Yüz Bölgesindeki Tüylerden Kurtulma

Yüzümüz dışarı açılan penceremizdir. Bu pencereden iletişim başlatır ve bu iletişimi devam ettiririz. Çünkü muhatabımızı ilk karşılayacak olan yüzümüzdür. Durum böyle olunca da insanlar için en önemli görsel bölge hiç şüphesiz yüz bölgesidir. Yüz bölgesinde çıkan tüyler ise kesinlikle sinir bozucudur. İster bayan olun ister erkek, istemediğiniz tüyler hayatı size zindan edebilir. Yüz bölgesinde çıkan tüylerden muzdarip olduğundan her gün estetik-kozmetik kuruluşlarına akın eden binlerce kişi vardır. Yani; Dünyada en fazla estetik ve kozmetik uygulanan bölge yüz bölgesidir.

Sponsorlu Bağlantılar

Yüz Bölgesinde Nerelerde Tüy Çıkar:

Bayanlar için yüz bölgesinin hemen hemen tamamı sorunlu bölgedir. Hiçbir bayan yüzünden tüy ya da kıl çıksın istemez. Erkekler için ise özellikle yanak tüyleri, kulak-burun tüyleri, alın-şakak tüyleri ile kaşlar arasında kalan bölgelerin tüyleri çokça sorun edilir.

Yüz Bölgesindeki Tüylenme Neden Olur?

Bayanlar açısından olaya yaklaşıldığında bu tüyler birden fazla sebepten kaynaklanabilir. Hormonal bozukluk, genetik yatkınlık bunlardan sadece ikisidir. Ancak yüzdeki tüylerin sebepleri bunlarla da sınırlı kalmaz. Bazı sistemik hastalıklar, metabolizmal rahatsızlıklar, bazı ilaçlar da yüz bölgesinde tüylenmeye, kıllanmaya neden olmaktadır.

DİKKAT! Tüylenme hızlıca başlamış yer yer yayılmış ve dönem dönem koyulaşıyor ve hemen ardından yok oluyor ve ya sıkça renk değiştiriyorsa mutlaka uzman bir cilt doktoruna görünmenizi tavsiye ederiz. Bu tür kararsız değişikliklere genellikle kanserleşen dokular neden olmaktadır. Özellikle tüylenmeyle birlikte ben, çil ve et ben oluşumu gözleniyorsa hiç vakit kaybetmemenizi tavsiye ediyoruz.

Sponsorlu Bağlantılar

Erkekler açısından bakıldığında ise iş biraz daha basittir. Sonuçta birey bir erkektir ve tüy onun genetik kodlarında zaten vardır.
Yüz Bölgesindeki Tüylenmenin Tedavisi:

Tedavi genellikle tüylenmenin altında yatan sebepler araştırılarak uygulanabilir. Tüylenmeye neden olan faktör tespit edildiğinde bu faktörün ortadan kaldırılması tedavinin ana omurgasını oluşturur. Bu noktada kendinize bir soru sorup cevabını da doğruca vermeniz gerekmektedir.

Soru: “Ben zaten tüylü biri miydim? Sonradan mı tüylenmeler başladı?” Bu soruya vereceğiniz cevap tedavi için atılacak adımları belirleyecek ilk adımdır.

Ben Oldum Olası Tüylü Biriydim:

Bu durumda tüylenme genetik Yatkınlıkla alakalıdır. Tüylerden sonsuza kadar kurtulmanın bir yolu yoktur. Tedavi bu tüyleri azaltma ya da baskılama yoluyla mümkündür.

Yapılacak olan cihazla epilasyon, Lazerle epilasyon, ip epilasyonu, iğneli epilasyon, ağda ve ilaçla azaltma gibi yöntemler tüylenmeyi azaltıcı etkiler gösterebilir. Ancak tüylenme tamamıyla yok olmaz. Hatta bazı kişilerde tüylenme daha da ileriye giderek kıllanmaya evrilebilir.

Ne Yamalıyım? Tüylenme olan küçük bir bölgeye yukarıdaki tekniklerden biri yada bir kaçını uygulayabilirsiniz. Böylece uygulanan yöntemlerin ciltte işe yarayıp yaramayacağını öğrenmiş olursunuz.

Tüylenmeyi Baskılama: Tavsiye edilmeyen bir yöntem olsa da bazı ilaçların tüylenmeyi baskıladığını bilmekteyiz. Bazı hormonal tedaviler de tüylenme üzerinde baskılayıcı etki yapmaktadır. Baskılayıcı ilaçlar ancak uzman doktorlar tarafından önerilir ve genellikle kişilerde ciddi psikolojik etkilere sebep olabilirler. Bundan dolayı baskılayıcı tedaviler kesinlikle dikkatlice karar verilmesi gereken tedavi yöntemlerindendir.

Sonradan Tüylenmeler Başladı:

Sonradan gelişen tüylenmelerde genellikle oluşan bir hastalık ya da kullanılan bir ilaç söz konusudur. Bazı sistemik hastalıklar, hormonal rahatsızlıklar, kullanılan ilaçlar, cilt kanseri gibi bir çok hastalık tüylenmeye neden olabilecek karakterdedir.

Ayrıca Okumanızı Tavsiye Ederiz

Tüylenmeye Neden Olan Hastalıklar

Erkek Tipi Tüylenme Tedavisi

 

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Çillerden Kurtulmanın 10 Yolu
Dudak Üstü Kırışıklıkları Nasıl Giderilir?
Kahverengi Lekeler
Hızlı Saç Uzaması İçin Neler Yapmalı
Derin Yüz Kırışıklıkları Nasıl Giderilir
Yüz Cildimi Nasıl Yenileyebilirim?
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.