YUMUŞAK BESİN DİYETİ NASIL YAPILIRYumuşak Besin Diyeti Nasıl Yapılır

Hayatınızın bazı zamanlarında siz veya başka bir yakınınızın yiyecekleri çiğnemeden tüketmesi gereken bir diyet ile beslenmesi gerekebilir. Bu şekilde bir beslenmenin nedeni; çene ve ağız yapısındaki bir problem, sindirim sistemindeki bir sıkıntı, yutma güçlüğü veya yeni yapılmış bir protez olabilir. Bu süreçte yumuşak diyetle beslenmeniz ve yediklerinize dikkat etmeniz gerekmesi bir angarya olarak görülmemelidir. Belli bir süre sonra tekrar katı gıdalarla beslenmeye devam etmeniz mümkün olacaktır.

Sponsorlu Bağlantılar

Diyette Atılacak Adımlar

1- Öncelikle yapmanız gereken, hangi yiyecekleri kısıtlamanız gerektiği ve neleri yiyip yememeniz gerektiğiniz öğrenmektir. Örneğin eğer doktorunuz tarafından sıvı gıdalar tüketmeniz gerektiği veya yumuşak bir diyet takip etmeniz gerekliliği bir ameliyat nedeniyle ise; çiğneme güçlüğünden dolayı uygulayacağınız yumuşak diyet normal önerilen formundan daha büyük olacaktır. Daima doktor tavsiyesine uyunuz. Ancak diyeti ile ilgili belli kısıtlamaları da bilmeniz beslenmenin daha etkili olmasını sağlar.

 • Bu kısıtlı diyetin ne kadar sürmesi gerektiğini öğrenin.
 • Özellikle kaçınmanız gereken yiyecekler varsa bunları biliniz.
 • Ağzınızda güvenle çiğneyebileceğiniz veya dil ile damak arasında emebileceğiniz gıdaları da öğrenin.
 • Püre halinde ve ezilmiş olan katıları yiyip yiyemeyeceğinizi de öğreniniz.

2- Temiz ve berrak sıvılar ile diyetinize başlayın. Bazen sindirim sitemini riske etmemek için ağızda “laserasyon” veya kesiler olması halinde berrak sıvılar önerilir. Bu şekilde sadece sıvı besin içeren ve hiç bir şekilde içinde katı besin olmayan kısıtlı diyet öneren doktor, ne kadar süre ile devam etmeniz gerektiğiniz de söyleyecektir.

Sponsorlu Bağlantılar

Berrak sıvı diyet içecekleri arasında elma suyu, diğer meyve katısı içermeyen meyve suları, berrak soda ve çay gibi sıvılardır. Buzlu içecekler de içinde şerbet veya meyve hamuru içermediğinde berrak sıvılar olarak geçer.

3- Normal sıvı yiyecekleri uygun zamanı geldiğinde diyetinize ekleyiniz. Tam sıvılar içinde katı içeriği olan sıvılar ve diğer berrak sıvılar yer alır. Eğer tam sıvıları tüketebiliyorsanız, diğer sıvı besin takviyelerini de alabilirsiniz. Bu takviyeler; süt, sütlü içecekler, yoğurt (iyice karıştırılmış ve içinde meyve parçaları olmayan), yulaf ezmesi gibi yumuşak, sıcak tahıllar ve pudingler olabilir.

4- Kendinden yumuşak olan yiyeceklere bakınız. Yulaf ezmesi, yumuşak tahıllar, elma veya tahıl püresi, tatlılar, patates püresi, patates çorbası, yumurta, krema, bazı peynirler ve diğer birçok gıdayı çiğnemeden rahatlıkla yutabilirsiniz.

5- Çatal ve blenderı yiyecekleri ezmede ve yemeye uygun hale getirmede kullanabilirsiniz. Mesela makarnayı çatalla küçük parçalara bölebilir, biraz patates salatasını püre haline getirip blenderden geçirebilirsiniz. Benzer şekilde birçok katı yiyeceği ezerek veya püresini yaparak tüketecek kıvama getirebilirsiniz.

 • Bazı küçük parçalar çiğnenmeden yutulabilir, bunlarda blender ya da başka bir işlem gerekmez.
 • Blenderler yiyeceğe sıvı kıvamı kazandırmak için etkili bir mutfak aracıdır. Eğer patates salatası blender duvarlarına yapışıyor ve yeterince sıvılaşmıyorsa, içinde bir miktar süt, yoğurt, su veya ekşi krema ekleyebilirsiniz. Blenderde karıştırdığınız yiyecekle uyumlu sıvılar eklemeye çalışın. Et suyu, normal su, barbekü sosu ya da ketçap kullanabilirsiniz. Hazırladığınız yiyeceği eğer pipetle içecekseniz sıvılaşması beslenmenizi kolaylaştıracaktır.
 • Bazı gıdalar blenderde daha iyi harmanlanır. Bunu değişik gıdaları denedikçe fark edersiniz.

