YUMURTALIK İLTİHABI:
Karnın alt kısmında ağrı, ateş ve kokulu akıntı yakınmalarına sebep olur. Muayene ve akıntının mikrobiyolojik olarak incelenmesiyle tanı konur. İncelemenin sonucuna göre antibiyotik kullanımı ve yatak istirahati tavsiye edilir. Yeterli tedavi edilmezse yumurtalıktaki iltihap süreğen hale gelir ve apse oluşturarak tüplerin tıkanmasına ve kısırlığa yol açar. Bu durumda yumurtalığın ve tüplerin ameliyatla alınması gerekebilir.

Sponsorlu Bağlantılar

YUMURTALIK KİSTLERİ:
Kadınlarda genellikle üretken olunan dönemde yumurtalıklarda bazen tek bazen de çift taraflı olarak ortaya çıkan içi su dolu boşluklardır. Kistlerin 2/3’ü işlev gören kistlerdir. Yumurtalıklarda döllenmek üzere bekleyen yumurtanın etrafındaki kılıfın çatlamaması sonucunda oluşur. Bu kılıf gittikçe büyür ve içine su dolar, bu tür kistler bir süre sonra kendiliğinden küçülebilirler. 4-5 cm. den büyük kistler ise çoğunlukla gerileme göstermezler, kistin bulunduğu yerde ağrı ilk belirtidir. Muayene ve ultrason ile kistin varlığı anlaşılır. Basit yumurtalık kistlerinin tedavisinde hormon verilerek 3-6 ay sonra tekrar kontrol edilir, ancak kist de iyileşme yok aksine büyüme varsa, ameliyatla kist alınmalıdır. Menopozdan sonra ortaya çıkan kistlerde ise kanser riski yüksek olduğundan ameliyatla alınması gerekir.

YUMURTALIK TÜMÖRLERİ:
Ağrı, şişkinlik hissi, uzun süren kabızlık, ağır kanamalar yumurtalık kanserlerinin belirtisi olabilir. Ultrason ile tümörün varlığı saptanabilir, ameliyatla tümör alındıktan sonra iyi huylu ya da kötü huylu olup olmadığı patolojide incelenir. İyi huylu ise tedaviye ihtiyaç yoktur, eğer tümör kötü huylu ise ilaçla kanser tedavisi (kemoterapi) yapılması gerekmektedir.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Bunyon Nedenleri ve Tedavisi
Candida Nasıl Belirti Verir?
Adet Görememe veya Olamama
Kadınlarda Cinsel İsteksizlik
Bakteriyel Vajinozis
Kadında Kısırlık Nedenleri
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.