YUMURTLAMA DÖNEMİ NE ZAMANDIR?Yumurtlama dönemi ne zamandır

Bir veya daha fazla yumurtanın yumurtalıklardan salınması olayına ovulasyon denir. Yumurtaların salınması, adet dönemleri arasındaki doğurganlık zamanının sonuna doğru gerçekleşir.

Sponsorlu Bağlantılar

Her ay, yumurtalıkların içinde yaklaşık 15 ila 20 yumurta olgunlaşır. En olgun olan yumurta salınır ve fallop tüplerinden birinin içine gelir. Fallop tüpleri, rahim ile yumurtalıklar arasında bağlantı sağlayan yapılardır.

Yumurtalıklar yumurta serbest bırakırken bunu mutlaka sıra ile yapmaya çalışmaz, rastgele yaparlar.

YUMURTLAMA DÖNEMİ NE ZAMANDIR?

EN DOĞURGAN OLDUĞUM DÖNEMİ NASIL ANLAYABİLİRİM?

En doğurgan olduğunuz zamanı netleştirmenin en basit yolu, adet döngünüzün uzunluğunu not etmenizdir. Ardından vücudunuzdaki hormonal ve fiziksel değişikliklere dikkat edin.

Sponsorlu Bağlantılar

Yumurtlama döneminden beş gün önce daha doğurgan olduğunuzu fark etmeye başlayacaksınız. Yumurtlama yumurtlama zamanı 12-17. güngenellikle adet dönemi başlamadan 12 ve 14 gün önce yada adet döneminizin ilk gününden yaklaşık 14 gün sonra gerçekleşir. Ancak bunlar ortalama günlerdir. Yani birkaç gün erken veya geç de gerçekleşebilir.

Örneğin, 28 günlük normal bir adet döngünüzün olduğunu varsayalım. Adet döngüsünün (KANAMANIN OLDUĞU İLK GÜN AYNI ZAMANDA YUMURTA OLUŞMAYA BAŞLAMASININ İLK GÜNÜDÜR) ilk gününü hesaplayın. Bu durumda doğurganlık olasılığının en yüksek olduğu günlerin 12 ile 17. Gün arasında olması muhtemeldir.

Ancak, birçok kadında düzensiz adet döngüsü vardır. Bu durumda yumurtlama diğer aya göre bir hafta erken veya geç gerçekleşebilir. Yalnızca adet döngüsü tarihleri ile hareket etmek kesin ve bilimsel sonuçlar vermez. ​​Bu nedenle vücuttaki aşağıda belirtilen bazı belirtilere de dikkat etmek yardımcı olacaktır:

Servikal mukustaki değişiklikler

Servikal mukus, idrarınızı yapmaya gittiğinizde iç çamaşırlarınızda gördüğünüz akıntıdır. Servikal mukusta meydana gelen değişiklikler doğurganlık zamanlarında olduğunuza işaret olabilir. Adet dönemi bittikten sonra, servikal mukusun miktarı da giderek artar ve yapısı değişir.

Bu değişiklikler vücudunuzdaki östrojen hormonunun düzeylerinin yükseldiğini gösterir. Ayrıca yumurtlama dönemine yakın olduğunuzu da gösterir.

Mukus, berrak, kaygan ve esnek hale geldiğinde daha doğurgansınız demektir. Çiğ yumurta beyazına benzerdir. Bu mukus sıvısı, spermin hızlanarak rahme doğru ilerlemesini kolaylaştırır. Spermi rahim yolunda besleyerek ve koruyarak fallop tüplerine doğru hareket etmesini sağlar.

Karın bölgesinde ağrıkarın bölgesinde ağrı ovulasyon

Kadınların yaklaşık beşte biri, yumurtlama zamanlarından karın bölgelerinde bir şeyler olduğunu fark ederler. Bu hislerin şiddeti hafif ile şiddetli ağrı arasında değişebilir. Bazı kadınlar ise sırtta tek taraflı ağrı ya da hassasiyet ile yumurtlamayı hissederler. Yumurtlama ağrısı olarak adlandırılan bu durum, bir kaç dakika ile bir kaç gün arasında sürebilir.

Eğer her ay kabaca aynı zamanlarda bu hisleri fark ederseniz, servikal mukusu kontrol edin. Yumurtlama ağrısı doğurganlık zamanları için iyi bir rehber olabilir.

Kendini seksi hissetmek

Kendinizi daha seksi ve daha girişken hissetmeniz de daha doğurgan bir tarihte olduğunuza işarettir. Bu zamanlarda kendiniz cinsel dürtü açısından daha istekli hissedebilirsiniz. Bunun sonucu olarak da eşinizi de daha sahiplenici ve çekici bulabilirsiniz. Bu konuda tıbbi kanıtlar da bulunmaktadır. 