6- Yiyecekleri yumuşayıncaya kadar pişiriniz. Taze, gevrek kereviz ve havucun çiğnenmesi gerekir. Ancak çorba içindeki kereviz ve havucun dil ile damak arasında ezilebilecek kadar yumuşaması için iyice pişmesi gerekir. Bu yüzden mutlaka bir blenderden de geçirilmesi gerekir.

7- Yiyecekleri eritin. Örneğin ekmeği sindiremediğiniz için yiyemiyorsanız, şurup ile hazırlanmış ekmek pudingi veya krep şeklinde tüketebilirsiniz.

8- Diyetinizin izin verdiği ölçüde farklı yiyecekler tüketin ve hazırlarken yaratıcı olun. Herhangi bir meyve ya da pişmiş sebzenin çiğnenmiş gibi olması veya püre haline getirilmesi yeterli olacaktır. Birçok değişik meze de hazırlanabilir. Nişastalar, proteinler, meyveler, sebzeler, yağlar ve zaman zaman tatlıları içeren dengeli karışımlar yapmayı hedefleyin.

9- Tatlı da tüketebilirsiniz. Birçok tatlının içinde yüksek miktarda kalori bulunmaktadır. Bu nedenle yeterli miktarda kalori hedefine ulaşmak için diyetinize uygun şekilde tatlılar da tüketebilirsiniz.Yumuşak Besin Diyeti Nedir

10- Orkinos veya yumuşak pişmiş tavuk etini çiğnemeden yutmanız belki mümkün olabilir, ama sıvı bir diyet takip etmeniz gerekiyorsa bunlara benzer yiyecekler tüketmeniz iyi bir tercih olmayabilir.

11- Eğer gerekiyorsa kalori almak için de bazı adımlar atabilirsiniz. Bunun için;

 • Daha küçük, daha sık öğünler yiyin.
 • Tam yağlı süt, süt ürünleri ve kremalar ​​kullanın.
 • Protein tozu ve diğer toz takviyeleri ile süt tozu, hatta çikolata şurubu da alabilirsiniz.

12- Yumuşak veya sıvı diyetler sırasında dişlerinizi de ihmal etmeyiniz. Bazı gıdalar dişlerin temizliğine ve dişetlerinin sağlıklı kalmasına yardımcı olur. Sağlık sorununuza bağlı olarak, yemek yedikten sonra dişlerinizi fırçalamaya izin olup olmadığı veya sadece su ile çalkalamanızın yeterli olup olmadığını doktorunuza danışınız.

İpuçları

 • Yutkunma sorununuz varsa ve bu yüzden beslenmede sıkıntı yaşıyorsanız, yumuşak ve sıvı bir diyetten önce bir doktora görünmeniz gerekecektir.
 • Yoğunlaştırıcı “nektar” ya da “bal” gibi besinler sıvılara eklenerek yutması kolaylaştırılabilir.
 • Yemek yerken yutma sırasında pipet kullanmamak için, mümkünse dik oturmalı ve çene aşağıda olacak şekilde bir konumlama ile yemek yenmelidir.
 • Hangi yiyecekleri tüketeceğiniz ve hangilerinden kaçacağınızdan emin değilseniz bir uzmana veya diyetisyene danışınız. Eğer cerrahi bir girişim geçirmişseniz veya ağızda protez falan yapılmışsa, ilgili hekimin bu tür tavsiyelerde bulunması daha doğru olacaktır.
 • Durumunuza göre diyet daha az kısıtlı hale geldikçe, normal beslenme düzenine geçişi yavaş yavaş yapınız. Küçük porsiyonlar şeklinde başlayın ve bir süre diyetle yediğiniz yemeklere daha yakın yiyeceklerle beslenin.
 • Normalde et tüketen biri iseniz, yemek için bir engel kalmadıysa diyetinize az miktarlarda ekleyebilirsiniz. Etli ve etsiz diyetlerin her ikisi de güvenli şekilde takip edilebilir. Ancak bir süre etsiz diyette kaldıktan sonra etli diyete geçişte sindirim sistemi zorlanabilir.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Lahana diyeti
Sodyum Diyeti Nedir Nasıl Yapılır
Şekerli ve Asitli İçecekleri Aşırı Miktarda Tüketmemek Gerekir
Selülit Diyeti
metabolic balance diyeti
bölgesel zayıflama diyeti
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.