ve bu durum tek yada her iki yumurtalık içerisinde gelişebilir. Yumurtalık kanseri ve metastatik kanser türleri de yumurtalık büyümesinin nadir nedenleri arasında yer alır.

Nedenine bağlı olarak, yumurtalık büyümesi bir yada her iki yumurtalıkta oluşabilir ve buna sıklıkla karın ağrısı, ateş ya da vücut ağırlığında istenmeyen değişiklikler meydana getirebilir. Bazı kadınlarda hiçbir belirti görülmeden gelişebilirken, bazı kadınlarda ise ilişki sırasında ağrısı, anormal vajinal kanama, idrar zorluğu ya da karın ağrısı oluşabilir. Hatta bazı kadınlarda yumurtalığın aşırı büyümesi durumu, idrar kesesine baskı yaparak idrara çıkmayı çok zorlaştırabilir.

DİĞER BELİRTİLERE DİKKAT EDİLMELİDİR

Sponsorlu Bağlantılar

Yumurtalık büyümesinin diğer belirtileri altta yatan hastalığa göre değişiklik gösterebilir. Bazen de hiçbir belirti göstermeden ya kilo değişimleri ile yada başka bir rahatsızlıktan dolayı doktora gidilen muayene sırasında öğrenilebilir. Belirtiler sıklıkla yumurtalıkları etkilese de bazen belirtiler vücudun diğer bölümlerinde de ortaya çıkabilir.

Pelvik bölgedeki diğer belirtiler

Pelvik bölge karnın alt kısmı demektir. Bu bölgede ve alt sırtta şiddetli ağrı, zor idrara çıkma ve aniden idrarın gelmesi, ağır adet dönemi kanaması ve şiddetli adet ağrısı, ilişki esnasında ağrı ve anormal vajinal kanama görülebilir.

Bunun yanında bu bölgenin dışında daha farklı belirtiler de oluşabilir. Özellikle uylukta görülen ağrı, memelerde ağrı ve hassasiyet, kabızlık ve hazımsızlık, iştah kaybı, bulantı (kusma olabilir yada olmayabilir) ve istenmeyen kilo alınması görülebilir.

yumurtalık büyümesi neden olurYüksek ateş, çok şiddetli karın ağrısı ve kalıcı kusma görülmesi durumlarında acil müdahale yapılması gerekebileceğinden dikkatli olunmalıdır.

YUMURTALIK BÜYÜMESİ NEDEN OLUR?

Yumurtalık büyümesine ovaryum kistlerinin birçok türünden sadece birisi bile neden olabilir. Kistlerin çoğu büyür ve bir yada her iki yumurtalığı etkileyebilir. Genellikle yumurtalık kistleri uykudadır ve herhangi belirti vermezler. Ancak bazı durumlarda, büyümüş yumurtalık bükülebilir, dönebilir, kıvrılabilir yada fonksiyon kaybına neden olabilir. Ovaryum kanseri ve iyi huylu tümörler de ovaryum büyümesine neden olabilir. Tüm nedenleri bir araya toplayacak olursak;

  • Korpus luteum kisti (menstrüel siklusun ikinci yarısında var olan kist)
  • Dermoid kist (teratom olarak bilinen benign tümörü)
  • Folikül kisti (Adet döngüsü sırasında meydana gelen kist)
  • Endometriom (yumurtalık etkileyen endometriozis)
  • Polikistik over sendromu

Diğer yandan doğumsal anomaliler, metastatik kanser, iyi huylu olmayan tümörler ve yumurtalık kanseri burada büyümeye neden olabilir.

Yukarıda sıralanan nedenler dışında yumurtalık torsiyonu yada yumurtalık bükülmesi denilen durum kan akımını tehlikeye sokacağından acil serviste müdahale edilmesi gerekebilir.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
    dilan

    Merhabalar hocam sizin yardiminiza ihtiyacım var 24 yaşındayım polikistik sendromu var adet düzensizliğim hep olmuştur fakat temmuz ve ağustos ayında sağ kasıkta şiddetli ağrım oldu ultrason tomografi birçok muayeneden gectim yuksek dozlu ağrı kesiciler, serum tedavileri aldim fakat ağrı hep vardi hicbir sonuç alamadım daha sonra ikinci kez kadın dogumcuya basvurdum sağ over normal sol over 70*45 mm ölçüldü sag overle bitisikti sol over sag overe baski yaptigi icin agri veriyor dendi fakat neden sol overin büyüdüğü konusunda bilgi verilemedi doğum kontrol hapı kullandım bir ay sonra bakildim sag 36*26 , sol over 32*20 mm boyutlarina gelmisti. uç ay sonra bıraktım ilacı. İlaç i bıraktıktan sonra bir ay adet oldum uç aydır adet olmuyordum tarlusal başladım tarlusal kullaniyorken tekrardan çok aşırı agrilarim oldu dayanamadım tekrar bakildim sol over 62*44 mm olmuştu bu ağrı çok farklı serum alıyorum dikloron vuruluyorum ama geçmiyor doktor evlenene kadar ilaç kullanmam gerektiğini soyledi. Sizin yorumunuz nedır ne yapmalıyım tekrarlandıgında, erzincanda yasıyorum il dısına cıkamıyorum suan tecrubelerınıze ıhtıyacım var herhangi bir operasyon geçirmem gerekir mi ? hocam yardımcı olursaniz çok sevinirim şimdiden tesekkur ederim

Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Candida Nasıl Belirti Verir?
Tüylenmeye Neden Olan Hastalıklar
Hamilelikte Kasık Ağrısı
Meme başı problemleri
Menopozda Ateş Sorunu !!!
Adet Düzensizlikleri
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.