YÜZ KASLARINA NASIL EGZERSİZ YAPILIRYüz Kaslarına Nasıl Egzersiz Yapılır

Yüz için takip edeceğiniz bir egzersiz rejimi, kaslarınıza tonu kazandırmak ve yaşlanmaya bağlı sarkmaları önlemek için mükemmel bir yoldur. İyi bir diyet, bol su ve egzersizden oluşan bir rutin çok daha genç görünmenizi sağlayacaktır. Yüz egzersizleri ya da yüz yogası, yüz kaslarınızı sıkılaştırarak hem kırışıklık oluşumunu engeller hem de daha genç görünmenize katkı sağlar.

Sponsorlu Bağlantılar

Yüzümüzde yaklaşık 50 kas bulunmaktadır. Yapılan düzenli yüz egzersizleri göz yorgunluğunu azaltır, boyun ve yüz bölgesindeki gerginliği almaya yardımcı olur.  Günlük rutininizin içinde kısa bir süre ayırmanızın yeterli olduğu bu tür egzersizler ile cilt ve kaslarınız birkaç hafta içinde daha sıkı görünmeye başlayacaktır.

GERDİRME EGZERSİZLERİ

1/ Evinizde egzersizleri rahatlıkla yapabileceğiniz bir yer ayarlayın öncelikle. Birçok izometrik egzersizler gibi, yüz egzersizleri de ilk başta biraz garip gelebilir. İyi bir duruş için bir sandalyede dik şekilde oturun.

2/ Yüz egzersizlerine geçmeden önce boyun kaslarını gerdirin. Yapılacak egzersizlerin hepsi derin nefes alıp vererek ve yavaş yavaş yapılmalıdır. Birkaç kez başınızı aşağı doğru eğip tekrar yukarı kaldırın.

Sponsorlu Bağlantılar

 • Diğer bir egzersizde ise, çenenizi bir kürek kemiği hizasından diğerine doğru hareket ettirin.
 • Her bir omzunuza 5 saniye boyunca bakın ve bunu iki kez tekrarlayın.
 • Eğer başınızı omzunuz üzerinde dinlendirmek istiyorsanız sağ tarafa eğerek 10 saniye tutun. Aynı işlemi sol taraf için de tekrarlayın. Yüzün rutin egzersizlerine başlamak için boynunuzu tekrar nötr bir pozisyonuna getirin.

GÖZ EGZERSİZLERİ

1/ Yüzünüz öne doğru dönükken, sağa doğru bakınız ve 5 saniye bekleyiniz. 5 saniye boyunca gözleriniz sol tarafa baksın.

 • 5 saniye kadar bakın. 5 saniye boyunca aşağı bakın. Her iki yönde 5 saniye boyunca çapraz bakın. Daha sonra da başınızı sola çevirin ve ilgili yönlere bakın. Her iki taraf için egzersizleri 2 ila 10 kez arası tekrarlayın.
 • Bu göz egzersizleri göz kapaklarının sarkmasını önler ve özellikle bilgisayarda çalışırken veya televizyon izlerken oluşan göz yorgunluğunu alır. Egzersizleri gözleriniz kapalı iken de yapabilirsiniz.

2/ Diğer bir egzersizde, kaşlarınızı kaldırın ve 5 saniye boyunca bu şekilde tutun. Daha sonra gözlerinizi açabildiğiniz kadar geniş açın ve bu egzersizi beş kez tekrarlayın.

3/ Gözlerinizi şaşkın bir ifadeye sahipmiş gibi genişçe açınız. Bunu yaparken kaşlarınızı kaldırmamaya çalışın ve 5 kez tekrarlayın.

AĞIZ EGZERSİZLERİYüz egzersizleri

1/ Dilinizi çıkarabildiğiniz kadar çıkarın ve bu şekilde 60 saniye tutmaya çalışın.

2/ Tavana bakınız. Ağzınız bir şeyi öpecekmiş gibi olsun. 5 saniye bu şekilde tutun ve 5 kez tekrarlayınız.

 • Tavana bakarken dilinizi beş kez dışarı çıkarın. Bu egzersiz boyun kaslarınızı gerdirecek ve güçlendirecektir. Egzersizlere devam etmek için başınızı tekrar nötr konuma getiriniz.

3/ Ağzınızı “O” şekline getirin.

 • Dudaklarınızla küçük bir “o” yapın.
 • Çeneniz aşağıda ve dudaklarınız geniş şekilde iken gülümsemeye çalışın.
 • Küçük ve büyük “O” egzersizini yaklaşık 10 kez tekrarlayın.

4/ Buda gülümsemesi yapın.

 • Dudaklarınızı görünmez şekilde ağzınızın içine katlayın.
 • Ağız kenarlarını gülümseme için kaldırın.
 • 10 ila 12 kez tekrarlayın.

NEFES EGZERSİZLERİ

Derin nefes egzersizleri yapın. Her nefes verişinizde, öpücük atar gibi dudaklarınızı büzün ve nefesinizi dışarı üfleyin. Bu işlemi 30 saniye ile bir dakika arası yapın.

YANAK EGZERSİZLERİ

Üç parmağınızı sağ elmacık kemiğinizin üstüne koyunuz. Hafifçe bastırınız. Elmacık kemiğinizi gülümseyerek kaldırabildiğiniz kadar kaldırın.

 • Sol elmacık kemiği için de aynı işlemi yapın. 5 saniye tutarak, 3 kez tekrarlayın.

İPUÇLARI

Egzersizlere başlamadan önce ellerinizi yıkayın. Yüzünüze dokunmanız, cildinizde kalıntılara neden olan yağ ve kirlerin birikmesine yol açabilir.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
BEYAZ RENKLİ PEYNİR KESİĞİ (ÇÖKELEK) GİBİ AKINTI
Yumuşak Bacaklar İçin Ne Yapılır
Kahverengi Akıntı Nedenleri
Çekici Bacaklar İçin İpuçları
Sarı Renkli Vajinal Akıntı
Adet Sancılarından Nasıl Kurtulurum
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.