YÜZ İÇİN CİLT CANLANDIRMA (YAĞLI, HASSAS, NORMAL CİLT) Yüz İçin Cilt Canlandırma (Yağlı, Hassas, Normal Cilt)

Eksfoliasyon, cildin üst tabakası olan epidermisten ölü cilt hücrelerini kaldıran kozmetik bir uygulamadır. Cildimiz her dakika doğal olarak 30.000 ile 40.000 arasında ölü hücre üretir ve döker. Ortalama olarak da ayda bir kez cildimiz yenilenme özelliğindedir. Ancak cildin pürüzsüzleştirilmesi ve sivilcelerin azaltılması için eksfoliasyon adı verilen cildin pul pul dökülmesi yada soyulmaya ihtiyacı vardır. Bu işlemler yüz için farklı olabildiği gibi diğer vücut bölümleri için de farklıdır. Çünkü cilt dokusu farklıdır.

Sponsorlu Bağlantılar

HASSAS CİLTLER İÇİN YÜZ CANLANDIRMA

### Cildinizi tahriş etmeyen yumuşak, her gün kullandığınız temizleyiciyi kullanın. Hassas cildiniz varsa fırça yada asitli temizleyiciler tercih etmeyin. Kuşkulandığınız bir durum varsa, yüzünüzün sadece ufak bir bölümünde deneyin, emin olduktan sonra tüm yüzünüze uygulayın.

### Hafif sıcak su ile ıslatılmış havluyu hafifçe sıkarak 1-2 dakika boyunca yüzünüze yerleştirin. Ilık su cildinizdeki gözenekleri açacak ve daha kolay ölü hücrelerden temizlenmesini sağlayacaktır.

Sponsorlu Bağlantılar

### Havlu üzerine bir miktar temizleyici koyarak hafifçe sıkın. Temizleyici türüne bağlı olarak köpük oluşabilir yada oluşmayabilir de.

### Daha sonra dairesel hareketlerle yüzünüzü okşayın. Burundan başlayarak, alın ve yüzünüzün geri kalanına doğru devam edin. Sert hareketlerden kaçının. Pul pul dökülmenin sağlanması için sert ovma gerekmez.

### Ilık su ile yüzünüzü durulayarak, kurulayın.

### Son adım ise hemen nemlendirici krem kullanılmasıdır.

Canlandırma işlemi birkaç saat içinde gidecek olan, bazı kızarıklık üretebilir. Kızarıklık eğilimli olan insanlar bu işlemleri geceleri yapması daha yerindedir.

Eğer çok kuru bir cilde sahipseniz, bakım işleminize başlamadan 5 dakika önce cildinize ince bir nemlendirici yağ uygulayın.

NORMAL CİLTLER İÇİN YÜZ CANLANDIRMA

### Yumuşak bir yüz fırçacı satın alarak 7 gün geceleri cildiniz için kullanın.

Bazı dermatologların peeling ajanı olarak çukurlar içeren yada tohum kullanılmasına karşı dikkatli olun. Genellikle onlar şeker yada jojoba taneleri önerirler. Vücudunuza fırçayı uyguladığınız gibi fırçayı yüzünüze uygulayın. Ancak daha yumuşak bir dokunuş ve daha küçük dairesel hareketler kullanmalısınız.yüz için cilt yenileme

### Bu fırçaları nazik bir temizleyici sabun ile 7 gün kullanın. Kullanmadan önce yönergeleri dikkatle okuyun ve kızarıklık neden olursa fırça kullanımını azaltın.

### Glikolik maske satın alın. Glikolik maske, sahip olduğu hafif asitler ile cildinizin pul pul dökülmesini sağlayacaktır. Paket talimatına göre 7 gün boyunca uygulayın.

### Gelecekteki kızarıklık, kuruluk ve ölü cilt hücrelerinin miktarını azaltmak için herhangi bir temizleme işleminden sonra nemlendirici kullanın.

YAĞLI CİLTLER İÇİN YÜZ CANLANDIRMA

###  Geceleri, günlük bir yüz fırçası ya da cilt bakım fırçası kullanın. Yağlı ciltlerde genellikle her gün hafif bir miktar ölü hücre uzaklaştırılması olabilir.

### Glikolik asit pedleri ile yüzünüzdeki fazla miktardaki yağları alın. Yüzünüzü yıpratmayacak olan bu glikolik asit pedlerini eczanelerde bulabilirsiniz. Bunlar, salisilik asit (beta -hidroksi asit) gibi asitler sayesinde cildinizin temizlenmesine yardımcı olur.

### Glikolik pedleri kullandıktan sonra nemlendirici ve güneş kremi kullanın. Çünkü kullandığınız bu asitler cildinizin güneşe karşı olan hassasiyetini artırır.

TIBBİ YÖNTEMLER

Eğer şiddetli akne veya ölü hücre birikmesi ile ilgili sorunlarınız varsa bir dermatologtan randevu almalısınız. Doktorunuz cildinizi ölü hücrelerden arındırmak için birkaç yol uygulayacaktır.

  • Ölü hücrelerin giderilmesinde mikrodermabrazyon adı verilen mekanik bir cihaz kullanabilir. Bu cihaz, tel fırça yada tuz kristalleri ihtiva edebilir.
  • Doktorunuz kimyasal peeling önerebilir. Peeling işleminde, akne tedavisinde yararlı olan güçlü asitler kullanılır. Fakat bu işlem her cilt tipi için aynı etkiyi göstermeyebilir.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Yüz Kızarıklıkları Nasıl Geçer
Güzelliğiniz Söz konusu, Bu hatalar Sık Yapılıyor
TIRNAK NEDEN KIRILIR?
Gelin Makyajı Nasıl Yapılır?
Saçlarınız İçin Doğal Bakım Kürleri
Yüz İçin Cilt Canlandırma (Yağlı, Hassas, Normal Cilt)
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.