YUMURTLAMA GÜNÜ HESAPLAMA

Kadınlar yumurtlama gününü hesaplamak için en basit olarak kâğıt kalemle yapabilirler. Ortalama olarak adet döngüsünü bir yere yazacaklar örneğin 30 günde bir görülen adet kanamasından (adet kanamasının ilk gününden diğer ay adet kanamasının ilk gününe kadar geçen süre 30 gün diyelim) 14 günü çıkarınca yumurtlama günü bulunabilir. Yani adet kanamasının ilk gününden itibaren sayıldığında yumurtlama 16. günde oluşur. Bunun gerçekliği ortalama %75 dir.

Sponsorlu Bağlantılar

Yumurtlama Gününde Vajinal Salgıdaki Uzama

Diğer bir yöntem ise vajinal salgılarda ki artışı fark ederek yumurtlama zamanını anlayabilir. Bu daha çok üreme çağında tecrübeli hale gelmiş, ileri yaşlarda olanlar ve genellikle çocuk doğurmuş olanlar bu değişikliği fark edebilirler. Yumurtlama gününde vajinal salgıda bir uzama olur. Bu uzama östrojen hormonunun çok fazla miktarda kanda salgılanması neticesinde, rahim ağzı salgısına yaptığı etki sonucunda oluşan bir durumdur. Bunu tecrübeli kadınlar çoğu zaman salgının uzamasını görünce “bu benim yumurtlama günüm” şeklinde anlayabilirler.

Yumurtlama dönemi farklı cihazlarla da anlaşılabilir. Bazal vücut ısısı metodu diye bir durum var. Çok hassas termometreler yani bir derecenin onda birine kadar hassasiyet gösteren termometrelerle günlük olarak vücut ısısı ölçüldüğünde, yumurtlama gününden başlayacak şekilde vücut ısısının 0,5 ile 1 derece arttığını gözlemleyebilirler. Çünkü yumurtlama zamanında salgılanan progesteron hormonu vücudun ısısının artmasına neden olur. Bu hassas termometre – normal olarak ateş ölçen termometre ile değil – ile anlaşılabilir. Bazal metabolizmanın hassas termometre ile ölçümüne bağlı yumurtlama gününün hesaplanmasının gerçekliliği %80-%85 civarındadır.

Sponsorlu Bağlantılar

Bunların dışında, yumurtlamadan bir gün önce kanda birden yükselen bir hormon var. Buna LH (Luteinleştirici Hormon) hormonu deniliyor. Bu çok yükseldiği zaman kanda idrarda da aynı şekilde yüksek çıkıyor. İdrarda ki bu yükselmeyi saptayan ve yumurtlamadan bir gün önce haber veren testler var. Bunlara yumurtlama monitörü adı verilir. Hassasiyeti son derece yüksek olan testlerdir. Gebe kalmak isteyen kadınlara çoğu zaman bu yöntem önerilir. Gebelikten korunmada da kullanılabilir. Bu durumun hassasiyeti ise %90 dır.

Yine cihaz kullanarak yumurtlamayı belirleyen test ise tükürükteki oluşan değişiklikleri mikroskop altında algılayan özel cihazlardır. Bunlar Türkiye’ de yaygın değildir. Bu yüzden fazla kullanıcısı da olamamıştır. Yumurtlamadan hemen sonrada tükürük salgısında da – hormonal değişikliklere bağlı olarak – bazı farklılıklar ortaya çıkıyor. Bunu ise mikroskop altında görmek mümkündür. Bu değişiklikleri göstermeye ve böylece yumurtlama gününü belirlemeye yarayan testlerin hassasiyeti ise son derece düşük % 60 civarındadır.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Ektopik Gebelik
Gebeliğin 42. Haftası
Gebeliğin 8.Haftası
Gebelik Öncesi Yapılması Gerekenler
Hamilelikte Cildimi Nasıl Korumalıyım
Ertesi Gün Hapı
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.