EVDE DOĞAL YOLLAR İLE EKSFOLİASYON

Eksfoliasyon kelime anlamı olarak “soyma” anlamına gelmektedir. Cilt eksfoliasyonu, cildin üst deri tabakasının ayrılması demektir ve cildin tazelenmesini amaçlar. Bu amaç için gerek kozmetik gerekse de natürel olarak bir çok yöntem kullanılmaktadır.

Sponsorlu Bağlantılar

Zengin ve yağlı nemlendiriciler kullandığınız halde neden cildinizin kuru olduğunu hiç düşündünüz mü? Yada sık sık güçlü cilt temizleme tonikleri ile cildinizi temizlediğiniz halde, neden hala cildiniz kirli gibi?

Sağlıklı bir cilt için sadece bunları yapmanız yeterli değil. Yukarıda sıralanan bakım ürünleri kullandığınız zaman etki edebilmesi için cildin üst katmanındaki cilde yapışmış olan ölü derinin giderilmesi gerekir. Her gün bu ölü hücrelerin sayısı artar, zamanla gözenekleri de tıkar, cildin pürüzlü oluşumuna katkıda bulunur ve aknelere davetiye çıkarır. Dahası da var. İlerleyen zamanlarda zamana yayılan bu kirlilik, erken kırışıklıklar ile son bulur. Bu tabakanın giderilmesi işlemi ise eksfoliasyon ile mümkündür.

Cildimize bu işlemi sert kimyasallar kullanmadan yapmak için evde hazırlayabileceğimiz doğal yollar bulunmaktadır. Bu yolların neler olduğunu öğrenmek için bizi takip edin;

YÜZ İÇİN:

Yüz için yapılan uygulamanın her adımını yüz temizlendikten ve ılık su ile durulandıktan sonra yapılmalıdır. Bu uygulamanın hemen ardından ise cilt tipiniz için en uygun nemlendirici kullanılmalıdır.

Sponsorlu Bağlantılar

1. Kuru Havlu: Banyo sonrasında cildinizi yavaşça kuru bir havlu ile nazikçe ovalayarak kurulayın. Yapılan bu hafif sürtünme üst derideki yüzeysel katmanların giderilmesine olanak sağlar.

2. Kabartma tozu: ½ çorba kaşığı kabartma tozu ile ½ çorba kaşığı yumuşak bir temizleyici ile karıştırarak 1-2 dakika boyunca hafif basınç ve dairesel hareketlerle cildinize uygulayın.

Kuru cildiniz varsa ½ kabartma tozu ve ½ çiğ hindistan cevizi yağını karıştırın ve haftada 1-2 kez kullanın.

Eğer yağlı cilde sahipseniz kabartma tozu kullanın ve daha fazla yağ emilimi için 10-15 dakika kadar cildinizde kalsın.

VÜCUT İÇİN: BOYUN, GÖĞÜSLERE UYGULAMAKTAN KAÇININ.

3. Şeker ile fırçalayıp temizleme: Cildinizden kir yağları gidermek için cildinizi yıkayın. Sonra seçtiğiniz ½ kısım yağ (jojoba yağı, Hindistan cevizi yağı yada zeytinyağını tercih edebilirsiniz) ve ½ kısım şekeri karıştırın. Bir bez yardımı ile cildinize uygulayın. Uygulama işleminde hafif basınç kullanmaya ve yuvarlak hareketler çizmeye özen gösterin. Bu işlem her bir uzuv için yaklaşık bir dakika kadar olmalıdır.

4. Tuz ve yağ ile lifleme: Diz ve dirsekler gibi kalın derili ve inatçı alanlar için de aynı yönergeleri izleyin. İlaveten tuz ve şeker ile lifleyiniz.

5. Kuru fırça: Kuru cilt üzerine doğal kıllı fırça kullanabilirsiniz. Ayaklardan başlayarak fırçanın kıllarını nazikçe kullanın. Bu sadece, tüm vücudunuz için yaklaşık olarak 3-4 dakika sürer. Deri temizlendikten sonra doğrudan uygun bir nemlendirici kullanın.

Her zaman cilt lezyonlarının yada yaralarının olduğu bölgelere eksfoliasyon yapmayın.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Gelin Makyajı Nasıl Yapılır?
Sağlıklı Cilt İçin Yapılması gerekenler
Kırışıklık Gidermek İçin Savaşan Besinler
BUKLE YAPMANIN SIRLARI
ATEŞLİ DUDAKLAR: DUDAK MAKYAJININ SIRLARI
Yüz Bölgesindeki Tüylere Dikkat
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.