YÜZ CİLDİMİ NASIL TAZELEYEBİLİRİM?

Yüzdeki kaba ve kabuklu derinin altında güzel ve ipeksi bir cilt yatmaktadır. Tabi ki bu cildi ortaya çıkarmak, cildinizin daha parlak ve canlı görünmesini sağlamak için cildinize yardımcı olmak zorundasınız. Cilt yenilenmesi ve yeni hücrelerin gelişimini teşvik etmek için eksfoliasyon yada peeling terimi kullanılır.

Sponsorlu Bağlantılar

Bu işlemler ya kimyasal olarak bir dermatolog tarafından yada evinizde bulunan basit malzemeler ile gerçekleştirilebilmektedir. Cildin inatçı olduğu durumlar söz konusu ise o zaman kimyasal soyma veya mikrodermabrazyon tedavisi gibi daha çarpıcı seçenekler düşünülmelidir. Bunun dışında aşağıdaki yöntemleri takip ederek pürüzsüz ve parlak bir cilt elde edebilirsiniz;

1- EVDE YÜZ TAZELEME (EN BASİT)

Saçlarınız uzunsa onları başınız üstünde bir şekilde sabitleyin ve yüzünüze dökülmelerini önleyin. Bunun için bir bez, kravat yada bandaj tercih edebilirsiniz.

İkinci adımda ise yüzünüzdeki gözeneklerin açılması amacı ile sıcak suyun altında tutun yada temiz bir bezi 1-2 dakika boyunca yüzünüzde bekletin. Gözenekleriniz açıldıktan sonra yüzünüzü herhangi bir temizleyici yardımı ile temizleyin.

Bir sonraki aşamada ise nazikçe ovalama işlemine geçin. Bunun için uygun ve yumuşak bir fırça tercih edin. Küçük bir kase içine 3 yemek kaşığı normal beyaz şeker dökün. Daha sonra bunun içine ise bir çorba kaşığı su ekleyin.

Sponsorlu Bağlantılar

Kalın bir macun kadar parmağınızla veya başka bir şeyle su ile şekeri iyice karıştırın.

Parmağınız, yumuşak kıllı fırça yada bir bez üzerine koyduğunuz karışım ile yüzünüze nazik yuvarlak hareketler ile ovalayın. Ölü cildin yada hücrelerin uzaklaştığınızdan emin olana yada cildiniz pullanmış hissedene kadar bunu devam ettirin. Bu, ortalama 10-15 dakika sürer.

Yüzünüzü yumuşak kıllaı fırça kullanarak ılık su ile durulayın ve gözenekleri kapatmak için yüzünüze soğuk su uygulayın. En son aşamada ise yüzünüzü yumuşak bir havlu ile kurulayın.

2. YÖNTEM (DİĞER HAZIRLANABİLECEKLER)

A) KABARTMA TOZU VE SU

Kabartma tozu ve su iyice karıştırılarak yüze uygulanır. 10 dakika boyunca bekletilir ve sonra ılık su kullanılarak durulanır ve daha sonra kurulanır. Eğer hassas bir cildiniz varsa sert asitleri ve narenciye ürünlerini içeren maskeler kullanmaktan kaçının.

B) AVOKADO, BAL VE ŞEKER

Gerekli malzemeler bir avokado, bal ve şeker. Avokadoyu ezin, iki çorba kaşığı bal ve bir çorba kaşığı şeker ile karıştırın. Şeker bir yumuşak bir soyma işlemi sağlarken bal ve avokado ise cildinizi besler.

Eğer yağlı bir cilde sahipseniz, taze sıkılmış limon suyunda yaklaşık 1-2 çay kaşığı ekleyin. Limon suyu cildi sıkılaştıracak ve gözenekleri kurutacaktır. Maskenizi yıkamadan önce 15-20 dakika yüzünüzde bekletin.

C) DOĞAL YAĞLAR VE ŞEKER

Cildi sıkılaştırmak ve gençleştirmek için Omega – 3 yağ asitleri bakımından zengin olan doğal yağlar seçin. Bir çorba kaşığı şekerin içine yaklaşık iki yemek kaşığı yağı karıştırın ve yüzünüze bunu uygulamak için yumuşak bir bez kullanın. Ilık su ile durulayın. Size önerebileceğimiz yağlar aşağıdaki gibidir;

  • • Hindistan cevizi yağı
  • • Badem yağı
  • • Zeytinyağı
  • • Çay ağacı yağı
  • • Üzüm çekirdeği yağı
  • • Argan yağı
  • • Jojoba yağı
  • • Siyah frenk üzümü yağı
  • • Papatya yağı

D) MISIR UNU VE FINDIK TÜRLERİ

2-3 kaşık mısır unu, badem yada ceviz ununu bir miktar su ile homojen bir macun karışım olana kadar iyice karıştırın. Bolca yüzünüzü örtecek şekilde uygulayın. 15 dakika tutun ve ılık su ile yıkayın.

E) KAHVE KULLANARAK CİLT TAZELEME

Kahve içerdiği kafeik asit nedeni ile doğal olarak cildin soyulmasını sağlar. Kafeik asit, anti – inflamatuar özelliklere sahiptir ve pürüzsüz ve sağlıklı bir cilt için kolajen üretiminin artmasına katkıda bulunur.