Belki bunların farkında olmayabilirsiniz ama doğurganlığınızın yüksek olduğunu gösteren başka belirtiler yaşayabilirsiniz. Şimdi adet döngünüzü gözlerinizin önüne getirin ve muhtemelen yaşamış olduğunuz aşağıdaki belirtileri hatırlamaya çalışın:

  • Kendinizi mükemmel hissetme ve görme: Yumurtlama zamanına yakın kendinizi fiziksel olarak daha çekici hissetmeniz olasıdır. Aynı zamanda başkalarına da daha çekici geleceksiniz. Farkında olmadan daha çekici giysiler tercih etmiş olmuşsunuz belki de. Hatta bu dönemde kadın sesinin daha da çekici olduğu bilinmektedir. kendinizi mükemmel hissetme yumurtlama belirtisi
  • Kadın kokusu: Bu dönemde kokunuz da daha güzeldir. Doğurgan olduğunuz zamanlarda kokunuz etrafınızdaki erkekler için daha çekici ve hoş geliyordur. Kimse yumurtlama zamanında olduğunuzu bilmiyordur ama bu doğal kokular çekiciliğinizle sizi öne çıkarır.

Doğurganlık zamanlarını hesaplamak için yumurtlamayı takvimini de kullanabilirsiniz. Bazı kadınlar en doğurgan zamanlarını kesin olarak belirlemek için yumurtlama kitleri kullanırlar. Bu kitlerin çoğu yumurta salınmasını tetikleyen “luteinizan hormon (LH)” miktarını ölçer. Bu kitleri kullanarak LH hormonun en tepede olduğu (yani doğurganlığın en fazla olduğu) zamanları belirleyebilir ve bu zamanlarda yapılan cinsel birleşme ile de gebe kalma şansınızı arttırabilirsiniz.

HAMİLE KALMA ŞANSINI NASIL ARTIRABİLİRİM?

  • Her iki-üç günde bir seks yapmaya çalışın. Bu şekilde motilitesi iyi olan spermler yumurtlamanın olduğu zamanlarda olması gerektiği yerlerinde olacaklardır. Hamile kalma şansınızın yüksek olduğu zamanlarda düzenli olarak seks yapınız.
  • Servikal mukusun ıslak, kaygan ve açık renkte olduğu zamanlarda yaptığınız ilişki ile atılan spermlerin korunma ve beslenme şansı daha yüksek olduğundan dolaylı olarak gebelik şansı da yüksek olur. Normalde doğurgan çiftlerde her dönem yüzde 20-25 gebe kalma şansı vardır.
  • 40 yaşın altında ve korumasız şekilde düzenli seks yapan kadınların yüzde 80’i bir yıl içinde gebe kalır. Bu çiftlerin yüzde 90’ı ise iki yıl içinde gebe kalır. 
  • Bebek yapmak için hangi seks pozisyonlarının en etkili olduğunu öğrenin. Bu konuda basılı veya dijital ortamdaki kaynaklardan yararlanabilir, doktorunuza danışabilir veya üye olduğunuz bir gurup varsa bunlarla fikir alışverişi yapabilirsiniz.

HAMİLE OLDUĞUNUZDA OVULASYON SÜRECİ NASIL ETKİLENİR?fallop tüpü

Doğal yolla hamile kalabilmeniz için, bir yumurtanız ile eşinizin bir sperminin fallop tüplerinde karşılaşması gerekir. Yumurtlama sonrası serbest kalan bir yumurtanın süresi 24 saatten fazla değildir. Bu nedenle yumurta ve spermin karşılaşması bu süre zarfında olmalıdır.

Sperm de ise durum farklıdır. Bir spermin dölleme yeteneği yaklaşık bir hafta sürmektedir. Yani yedi gün canlı kalabilmektedir. Bu bir haftalık süre boyunca vajina, rahim veya fallop tüplerinde bekleyebilirler.  Bu şu anlama gelmektedir; mutlaka yumurtlamanın olduğu gün seks yapmak zorunda değilsiniz. Altı gün içinde seks yapmış olmanız yeterli olmaktadır. Bu günlerin beşi yumurtlama öncesi birisi de yumurtalama günüdür. Dolayısıyla eğer bu günler içinde seks yaparsanız, sağlıklı bir sperminizin yumurta ile karşılaşma ve döllenme ihtimali yüksek olacaktır.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Östrojen Eksikliği yada Düşüklüğü
Adet Sancılarından Nasıl Kurtulurum
Kadınlar Bu Yöntemle de Korunabiliyor!!!!!
Menopozda Sıcak Basması Tedavisi
Gül Suyu İle El Losyonu Yapma
Vajinal Histerektomi
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.