Son zamanlardaki yumurtanın faydaları çalışmalarıda bize acaba yumurta da aklanacak mı sorusunu sorduruyor. Uzun yıllardır yumurta ile alınan kolesterolün kan kolesterol seviyesini artırdığını, artmış kan kolesterol seviyesinin de kalp riskini artırdığı savunuldu.

Çok fazla satüre edilmiş yağlı yiyecekler yediğimizde karaciğerimiz bunu damarlarımızı tıkama ihtimali olan kolestrole dönüştürür. Fakat yeni çalışmalar yumurtanın kan kolesterol düzeyini yükseltecek düzeyde kolesterol ihtiva etmediğini gösterdi. Yapılan araştırmalarda hala pek çoğumuz yumurtayı haftada bir kaç kereden fazla yememiz gerektiğini düşünüyor. Pek çok bilim adamına göre ise yumurta ve yüksek kan kolestrolü arasındaki ilişki hala kanıtlanmaya muhtaç.

Sponsorlu Bağlantılar

Kalp sağlığı; Avrupa beslenme dergisinde yapılan araştırmalarda obez hastaların günlük öğünlerinde 2 adet yumurta yediklerinde kendileri gibi obez olan ve zayıflamaya çalışanlara göre daha fazla kilo kaybettikleri ve kolestrol düzeylerininde daha düşük olduğu tespit edildi.

Multiple Skleroz: Yumurta vitamin D yönünden zengin bir besindir. Oxford üniversitesinde yapılan yeni çalışmalarda, vitamin D düzeyi ile bağışıklık hastalıkları arasında ilişki olduğunu gösterdi. Aynı zamanda bu vitamin kemik sağlığı ve kalp sağlığı üzerine de etkili.

Göz Sağlığı; Yumurta sarısının lütein ve zexantin gibi antioksidanlar tarafından çevrelendiği, bununda katarakt riskini ve yaşlılığa bağlı maküler dejenerasyonu azalttığı Kanadalı araştırmacılar tarafından gösterilmiştir.

Sponsorlu Bağlantılar

Diyabet; Yumurta, kritik önemdeki diyabetin ortaya çıkmasını engelleyen ve kan şeker düzeyini dengeleyen lösin içerir.

Enerjik Yapar; Yumurta, demirin vücuda alımını artırır, böylelikle hemoglobin yapımında rol alan demir vücuda alınarak, sizi dinç tutacak olan oksijen, vücudunuzdaki tüm hücrelere alyuvarlarınız içindeki bu hemoglobin ile ulaştırılır.

Beyin; Bilim adamları, yumurtadaki kolinin beyinin sinir iletimini artırdığını, besinlerle fazla alınamayan kolin sonucunda hafızamızın zayıfladığını gösterdi.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
DNA
Adrenal Bez
SAĞLIKLI BİR UYKU İÇİN İPUÇLARI
Sigara Gözede Zarar
Tansiyon Düşüklüğü
Kısırlık Tedavisi
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.