Bir çorba kaşığı su yada zeytin yağı ile bir çorba kaşığı öğütülmüş kahveyi (taze çekilmiş kahve çekirdekleri) karıştırın. Fakat, yağlı bir cildiniz varsa zeytinyağı yerine sadece su kullanmayı tercih edin. Maskenizi yaklaşık 15 dakika boyunca yüzünüzde tutun ve sonra ılık su ile yıkayın.

Alternatif olarak gözenekleri açmak için yüzünüzü, yakmayacak şekilde 20 dakika boyunca buhara tutun. Daha sonra kalın bir masun oluşana kadar kahve, süt yada balı karıştırın. Yüzünüze dairesel hareketler ile uygulayın, 20 dakika bekletin. Gözenekleri kapatmak için soğuk se ile durulayın.

F) YULAF EZMESİ

Yulaf ezmesi cildi besleme ve yumuşatma özelliğindedir. Özellikle kuru cilde sahip insanlar için yararlıdır.

Bir çay kaşığı tuz ya da şeker, bir çorba kaşığı su veya zeytinyağı ile iki çorba kaşığı öğütülmüş yulaf ezmesini karıştırın. Yağlı cildiniz varsa zeytinyağı kullanmayın, tuz ve su için tercih edin. Kuru bir cildiniz varsa cildinizin nem kazanmasını sağlamak için şeker ve yağı tercih edin.

Cildinize karışımı sürün ve ılık su ile durulama önce yaklaşık 15 dakika boyunca bekletin.

3. YÖNTEM: DERMATOLOJİK ÜRÜNLER

A) PEELİNG ÜRÜNLERİ

Öncelikle cilt türünüzü saptayın. Ona göre bir peeling ürünü satın alın.

Eğer yağlı ya da normal bir cilde sahipseniz, ya benzoil peroksit veya salisilik asit içeren ürünler tercih edin. Ayrıca, bir alfa – hidroksi asit temizleyici de uygulayabilirsiniz. Bu asitler ölü cilt hücrelerini giderilmesine yardımcı olur. Cilt tonunu, dokusunu dengelemek ve kırışıklıkları azaltmak için retinoik asit içeren bir ürün kullanabilirsiniz. Kuru ciltli olan kimseler daha fazla tahriş ve kuru olma olasılığına karşı bu ürünleri kullanmamalıdırlar.

Eğer kuru bir cilde sahipseniz, glikolik asit içeren güçlü exfoliantlar kullanmaktan kaçının. Glikolik asit çok kuru cilde sahip insanlarda çok fazla nüfuz eder. Genel olarak kimyasal ürünler içeren hiç bir maske kullanmayın.

Bir diğer ürün peeling boncuklar içeren ürünlerdir. Eğer hassas bir cildiniz varsa, pürüzsüz ve sentetik boncuklar içeren bir ürün tercih edin. Cildiniz daha yağlı ise, daha güçlü, iri ve kaba boncuklu bir ürün tercih edin.

Her zaman ılık suyla nemlendirilmiş bir bez kullanarak bu ürünleri cildinizde ovalayın. Cildinize zarar vermeyecek şekilde yavaşça ve küçük dairesel hareketler ile uygulayın.

B) ELEKTİRİKLİ PEELİNG FIRÇALARI

Elektrikli peeling fırçası yüzünüzdeki ölü veya kuru derinin cildinizden uzaklaştırılmasına yardımcı olabilir. Bu fırçalar cildinizi tahriş etmeden yüzünüzdeki kir ve ölü hücreleri kaldırmak için ses frekanslarını kullanır. Profesyonel mikrodermabrazyon tedavisi kadar etkili olmasa da, bu araçlar çok daha az pahalıdır. Fakat mikrodermabrazyon kadar etkili değildir.

C) MİKRODERMABRAZYON TEDAVİSİ

Mikrodermabrasyonda mekanik emme tüpü ile cildin ölü veya kuru katmanları kurtulmak için bir peeling ucu birleştirilerek kullanılır. Gözeneklerin temizlenmesi ve cildin yenilenmesinde son derece etkilidir. Bir özelliği ise etkisinin korunması için birkaç haftada bir tekrar edilmesi gerekir.

Nispeten pahalı olabilir, ve bir dermatolog tarafından muayenehanede yapılabilmektedir. Genel olarak tedavinin etkili olabilmesi için 2-3 hafta kadar ve 6-10 seans olarak yapılması gerekir.

D) KİMYASAL PEELİNG

Kuru veya hassas cilde sahip değilseniz, bir dermatologtan her dört ile altı haftada bir kimyasal peeling yaptırabilirsiniz. Kimyasal soyma işleminde hücre yenilenmesini hızlandırmaya yardımcı olan yüksek konsantrasyonda salisilik asit ve retinoik asit kullanılır. Cildinizin kimyasal soyma işleminin ardından kendini iyileştirecek, taze ve pürüzsüz bir cilde kavuşacaksınız. Bu arada bu işlem pahalı bir tedavidir.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Anti Aging
Çil Tedavisi
Kış Kilolarından Kurtulmak
Yüz Cildimi Nasıl Yenileyebilirim?
MOR HALKALARA DOĞAL ÇÖZÜMLER
Evde Nemlendirici Kırışıklık Kremi Yapımı
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.