YÜZ ŞİŞMESİ NEDİR?

Yüzde şişme yüz dokularında sıvı birikimi yada inflamasyon nedeniyle yüzde genişleme veya şişlik olmasına verilen isimdir. Şişme yüzün herhangi bir yerinde oluşabilir, ama dudaklar, yanaklar ve göz kapaklarında daha belirgindir. Şişme daha uç durumlarda da boyun bölgesine kadar yayılabilir. Ayrıca, yüzdeki bir şişme yüz ödemi olarak da ifade edilebilir.

Sponsorlu Bağlantılar

Vücuttaki hafif aksaklıklardan daha ciddi durumlara kadar çeşitli durumlar yüzde şişmeye neden olabilir. Şişme infeksiyon, inflamasyon, travma ve malignite (kanser) kaynaklı olabilir. Nedenine bağlı olarak, yüzdeki bir şişme hayvan tüyü gibi bir alerjene karşı olan hassasiyetten da kaynaklanabilir ve göz kapaklarının şişmesine yol açan bu alerjik reaksiyon genelde kısa sürelidir.

İlaveten sinüzit de bir enfeksiyon olduğundan ek belirtilerle birlikte yüzde şişmeye yol açabilir. Yüzdeki bir şişmenin çoğu nedeni ciddi olabileceğinden bu gibi durumlarda bir uzmana başvurma yerinde olacaktır. Özellikle de yüzdeki şişme işaretinin yanı sıra solunum güçlüğü, kurdeşen, yoğun stres, ateş, kızarıklık ya da sıcaklık basması eşlik ediyorsa acil tıbbi muayene olmanızda yarar var.

Yüz Şişmesi Nedenleri Nelerdir?

Sponsorlu Bağlantılar

YÜZ ŞİŞMESİ İLE OLUŞABİLECEK DİĞER BELİRTİLER NELERDİR?

Yüz şişmesi çoğunlukla başka bir hastalığın habercisidir. Bu nedenle de altta yatan hastalık, bozukluk ya da duruma bağlı olarak diğer belirtiler oluşabilir. Örneğin, yanaklar ve göz üzerinde şişliklere sıklıkla ağrı ve tıkanıklık eşlik eden sinüzit belirtisi olabilir. Diğer belirtiler arasında;

 • Göz ağrısı ya da kızarıklık
 • Yüz ağrısı
 • Yorgunluk
 • Ateş
 • Baş ağrısı
 • Ciltte yara veya irin
 • Gözlerde sulanma yada kaşıntı
 • Çiğneme veya yutma sırasında ağrı
 • Kulağın biri yada her ikşsinde ağrılı şişlikler

Yüzdeki şişlikler nadir de olsa çok ciddi belirtiler içerebilir. Bu ciddi belirtiler insan hayatı için riskli boyutlara ulaşabilir. Böyle belirtiler sizde varsa derhal doktora gidin. Bu ciddi işaretlerin en önemlileri öksürük, hırıltı veya nefes darlığı, kafa travması sonrası yüzde oluşan şişlik, boğazınızın sıkılıyormuş gibi hissedilmesi, kızarıklık, hassas bölgelerde ateş, genel ödem (şişlik), kurdeşen veya döküntü, yoğun sıkıntı, boğaz veya ağızda kaşıntı, cildin soluk veya mavimsi renk (siyanoz) alması, yüzde ani ve şiddetli şişme, gözün dışarıya doğru çıkması, dışarı çıkan gözde ateş ve ağrı olarak sıralanabilir.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
  NİHAYET KORKMAZ

  Merhaba,
  Aylardır ürtikerim başlangıçta bir hafta kadar kaşıntı be benek benek kızarıklıklar sürdü,dahiliye ve alerji,cildiye doktorlarını gezdim.ve kaşıntım bitti fakat ara ara kızarıklıklarım olmakta, bununla beraber 15 dk içerisinde ise göz kapaklarım göz bebeklerim görünmez hale gelene kadar burun deliklerim kapanana kadar,dudaklarım botox maduru kadar şişiyor ve tüm gözeneklerim kırmızı şiş vs..şeklinde insanlıktan çıkıyorum yaptırmadığım test gitmediğim hastane kalmadı ama maalesef bulunamıyor.En son stres olabilir dendi fakat moralim hiç bozuk olmadığı anlarda dahi bu durumla karşılaşmaktayım. Psikolojik olarak çökmüş durumdayım ne kadar daha devam edecek yada neden bir cevap istiyorum görüş ve önerilerinizi rica ederim

  canan aykuy

  yüz çok şişti anlayamdım hep kızarıklık var neden acaba ne olyo bir cevap verirsenz mutlu olırum

  Ayşe uz

  Yüzüm şişti ve kızarıklarvar çok kaşınıyor

  Mümine

  Dudaklarımda gezen şişlikler oluşuyor acısız bir şekilde sadece bir sertlik gibi geliyor. 5 ile 6 dakika arasında şişiyor sonra 4 5 saatte geçiyor doktora gittim test yapmadan alerji olduğumu söyledi. Yüzümde kızarıklık var. Bilgi verirseniz sevinirim.

  Dudaklardaki ani şişlikler, kızarıklıklar alerji düşüncesini güçlendiriyor. Tam teşekküllü bir hastahaneye ki bu hastahaneler araştırma hastahaneleri oluyor. Gitmenizi tavsiye ediyoruz. Geçmiş olsun.

  Firuze

  Annemde miyelo fibroziz ve poliseta miya hastaligi gibi 2 kan hastaligi var ve hergun duzenli 100mg coraspine ve haftada 3 gun 5 birimlik intron A ignesi kullaniyor son 7-8 aydir yuzunde ani ve gecici anjioödem olusuyor alerji ve immunoloji polikliniginde yapilan testlerden birsey cikmadi.Baska ne yapabiliriz? bizi yonlendirebilirseniz cok seviniriz. Başarılar..

  Gül

  Son 2 yıldır dudak dil yüzde şişmelerin yani sira kaşıntı ve kabarmalar oluyor HST ye giderek kortizon yapılıyor. Bu arada troitlerimi alırdım. Ve bunu sebebini bulamadılar. Psokolojim çok bozuldu testler yapıldığı halde sonuç bulunamadı antihistaminik bile çözüm olmuyor.sizden ricam.cvp yazarmisiniz şaşırmış durumdayım bu arada 57 yaşındayım ciddi depresyondayim neler yapmam.lazım bu allerji için tşk ederim

Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Alt Sırt Ağrısında Kimler Risk Altında
Bacak Ağrısı İle Başka Hangi Belirtiler Oluşabilir?
Yanık Tedavisi
Sürekli Her Zaman Üşüyorum
Horlama ve Tedavisi
Lyme Hastalığı ve Belirtileri
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.