YÜZ UYUŞMASI NEDEN OLURyüz uyuşması neden olur

Yüz uyuşması sinirlere bağlı olarak ortaya çıkan; ya yüz sinirlerindeki duyunun azalmasından yada bu sinirlerdeki fonksiyon kaybı yada zarardan ortaya çıkar. yüze alınan bir darbe yada aşırı soğuğa maruz kalma sık karşılaşılan nedenler arasında yer alır. Diğer durumlarda yüzdeki bir nöropati yani beyin ve vücut arasında sinyal gönderen yada yer alan sinirlerin görevlerini uygun şekilde yapamaması nedeni ile de ortaya çıkabilir. Daha ciddi olarak MS yada multipl skleroz yüzdeki uyuşmaya neden olan kronik bir durumdur.

Sponsorlu Bağlantılar

Nöropatinin yada sinir hasarının ise farklı nedenleri bulunmaktadır. Çoğu durumda bilinen bir nedeni olmasa da yüz uyuşmasına vücudun bir tarafındaki el ve kolda uyuşukluk ve zayıflık görülmesi genellikle bir inmenin işareti olarak kabul edilir. İnme durumunda acil yardım alınmalıdır ve bilinç veya uyanıklık düzeyindeki bir değişiklik, şiddetli baş ağrısı gibi belirtilere dikkat edilmelidir. Diğer yandan yaralanma yada nadiren sinir ve beyindeki bir tümör yüz uyuşmasına yol açabilir.

Yüz Şişmesi Nedenleri Nelerdir?

Uyuşmanın süresi değişkenlik gösterir. Bir yaralanma sonrası aniden başlarken diğer durumlarda ise yavaş gelişir, süreğendir ve zamanla da kötüleşmeye meyillidir.

Sponsorlu Bağlantılar

DİĞER BELİRTİLER NELER OLABİLİR?

Elbette altta yatan neden belirtilerin çeşitliliğini etkileyecektir. Her durumda aynı belirtiler oluşmayacaktır.

Uyuşmaya eşlik eden yüzdeki diğer belirtiler yüzde kabarcıklar çıkması, şişlik, sersemlik hissi, yüz ağrısı, felç ve karıncalanma şeklinde olabilir.

Yüz Felci Nedir? Tedavisi Nasıl Yapılır?

yüzüm neden uyuşuyorÖteki belirtiler arasında vücut bazında his değişiklikleri, zor yürüme ve yürürken ağrı, dokunmaya karşı aşırı duyarlılık, koordinasyon güçlüğü, kas zayıflığı, sinir ağrısı, vücudun diğer bölgelerinde de uyuşukluk veya karıncalanma ve geceleri kötüleşen keskin ağrı ortaya çıkabilir.

YÜZ UYUŞMASI NEDENLERİ NELERDİR?

Yüz uyuması yüzdeki cilt dokusunun yada yüzdeki sinirlere gelen bir hasar sonucu meydana gelir. Buna neden olan her faktör yüz uyuşmasına neden olur. Yukarıda bir miktar değinilmiş olsa da yüz uyuşmasının nedenlerinin aşağıdaki şekilde özetleyebiliriz;

  • Soğuk maruz kalma
  • Toksik veya zehirli bileşiklere maruz kalma
  • Kafa travması alma
  • Sinir sıkışmaları
  • Migren
  • İnme
  • Multipl skleroz
  • Zona (etkin olmayan bir suçiçeği virüsünün tekrar aktif hale gelmesi)
  • Vitamin eksikliği

Yüz uyuşmasının dikkat edilmesi gereken ve hayatı tehdit eden nedenleri de bulunmaktadır. Beyin ve sinir tümörleri, şiddetli baş yaralanması, inme ve geçici iskemik atak (yaklaşan bir inmenin uyarı işareti olabilen geçici inme benzeri semptomlar) ilgilenilmesi gereken ihmal edilmesi gerekmeyen koşullardır.

Yüz Jimnastiği Nasıl Yapılır?

Yüz uyuşması ciddi nedenlere de bağlı olabileceğinden ihmal edilmemeli, altta yatan neden belirlenmeli ve ona göre tedavi basamakları uygulanmalıdır. Durumun hafife alınması beyin hasarı (inme nedeniyle ise), felç ve kalıcı sinir hasarına neden olabilir.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
fosfor içeren yiyecekler
Zatürre Belirtileri
Uyku Apnesi
AYAK ŞİŞMESİ NEDENLERİ
Tomoterapi Kanseri Yeniyor
Şeker Hastalığı ( Tanı )
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.